O‘zbekiston va Isroil o‘rtasidagi vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlar to‘g‘risida
2020-yilning 19-noyabr kuni O‘zbekiston-Isroil siyosiy maslahatlashuvlarning oltinchi raundi videokonferensiya shaklida bo‘lib o‘tdi. Unda O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Furqat Sidikov va Isroil Davlati Tashqi ishlar vazirligi bosh direktori o‘rinbosari, Yevroosiyo va G‘arbiy Bolqon departamenti rahbari Garri Koren boshchiligidagi delegatsiyalar ishtirok etdi.
Uchrashuvda ikki tomon kun tartibidagi qator masalalar, shu jumladan xalqaro va mintaqaviy tashkilotlar doirasidagi o‘zaro aloqalar atroflicha muhokama qilindi.
Savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha aniq choralarni ko‘rish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Shu nuqtayi nazardan, Savdo-iqtisodiy va ilmiy-texnikaviy hamkorlik bo‘yicha ikki tomonlama hukumatlararo komissiyaning birinchi yig‘ilishini o‘tkazish, O‘zbekiston Savdo-sanoat palatasi va Isroil Savdo palatalari federatsiyaso o‘rtasida o‘zaro aloqalarni o‘rnatish, to‘qimachilik, qishloq xo‘jaligi, farmatsevtika, tibbiyot, turizm va boshqa sohalarda qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.
Parlamentlararo aloqalarni rivojlantirish ikki tomonlama kun tartibida alohida o‘rin tutishi ta’kidlandi. Tomonlar 22-oktabr kuni bo‘lib o‘tgan O‘zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi va Isroil Knesseti parlamentlararo do‘stlik guruhlarining birinchi qo‘shma onlayn uchrashuvi o‘tkazilganini maqulladilar.
Tomonlar sog‘liqni saqlash, qishloq va suv xo‘jaligi, innovatsiya va texnologiyalar sohalarida ikki mamlakatning tegishli vazirlik va idoralari o‘rtasida hamkorlikni chuqurlashtirish zarurligini alohida ta’kidladilar.

О межмидовских политконсультациях между Узбекистаном и Израилем
19 ноября 2020 года состоялся шестой раунд узбекско-израильских политических консультаций, в котором приняли участие делегации Министерства иностранных дел Республики Узбекистан во главе с заместителем Министра Фуркатом Сидиковым и Министерства иностранных дел Государства Израиль во главе с заместителем генерального директора, главой Департамента Евразии и Западных Балкан Министерства иностранных дел Государства Израиль Гарри Кореном.
Стороны обстоятельно обсудили комплекс вопросов двусторонней повестки дня, в том числе взаимодействие в рамках международных и региональных организаций.
Достигнута договоренность о принятии конкретных мер по наращиванию торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества.
В этом контексте рассмотрены предложения по проведению первого заседания двусторонней Межправительственной комиссии по торгово-экономическому и научно-техническому сотрудничеству, аквизиции взаимодействия между Торгово-промышленной палатой Узбекистана и Федерацией торговых палат Израиля, реализации совместных инвестиционных проектов в текстильной, аграрной, фармацевтической, медицинской, туристической и других областях.
Подчёркивалось, что развитие межпарламентских связей занимает особое место в двусторонней повестке. Стороны приветствовали состоявшееся 22 октября первое совместное онлайн-заседание межпарламентских групп дружбы Олий Мажлиса Республики Узбекистан и Кнессета Израиля.
Стороны отдельно отметили необходимость углубления сотрудничества между соответствующими министерствами и ведомствами двух стран в сферах здравоохранения, сельского и водного хозяйства, инноваций и технологий.
На переговорах состоялся обмен мнениями по вопросам расширения договорно-правовой базы двусторонних отношений.