Ispaniya TIV rahbari bilan telefon orqali muloqot to‘g‘risida
2020-yil 13-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Ispaniya Qirolligi Tashqi ishlar, Yevropa Ittifoqi va hamkorlik vaziri Aranchey Gonsales Layya bilan telefon orqali muloqot qildi.
TIV rahbarlari siyosiy muloqotni va parlamentlararo aloqalarni yanada rivojlantirish masalalarini hamda savdo-iqtisodiy, investitsiya, turizm, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi ikki tomonlama munosabatlarning ustuvor yo‘nalishlarini muhokama qildi.
Mavjud imkoniyatlardan samarali foydalanish uchun aniq choralarni birgalikda ishlab chiqish yo‘li bilan o‘zaro savdo-iqtisodiy va investitsion aloqalarni chuqurlashtirishning muhimligi ta’kidlandi. Shu munosabat bilan barcha karantin choralari bekor qilinganidan keyin Toshkent shahrida Savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Ispaniya hukumatlararo komissiyasining birinchi majlisi hamda ikki davlat yetakchi kompaniya va ishbilarmon doiralari vakillari ishtirokidagi biznes forumni o‘tkazish taklif etildi.
Telefon muloqoti chog‘ida xalqaro tashkilotlar va tuzilmalar doirasidagi hamkorlik masalalari bo‘yicha ham fikr almashildi.

О телефонном разговоре с главой МИД Испании
13 ноября 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел телефонный разговор с Министром иностранных дел, Европейского союза и сотрудничества Королевства Испания Аранчей Гонсалес Лайей.
Главы МИД обсудили вопросы дальнейшей активизации политического диалога и межпарламентских связей, а также приоритетные направления двусторонних отношений в торгово-экономической, инвестиционной, туристической, культурно-гуманитарной и других сферах.
Отмечена важность углубления торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества путем совместной разработки конкретных мер для эффективного использования имеющихся возможностей. В данном контексте предложено провести в г.Ташкенте первое заседание Узбекско-испанской межправительственной комиссии по торгово-экономическому и инвестиционному сотрудничеству, а также бизнес-форум с участием представителей ведущих компаний и деловых кругов двух стран после снятия всех карантинных мер.
В ходе телефонной беседы также состоялся обмен мнениями по вопросам взаимодействия в рамках международных организаций и структур.