Aholining sog‘lom ovqatlanishini ta’minlash bo‘yicha qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida
Respublikamizda sog‘liqni saqlash hamda jismoniy tarbiya va sport sohalarini isloh qilish yuzasidan qabul qilingan normativ-huquqiy hujjatlarda ushbu tizimlarni takomillashtirish barobarida aholi o‘rtasida sog‘lom turmush tarzini shakllantirishga mazkur sohada davlat siyosatining muhim yo‘nalishlaridan biri sifatida ahamiyat qaratilmoqda.
Jumladan, 2025-yilga qadar O‘zbekiston Respublikasi sog‘liqni saqlash tizimini, jismoniy tarbiya va sportni rivojlantirish, 2022-yilga qadar yuqumli bo‘lmagan kasalliklar profilaktikasi, aholining sog‘lom turmush tarzini qo‘llab-quvvatlash va jismoniy faolligi darajasini oshirish konsepsiyalari hamda sog‘lom turmush tarzini keng tatbiq etish va ommaviy sportni yanada rivojlantirish chora-tadbirlari tasdiqlandi va ijroga qaratildi.
Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining ma’lumotiga ko‘ra, jismoniy faollik hamda ovqatlanish me’yor va qoidalariga amal qilmaslik, tarkibida tuz, qand, yog‘ miqdori ko‘p bo‘lgan taom va shirinliklarni me’yoridan ortiq iste’mol qilish, shuningdek, yetarli darajada vitamin va minerallar iste’mol qilmaslik oqibatida yoshlarda ratsional o‘sish va aqliy rivojlanishda ortda qolish, kattalarda esa yurak qon-tomir, endokrin, xavfli o‘sma kabi insonning erta o‘limiga olib keluvchi qator kasalliklarning rivojlanishiga sabab bo‘ladi.
Shu bilan birga, koronavirus pandemiyasi oqibatlaridan olingan saboqlar kasallikning og‘irligi va o‘lim holatlarining katta qismi noto‘g‘ri turmush tarzi tufayli kelib chiqadigan yo‘ldosh kasalliklar bilan chambarchas bog‘liqligini ko‘rsatdi.
Aholining sog‘lom ovqatlanishi va jismoniy faolligini ta’minlashda davlat siyosatini yanada mustahkamlash, yuqumli bo‘lmagan kasalliklar profilaktikasi borasida amalga oshirilayotgan ishlar samaradorligini yanada oshirish, har bir fuqaroda sog‘lom ovqatlanish va jismoniy faollik madaniyatini shakllantirish maqsadida:
1. Aholi salomatligini ta’minlash bo‘yicha shunday tartib o‘rnatilsinki, unga ko‘ra:
a) 2021-yil 1-iyundan boshlab:
6-23 oylik bolalar uchun uy sharoitida tayyorlangan ovqatlarni boyitish maqsadida mikronutriyent kukuni bilan;
6 oylikdan 5 yoshgacha bo‘lgan bolalar “A” vitamini bilan;
2-10 yoshdagi bolalar gelmintoz profilaktikasi bo‘yicha maxsus preparatlar bilan bepul ta’minlanadi;
b) 2022-yil 1-iyuldan boshlab:
homilador va bola emizuvchi ayollar hamda 3-15 yoshdagi bolalar yod preparati bilan;
35 yoshgacha tug‘ish yoshidagi ayollar temir va foliy kislotasi preparati bilan bepul ta’minlanadi;
v) 2021-yil 1-apreldan boshlab birinchi nav bug‘doy uni bilan bir qatorda oliy nav bug‘doy uni mikronutriyentlar bilan boyitilgan taqdirda respublika hududida realizatsiya qilishga ruxsat etiladi.
2. Jismoniy tarbiya va sport vazirligi hamda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan aholini sog‘lom turmush tarziga undovchi “Sog‘lom turmush tarzi” platformasi ishlab chiqilayotganligi ma’lumot uchun qabul qilinsin.
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi mazkur platformani ishlab chiqishda Sog‘liqni saqlash vazirligi bilan birgalikda unda, jumladan, insonning tana vazni indeksini hisoblash, uning hayot tarzini hisobga olgan holda kunlik ovqatlanish me’yorini tavsiya etish hamda iste’mol qilinayotgan taom, oziq-ovqat mahsulotlari va ichimliklarning kaloriyasini hisoblash imkonini beruvchi to‘g‘ri ovqatlanish bo‘limini yaratsin.
Sog‘liqni saqlash vazirligi (E.I.Basitxanova, B.T.Odilova, O‘.X.Adilov) “Sog‘lom turmush tarzi” platformasining to‘g‘ri ovqatlanish bo‘limini ilmiy asoslangan ma’lumotlar bilan doimiy ravishda to‘ldirib borish uchun mas’ul etib belgilansin.
