O‘zbekiston Tashqi ishlar vaziri Diniy erkinliklarni erkinliklarni ilgari surish bo‘yicha vazirlar konferensiyasida ishtirok etdi
2020-11-16 | Siyosat
2020-yil 16-noyabr kuni Varshava shahrida (Polsha) O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Diniy erkinliklarni erkinliklarni ilgari surish bo‘yicha vazirlar konferensiyasida ishtirok etib, tadbir qatnashchilariga videomurojaat yo‘lladi.
O‘zbekiston tashqi siyosat idorasi rahbari tadbir ishtirokchilarini diniy erkinliklarni ta’minlash bo‘yicha mamlakatimiz tajribasi va respublikamizning mazkur yo‘nalishdagi xalqaro majburiyatlarini izchil bajarayotgani haqida xabardor qildi.
Konferensiya mavzusining O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyev rahbarligida fuqarolarning huquq va erkinliklarini, jumladan ularning diniy e’tiqodlari erkinligini ta’minlash borasida o‘tkazilayotgan chuqur demokratik o‘zgarishlar ruhiga mos ekanligi e’tirof etildi.
Qisqa davr mobaynida e’tiqod erkinligini mustahkamlash sohasida respublikada amalga oshirilgan aniq choralar, xususan, xalqaro huquq normalari va eng yaxshi demokratik standartlarni hisobga olgan holda yangi tahrirdagi “Vijdon erkinligi va diniy tashkilotlar to‘g‘risida”gi Qonun loyihasining ishlab chiqilishi, diniy birlashmalarni davlat ro‘yxatidan o‘tkazish jarayonining soddalashtirilishi, mamlakat tarixida ilk bor din va e’tiqod erkinligi ta’minlanishi monitoringi bo‘yicha parlament eshituvining o‘tkazilishi qayd etildi.
Shuningdek, vazir bag‘rikenglik madaniyatini mustahkamlash hamda ta’lim va ma’rifatni faol targ‘ib qilish jamiyatda diniy erkinlik va millatlararo totuvlikni ta’minlashning samarali yo‘llaridan biri ekanligini ham e’tirof etdi.
O‘zbekiston TIV rahbari mazkur muhim forum insonning e’tiqod erkinligi huquqini himoya qilishni ilgari surish bo‘yicha xalqaro sa’y-harakatlarni birlashtirish ishida navbatdagi muvaffaqiyatli qadam bo‘lishiga ishonch bildirdi.

Министр иностранных дел Узбекистана принял участие в Министерской конференции по продвижению религиозных свобод
16 ноября 2020 года в г.Варшаве (Польша) Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов принял участие в Министерской конференции по продвижению религиозных свобод и выступил перед делегатами с видеообращением.
Глава внешнеполитического ведомства Узбекистана проинформировал участников об опыте нашей страны по обеспечению религиозной свободы, а также последовательном выполнении принятых республикой международных обязательств в данном направлении.
Подчеркнуто, что тематика конференции соответствует духу проводимых Президентом Узбекистана Шавкатом Мирзиёевым глубинных демократических преобразований, направленных на обеспечение прав и свобод граждан, их религиозных убеждений.
Отмечены предпринятые в республике за короткий период конкретные меры в сфере укрепления свободы вероисповедания. В частности, разработка проекта Закона «О свободе совести и религиозных организациях» в новой редакции с учетом норм международного права и лучших демократических стандартов, упрощение процедур государственной регистрации религиозных объединений, проведение впервые в истории страны парламентских слушаний по мониторингу обеспечения свободы религий и убеждений.
Министр также подчеркнул, что одним из эффективных путей обеспечения религиозной свободы и межнационального согласия в обществе является укрепление культуры толерантности, а также активное продвижение образования и просвещения.
Глава МИД Узбекистана выразил уверенность, что данный важный форум станет очередным успешным шагом в деле консолидации международных усилий по продвижению защиты прав человека на свободу вероисповедания.