O‘zbekiston delegatsiyasi AQSh Xalqaro taraqqiyotni moliyalashtirish korporatsiyasida muzokaralar o‘tkazdi
2020-yilning 18-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov boshchiligidagi delegatsiya Vashington shahrida AQSh Xalqaro taraqqiyotni moliyalashtirish korporatsiyasi (DFC) bosh ijrochi direktori Adam Boler bilan uchrashdi.
Uchrashuvda tomonlar A.Bolerning 29-iyun – 1-iyul kunlari O‘zbekistonga tashrifi doirasida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish jarayonini muhokama qildilar, shuningdek sanoat, xizmat ko‘rsatish va infratuzilmani rivojlantirishga to‘g‘ridan-to‘g‘ri xorijiy investitsiyalar va yangi texnologiyalarni jalb qilishda ikki tomonlama sheriklikni yanada chuqurlashtirish istiqbollarini belgilab oldilar.
O‘zbekiston tomoni DFC ishtirokida O‘zbekistonda neft-gaz, energetika, kimyo, transport, qurilish, bank, farmatsevtika va boshqa iqtisodiyot tarmoqlarini rivojlantirish bo‘yicha loyihalarni amalga oshirishdan manfaatdor ekanligini qayd etdi. Shu nuqtayi nazardan, Amerika korporatsiyasi rahbari yirik infratuzilma loyihalarini ilgari surishga yo‘naltiriladigan Markaziy Osiyo investitsiya jamg‘armasini tashkil etishga qiziqishini tasdiqladi.
Afg‘oniston infratuzilmasini yaxshilash va mamalakatni ijtimoiy-iqtisodiy tiklash O‘zbekiston bilan DFC o‘rtasidagi hamkorlikning muhim istiqbolli yo‘nalishi hisoblanadi. Shu nuqtayi nazardan, tomonlar joriy yilning may oyida boshlangan “O‘zbekiston-Afg‘oniston-AQSh” uch tomonlama hamkorlik shakli doirasida muloqotni kuchaytirish zarurligini ta’kidladilar.

Делегация Узбекистана провела переговоры в Финансовой корпорации международного развития США
18 ноября 2020 года делегация Узбекистана во главе с министром иностранных дел Абдулазизом Камиловым встретилась в г.Вашингтоне с главным исполнительным директором Финансовой корпорации международного развития США (DFC) Адамом Болером.
На встрече стороны обсудили ход реализации договорённостей, достигнутых в рамках визита в Узбекистан А.Болера 29 июня – 1 июля, а также наметили перспективы дальнейшего углубления двустороннего партнерства в вопросах привлечения прямых иностранных инвестиций и новейших технологий в развитие отраслей промышленности, сферы услуг и инфраструктуры.
Отмечалось, что узбекская сторона заинтересована в осуществлении проектов с участием DFC в области развития нефтегазового, энергетического, химического, транспортного, строительного, банковского, фармацевтического и других секторов экономики Узбекистана. В данном контексте глава американской корпорации подтвердил свою заинтересованность в создании Центрально-азиатского инвестиционного фонда, направленного на продвижение крупных инфраструктурных проектов.
Важным перспективным направлением сотрудничества между Узбекистаном и DFC является улучшение инфраструктуры и социально-экономическое восстановление Афганистана. В данном контексте стороны отметили необходимость укрепления диалога в рамках платформы С5+1 и запущенного в мае текущего года трехстороннего формата сотрудничества «Узбекистан-Афганистан-США».