Yoshlar bilan ochiq muloqot bo‘ldi
Prezident Shavkat Mirziyoyev Qarshi shahridagi Yoshlar markazida bo‘lib, sharoitlarni ko‘zdan kechirdi.
Shu yerda qashqadaryolik yoshlar bilan uchrashuv o‘tkazildi.
- Men sizlarning ko‘zlaringga qarab, ochiq muloqot qilgani keldim. Hamma yoshlar bilan ko‘rishishni xohlardim, lekin, afsuski, buning iloji yo‘q. Siz ularning vakillari o‘rnida joylardagi muammolarni, yoshlar istaklarini aytishingizni istardim. Shuning uchun qo‘rqmasdan, o‘z ota-onalaringga nima deyishni xohlasalaring, hamma fikrlaringni bemalol aytinglar, - dedi davlat rahbari.
Uchrashuvda yoshlar muammolarini hal qilish, bandligini ta’minlash, bo‘sh vaqtini mazmunli tashkil etish bo‘yicha ochiq muloqot bo‘ldi.
Qashqadaryo viloyatida 26 mingdan ziyod yoshlar ishsiz, tadbirkorlik rivoji mamlakatdagi o‘rtacha ko‘rsatkichdan ancha pastda ekani qayd etildi.
Yigit-qizlarning tadbirkorlik tashabbuslarini qo‘llab-quvvatlash, «Yoshlar – kelajagimiz» davlat dasturi doirasida yillik rejaga qo‘shimcha mablag‘ ajratish zarurligi ta’kidlandi.
Davlatimiz rahbari muboraklik yoshlarning taklifini qanoatlantirib, tumanda IT-park tashkil etish, elektron tijorat va dasturlash ko‘nikmalarini bepul o‘rgatish yuzasidan mutasaddilarga topshiriq berdi.
Kitob tumanidagi 150 o‘rinli Bolalar musiqa va san’at maktabida 310 nafar o‘quvchi tahsil olmoqda. Mazkur muassasa o‘quvchilari uchun yetarli sharoit yaratish vazifasi qo‘yildi.
Viloyat yoshlarining sportga qiziqishini inobatga olib, maktablarda sport zallari qurish, majmualarda to‘garaklarni ko‘paytirish zarurligi aytildi. Inventarlar va anjomlar sotib olish uchun Jismoniy tarbiya va sport vazirligi hisobidan 10 milliard so‘m ajratishga ko‘rsatma berildi.
Yaqinda Serbiyada o‘tgan sambo bo‘yicha jahon chempionatida oltin medalni qo‘lga kiritgan O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya instituti talabasi Musharraf Ibodullayeva davlat granti asosida o‘qishga o‘tkaziladigan bo‘ldi.
Uchrashuvda turli sohalarda o‘qiyotgan va ishlayotgan yoshlarning fikrlari eshitildi. Takliflari ma’qullanib, mutasaddilarga tegishli topshiriqlar berildi.
- Mendan eng katta maqsad-muddaoing, baxting nima, deb so‘rasalaring, shunday degan bo‘lardim: yoshlarimizning dunyoqarashini jahon darajasiga ko‘tarish, ishli qilish, g‘urur-iftixorini yuksaltirish, oilaviy baxtini ko‘rish, - deya ta’kidladi Shavkat Mirziyoyev.

A candid conversation with Kashkadarya youth
President Shavkat Mirziyoyev has visited the Youth Center in the city of Karshi and enquired into the amenities created there for the representatives of the growing generation.
The head of our state met there with Kashkadarya youths.
“I have come here to have an open and sincere talk with you. I would like, to be sure, to meet with all the youth, but it’s impossible. You can now speak of problems on the ground, of your dreams. Thus, go ahead and speak freely, so as if you are talking to your parents,” Shavkat Mirziyoyev said.
Issues of concern to young people raised during the conversation included those ensuring their employment and meaningful leisure.
In Kashkadarya region, more than 26 thousand youths are unemployed, it was noted at the meeting, and the level of entrepreneurship development in this region is significantly below the national average.
The President indicated the need to support youth initiatives, assign additional funding within the framework of the government program “Yoshlar – Kelajagimiz”.
Shavkat Mirziyoyev backed the proposal voiced by youth from Mubarek district to set up an IT park in the region, to teach e-commerce and programming skills free of charge. The head of our state gave relevant instructions to responsible officials.
The children’s school of music and art in the Kitab district, designed for 150 seats, currently hosts 310 students. Executives were urged to deliver decent conditions for these children.
Taking into account the high interest in sports among regional youth, the President gave directives to build additional gyms in schools, increase the number of classes in sports complexes.
Musharraf Ibodullayeva, student of the Uzbek State Institute of Physical Culture, who earned a gold medal at the recent Sambo World Championships in Serbia, will be granted government scholarship for the entire period of her education, Shavkat Mirziyoyev told the officials.
The head of our state attended to views of young people studying and working in various fields. Responsible executives were given instructions on the realization of proposals pushed forward at the meeting.
“If you ask me what my biggest goal is, what could make me happy, my answer would sound like this: to have our youth acquire modern worldview, to provide them with job, boost self-confidence in them, see their happiness,” the President told the local youths.