O‘zbekiston-Hindiston vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2020-yil 20-noyabr kuni videokonferensiya shaklida O‘zbekiston-Hindiston siyosiy maslahatlashuvlarining 14-raundi bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasiga Tashqi ishlar vazirining birinchi o‘rinbosari Farhod Arziyev, Hindiston Respublikasi delegatsiyasiga Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Vikas Svarup boshchilik qildi.
Muzokaralar chog‘ida ko‘p qirrali O‘zbekiston-Hindiston munosabatlarining hozirgi holati va rivojlanish istiqbollari muhokama qilindi, turli darajadagi bo‘lajak qo‘shma tadbirlarning jadvali, kun tartibi va tashkiliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018 va 2019-yillarda Hindistonga tashriflari va oliy darajadagi muzokaralar chog‘ida erishilgan kelishuvlar ikki mamlakat o‘rtasidagi strategik sheriklikni sifat jihatdan yangi pog‘onaga ko‘tarish imkonini bergani mamnuniyat bilan qayd etildi.
Muzokaralarda BMT, ShHT va boshqa ko‘p tomonlama tuzilmalar doirasidagi hamkorlik, mintaqaviy xavfsizlik va barqarorlik masalalari bo‘yicha fikr almashildi.
Hindiston tomoni O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning BMT va ShHT doirasida ilgari surgan tashabbuslarini qo‘llab-quvvatladi.
Afg‘oniston ishtirokidagi “Hindiston – Markaziy Osiyo” vazirlar muloqotining mintaqalararo hamkorlikni jadallashtirish va uning mexanizmlarini takomillashtirisdagi roli e’triof etildi.
Sadvo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalariga alohida e’tibor qaratildi. Mazkur yo‘nalishda so‘nggi yillarda sezilarli o‘sish ko‘rsatgichlari qayd etilgani ta’kidlandi.
Investitsion hamkorlikni kengaytirish, O‘zbekiston iqtisodiyotining turli jabhalarida yangi zamonaviy sanoat quvvatlarini yaratishga ilg‘or texnologiyalarni jalb qilish yo‘llari ko‘rib chiqildi.
O‘zbekiston va Hindiston hududlari o‘rtasida to‘g‘ridan-to‘g‘ri ishbilarmonlik munosabatlarining yo‘lga qo‘yilishi ikki mamlakat biznes doiralari o‘rtasida bevosita aloqa o‘rnatilishiga, qo‘shma loyihalarni ro‘yobga chiqarishning faollashishiga imkon yaratishi qayd etildi.
Turizm, ta’lim, texnologiyalar, sport, sog‘liqni saqlash va kadrlar tayyorlash sohalaridagi hamkorlikning hozirgi darajasi alohida ko‘rib chiqildi.
O‘zbekistonda Amiti va Sharda universitetlarining filiallari ochilgani olqishlandi, boshqa universitetlarning filiallarini va mamlakatimizning sohaviy oliy ta’lim muassasalarida qo‘shma kafedralar ochish orqali ta’lim sohasidagi aloqalarni yanada kengaytirishga o‘zaro qiziqish borligi tasdiqlandi. Madaniy muloqotni yanada chuqurlashtirish, jumladan uni ikki mamlakatda Madaniyat kunlarini o‘tkazish yo‘li bilan mustahkamlash to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Об узбекско-индийских межмидовских политических консультациях
20 ноября 2020 года состоялся 14-й раунд узбекско-индийских политических консультаций в формате видеоконференции.
Делегацию Республики Узбекистан возглавил первый заместитель министра иностранных дел Фарход Арзиев, делегацию Республики Индия – заместитель министра иностранных дел Викас Сваруп.
В ходе переговоров обсуждены состояние и перспективы развития узбекско-индийских многоплановых отношений, рассмотрены график, повестка дня и организационные аспекты предстоящих совместных мероприятий на различных уровнях.
Стороны с удовлетворением отметили, что визиты Президента Республики Узбекистан в Индию в 2018 и 2019 годах и достигнутые в ходе переговоров на высшем уровне соглашения позволили вывести стратегическое партнерство между двумя государствами на качественно новый уровень.
Состоялся обмен мнениями по вопросам взаимодействия в рамках ООН, ШОС и других многосторонних структур, обеспечения региональной безопасности и стабильности.
Индийская сторона выразила поддержку инициативам Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева, озвученным в рамках ООН и ШОС.
Подчеркнута роль министерского Диалога «Индия – Центральная Азия» с участием Афганистана в интенсификации и совершенствовании механизмов межрегионального сотрудничества.
Особое внимание уделено вопросам дальнейшего развития торгово-экономического сотрудничества, которое за последние годы продемонстрировало значительный рост.
Рассмотрены пути наращивания инвестиционного взаимодействия и привлечения передовых технологий в создание новых современных производств в различных отраслях экономики Узбекистана.
Констатировано, что налаживание прямой деловой кооперации между регионами Узбекистана и Индии позволит установить непосредственный контакт между бизнес-кругами двух стран, активизировать реализацию совместных проектов.
Отдельно рассмотрен текущий уровень сотрудничества в сферах туризма, образования, технологий, спорта, здравоохранения и подготовки кадров.
Стороны приветствовали открытие филиалов университетов Амити и Шарда в Узбекистане, подтвердили взаимный интерес к расширению связей в данной области путем открытия филиалов других университетов и совместных кафедр в профильных высших учебных заведениях нашей страны. Достигнута договоренность о дальнейшем углублении культурного диалога, в том числе путем проведения Дней культуры в обеих странах.