3. Bolalarning 5 yoshgacha bo‘lgan davrda optimal rivojlanishi va o‘sishini ta’minlash maqsadida quyidagilarni nazarda tutuvchi patronajning universal-progressiv modeli 2022 yil 1 yanvarga qadar bosqichma-bosqich joriy etilsin:
homilador va tug‘ruqdan keyingi davrdagi ayollar hamda 5 yoshgacha bolalari mavjud oilalar uchun amaldagi shtatlar doirasida alohida patronaj hamshirasini biriktirish;
ushbu patronaj hamshirasi tomonidan umumiy holati qoniqarli va xavf guruhidagi aholini aniqlash hamda ular sog‘lig‘ining umumiy holatini differensiallashgan yondashuv asosida kuzatib borish;
umumiy holati qoniqarli bo‘lgan barcha homilador va tug‘ruqdan keyingi davrdagi ayollar hamda 5 yoshgacha bolalari mavjud oilalarni yagona me’yor asosida bevosita kuzatish;
ruhiy tushkunlik holati, bolaning to‘g‘ri ovqatlanishi va rivojlanishi uchun sog‘lom muhitni ta’minlashda qiyinchiliklari mavjud xavf guruhidagi homilador va tug‘ruqdan keyingi davrdagi ayollar hamda 5 yoshgacha bolalari bo‘lgan oilalarning har biriga individual reja asosida kengaytirilgan yordam ko‘rsatish.
4. Sirdaryo viloyatining tuman (shahar) ko‘p tarmoqli markaziy poliklinikalarida 2021-yil 1-yanvardan boshlab eksperiment tariqasida to‘g‘ri ovqatlanish va sog‘lom turmush tarzini yuritish bo‘yicha maxsus tayyorgarlikdan o‘tgan shifokor va o‘rta tibbiyot xodimlaridan iborat “To‘g‘ri ovqatlanish va sog‘lom turmush tarzi” xonalari tashkil etilsin.
Belgilansinki, “To‘g‘ri ovqatlanish va sog‘lom turmush tarzi” xonalari:
aholiga to‘g‘ri ovqatlanish, sog‘lom turmush tarzi va jismoniy faollik masalalarida yakka tartibda profilaktik tadbirlarni olib boradi;
respublika byudjetidan Sog‘liqni saqlash vazirligiga ajratilgan mablag‘lar hisobidan zarur moddiy-texnik vositalar bilan jihozlanadi;
Aholining sog‘lom turmush tarzini qo‘llab-quvvatlash va jismoniy faolligini oshirish markazining (keyingi o‘rinlarda – Markaz) tuman (shahar) bo‘linmalari shtatlarini qayta ko‘rib chiqish hisobiga shakllantiriladi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi (E.I.Basitxanova) Moliya vazirligi (J.I.Abruyev) bilan birgalikda 2022-yil 1-iyulga qadar eksperiment natijalarini tanqidiy tahlil qilib, uni respublikaning barcha hududlarida bosqichma-bosqich tatbiq etish bo‘yicha Vazirlar Mahkamasiga taklif kiritsin.
5. Markaz, Respublika o‘rta tibbiyot va farmatsevtika xodimlari malakasini oshirish va ularni ixtisoslashtirish markazi hamda tibbiyot oliy ta’lim muassasalariga birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalari tibbiy xodimlari uchun diyetologiya bo‘yicha qayta tayyorlash kurslarini, aholi uchun ovqatlanish bo‘yicha maslahatchi tayyorlash kurslarini tashkil etish vakolati berilsin.
6. Sanitariya, gigiyena va kasb kasalliklari ilmiy-tadqiqot institutiga qo‘shimcha ravishda sog‘lom va xavfsiz oziq-ovqat mahsulotlari xomashyosining asosiy turlarini kengaytirish, oziq-ovqat mahsulotlarini mikronutriyentlar bilan boyitish, aholining yoshi, jinsi, fiziologik holati, kasbi va kasalliklaridan kelib chiqqan holda sog‘lom va parhezli ovqatlanish hamda profilaktik tibbiyot masalalari bo‘yicha canitariya qoidalari va me’yorlarini tayyorlash, o‘quv dasturlarini ishlab chiqish va ilmiy tadqiqotlar olib borish vazifalari yuklatilsin.
Ilmiy-tadqiqot instituti (O‘.X.Adilov):
2021-yil 1-fevralga qadar Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining tavsiyalari asosida diyetolog mutaxassislar va ovqatlanish bo‘yicha maslahatchilarni tayyorlash bo‘yicha o‘quv dasturlarini tayyorlasin;
2021-yil 1-mayga qadar O‘zbekiston davlat jismoniy tarbiya va sport universiteti huzuridagi Jismoniy tarbiya va sport ilmiy-tadqiqotlar instituti bilan birgalikda aholining yoshi, jinsi, fiziologik holati va kasbiga ko‘ra guruhlari uchun tavsiya etiladigan o‘rtacha kunlik ovqatlanish me’yorlari hamda jismoniy mashqlar kompleksini ishlab chiqsin.
