Kun raqami: O‘zbekiston 42,9 million dollarlik mosh eksport qildi
O‘zbekistonda joriy yilning o‘tgan 10 oyi davomida 42 mln. 932 ming AQSh dollari qiymatidagi 48 422 tonnadan ortiq mosh eksport bojxona rejimiga rasmiylashtirildi.
Mazkur yilda 2019-yilning aynan shu davriga nisbatan yurtimizdan 14 823 tonna ko‘p mosh ekport qilingan bo‘lib 44 foizga o‘sishga erishildi.
Eksport qilingan mosh natijasida yurtimizga valyuta tushumlari esa o‘tgan yilning mos davriga nisbatan 18,8 million dollarga ko‘payib, 78 foiz o‘sishga erishildi.
Davlat bojxona qo‘mitasi ma'lumotlariga ko‘ra, moshning 46 foizi Xitoyga, 32 foizi Pokistonga  va 8 foizi Afg‘onistonga eksport qilingan.
Shuningdek, joriy yilda moshning eksporti Niderlandiyaga 18 barobarga, Germaniyaga 14 barobarga va Tojikistonga 11 barobarga ortgan.
Joriy yildan ilk bora yurtimizdan Belgiya, Qatar, Tayvan, Ozarbayjon, Avstraliya va Koreyaga mosh eksporti yo‘lga qo‘yildi.

Цифра дня: с начала года из Узбекистана было экспортировано маша на общую сумму 42,9 миллиона долларов США
2020-11-20 | Экономика
За истекшие 10 месяцев текущего года в Узбекистане в таможенный режим экспорта оформлено более 48 422 тонн маша на сумму 42 миллиона 932 тысячи долларов США.
В течении текущего года, страна экспортировала на 14 823 тонны больше бобов по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, что на 44% больше.
В результате экспорта маша валютная выручка страны увеличилась на 18,8 миллионов долларов США по сравнению с аналогичным периодом прошлого года, увеличившись на 78%.
По данным Государственного таможенного комитета, 46% бобов было экспортировано в Китай, 32% - в Пакистан и 8% в Афганистан.
Также, в текущем году экспорт бобов в Нидерланды увеличился в 18 раз, Германию - в 14 раз и Таджикистан – в 11 раз.
В этом году наша страна впервые начала экспорт маша в Бельгию, Катар, Тайвань, Азербайджан, Австралию и Корею.