Shvetsiya Tashqi ishlar vaziri bilan muzokalar to‘g‘risida
2020-yil 13-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilov Shvetsiya Qirolligi Tashqi ishlar vaziri Enn Linde bilan videokonferensiya shaklida muzokaralar o‘tkazdi.
Tashqi siyosat idoralari rahbarlari turli sohalardagi O‘zbekiston-Shvetsiya munosabatlarining hozirgi holati va rivojlanish istiqbollarini muhokama qildi, xalqaro tuzilmalar doirasidagi hamkorlikning dolzarb masalalari bo‘yicha fikr almashdi.
Ikki tomonlama siyosiy muloqotning faollashgani qayd etildi. Shu nuqtayi nazardan ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlarni muntazam tashkil etishning muhimligi ta’kidlandi.
Tomonlarning parlamentlararo munosabatlarni mustahkamlash, inson huquqlarini himoya qilish borasidagi hamkorlikni kengaytirish, sud-huquq va huquqni muhofaza qilish sohalarida aloqalarni yo‘lga qo‘yishga tayyorligi bildirildi.
Vazirlar savdo-iqtisodiy va investitsion hamkorlikni rivojlantirish, iqtisodiyot tarmoqlarini raqamlashtirish, mashinasozlik, sanoat, energetika va farmatsevtika sohalarida qo‘shma investitsiya loyihalarini amalga oshirish masalalariga alohida e’tibor qaratdi.
Muzokaralarda, shuningdek, BMT, Yevropa Ittifoqi, Yevropada Xavfsizlik va Hamkorlik Tashkiloti doirasidagi hamkorlikning ustuvor yo‘nalishlari hamda tomonlarning xalqaro tashabbuslarini o‘zaro qo‘llab-quvvatlash mexanizmlari muhokama qilindi.

О переговорах с Министром иностранных дел Швеции
13 ноября 2020 года Министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов провел переговоры с Министром иностранных дел Королевства Швеция Энн Линде в формате видеоконференцсвязи.
Главы внешнеполитических ведомств обсудили состояние и перспективы развития узбекско-шведских отношений в различных сферах, обменялись мнениями по актуальным вопросам сотрудничества в рамках международных структур.
Подчеркнута активизация двустороннего политического диалога. В данном контексте отмечена важность регулярной организации политических консультаций между министерствами иностранных дел двух стран.
Стороны выразили готовность в укреплении межпарламентских связей, наращивании сотрудничества в области защиты прав человека, налаживании контактов в судебно-правовой и правоохранительной сфере.
Министры уделили особое внимание вопросам развития торгово-экономического и инвестиционного сотрудничества, реализации совместных инвестиционных проектов в сфере цифровизации отраслей экономики, машиностроения, промышленности, энергетики и фармацевтики.
На переговорах также обсуждены приоритетные направления взаимодействия в рамках ООН, ЕС и ОБСЕ, а также механизмы взаимной поддержки международных инициатив сторон.