Koreyada o‘zbek milliy taomlari eʼtirof etilmoqda
Mahmud Abdullayev Janubiy Koreyadagi “Lazzat” deb nomlangan O‘zbek milliy taomlar restorani asoschisi va rahbaridir.
Vatandoshimiz tomonidan 2013-yilda Janubiy Koreyaning poytaxtida tashkil etilgan restoranda koreyaliklar va ushbu mamlakatda yashovchi chet ellik fuqarolar orasida o‘zbek milliy taomlarini tanishtirish orqali yurtimizning gastronomik turizm salohiyati targ‘ib qilinmoqda.
Umuman olganda, M.Abdullayev O‘zbekiston turizm sohasini rivojlantirish, uning nufuzini xalqaro miqyosda oshirish borasida keng ko‘lamli ishlarni amalga oshirib kelmoqda.
Xususan, Janubiy Koreyaning markaziy telekanallarida o‘zbek milliy taomlari va ularni tayyorlash haqidagi ko‘rsatuvlarda ishtirok etib boradi. Seul shahri hokimiyatining va Janubiy Koreya Turizm Qo‘mitasining takliflariga binoan 7 yildan buyon o‘tkazilayotgan “Xalqaro taomlar ko‘rgazmalari”da o‘zbek milliy taomlarini tayyorlab faxrli o‘rinlarni egallab kelmoqda. Vatandoshimiz Janubiy Koreyaning onlayn savdo bozorida ham o‘zbek milliy taomlarini sifatli va tez yetkazib berish bo‘yicha yetakchilar orasidan joy olgan.
Shu bilan birga, o‘zbek milliy taomlariga qiziqishi bo‘lganlar uchun mahorat-darslarini ham o‘tkazib boradi. O‘z o‘rnida, M.Abdullayev faoliyati Koreyadagi blogerlar tomonidan ham kuzatib borilishini alohida taʼkidlab o‘tish mumkin.
Mahmud Abdullayev 2020-yilning 27-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasining “Turizm fidoyisi” ko‘krak nishoni bilan taqdirlangan.

Узбекская национальная кухня признана в Корее
Махмуд Абдуллаев - основатель и руководитель ресторана узбекских национальных блюд «Lazzat» в Южной Корее.
Ресторан, основанный нашим соотечественником в 2013 году в столице Южной Кореи, продвигает потенциал гастрономического туризма нашей страны, знакомя корейцев и иностранцев, проживающих в этой стране, с национальными узбекскими блюдами.
В целом М.Абдуллаев осуществляет широкомасштабную работу над развитием туристической индустрии в Узбекистане и повышением ее авторитета на международном уровне. В частности, он постоянно участвует в передачах об узбекских национальных блюдах и их приготовлении на центральных телеканалах Южной Кореи.
По приглашению столичной администрации Сеула и Комитета по туризму Южной Кореи, он уже 7 лет участвуют на международных выставках блюд, готовя узбекские национальные блюда. Наш соотечественник также является одним из лидеров онлайн-рынка Южной Кореи по качественной и быстрой доставке узбекских национальных блюд. Вместе с этим, он проводит мастер-классы для тех, кто интересуется национальной узбекской кухней. В свою очередь, следует отметить, что за деятельностью М.Абдуллаева следят и корейские блогеры.
27 сентября 2020 года Махмуд Абдуллаев награжден нагрудным знаком «Туризм фидойиси» («Самоотверженец туризма») Республики Узбекистан.