7. Markaz (B.T.Odilova) targ‘ibot ishlarini taniqli madaniyat vakillari va sportchilarni jalb qilgan holda ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda videorolik shaklida, aholi orasida infografik tarqatma materiallardan foydalangan holda olib borish amaliyotini yo‘lga qo‘ysin. Bunda, ayniqsa, noto‘g‘ri ovqatlanish va kam harakatlanishning inson salomatligiga salbiy ta’siri, xususan buning oqibatida yuzaga keladigan kasalliklar va ularning asoratlari hamda kasalliklar profilaktikasi va uni davolashda meva va sabzavotlarning xususiyatlari, jismoniy tarbiya va ommaviy sport bilan shug‘ullanishning inson salomatligiga foydasini yoritishga alohida e’tibor qaratsin.
Jismoniy tarbiya va sport vazirligi (D.X.Nabiyev), Madaniyat vazirligi (O.A.Nazarbekov) ushbu bandda nazarda tutilgan chora-tadbirlarni tizimli amalga oshirishda Markazga yaqindan ko‘maklashsin.
8. Moliya vazirligi (T.A.Ishmetov, J.I.Abruyev) 2021-yildan boshlab to‘g‘ri ovqatlanish va sog‘lom turmush tarzini yuritish bo‘yicha keng ko‘lamli targ‘ibot ishlarini, jumladan, aholi va tibbiyot xodimlari uchun tarqatma materiallarni tayyorlash hamda ommaviy axborot vositalari va ijtimoiy tarmoqlarda chiqishlarni moliyalashtirish uchun Sog‘liqni saqlash vazirligining asoslangan hisob-kitoblariga ko‘ra Davlat byudjetidan mablag‘lar ajratsin.
Innovatsion rivojlanish vazirligi (I.Yu.Abduraxmonov) ilmiy-tadqiqot ishlariga davlat buyurtmasi talablariga muvofiq yuqumli bo‘lmagan kasalliklar profilaktikasi, xususan sog‘lom ovqatlanish masalalari bo‘yicha muammolarning yechimiga qaratilgan ilmiy loyihalarning tanlovlar asosida shakllantirilishini ta’minlasin.
9. Belgilansinki, 2021/2022 o‘quv yilidan boshlab:
maktabgacha ta’lim tashkilotlarida “Shaxsiy gigiyena va jismoniy tarbiya asoslari” mashg‘ulotlari o‘tkaziladi;
respublika umumiy o‘rta ta’lim muassasalarida o‘quv darslarini qayta ko‘rib chiqqan holda 1-4-sinflar uchun “Tarbiya” va “Atrofimizdagi olam” fanlari, yuqori sinflar uchun “Biologiya” fani tarkibida to‘g‘ri ovqatlanish va sog‘lom turmush tarzini shakllantirish bo‘yicha “Salomatlik saboqlari” mavzulari kiritiladi;
akademik litsey, professional va oliy ta’lim muassasalarining “Jismoniy tarbiya” fani doirasida sog‘lom turmush tarzini shakllantirish bo‘yicha mashg‘ulotlar o‘tkaziladi;
tibbiyot texnikumlarida valeolog, diyetolog, nutritsiolog mutaxassisliklarini tayyorlash, nutritsiolog va diyetolog magistratura (internatura, klinik ordinatura) mutaxassisliklarini 1 yillik o‘quv dasturlari asosida tayyorlash yo‘lga qo‘yiladi;
tibbiyot oliy ta’lim muassasalarida bakalavriat, klinik ordinatura, magistratura, tibbiyot kollejlari va Abu Ali ibn Sino nomidagi Jamoat salomatligi texnikumlarining barcha yo‘nalishlarida to‘g‘ri ovqatlanish mavzulari alohida siklda o‘qitiladi;
barcha mutaxassisliklar bo‘yicha vrach va o‘rta tibbiyot xodimlari malakasini oshirish, qayta tayyorlash kurslari bo‘yicha fan dasturlariga “Sog‘lom turmush tarzi va to‘g‘ri ovqatlanish mezonlari” mavzulari kiritiladi.
Sog‘liqni saqlash vazirligi (A.Sh.Inoyatov) manfaatdor vazirlik va idoralar bilan birgalikda uch oy muddatda mazkur bandda nazarda tutilgan o‘quv mashg‘ulotlarini Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining tavsiyalari asosida ishlab chiqsin.
10. Sog‘liqni saqlash vazirligi (A.Sh.Inoyatov) hamda Jismoniy tarbiya va sport vazirligi (R.S.Irmatov):
a) uch oy muddatda malaka oshirish va seminar-mashg‘ulotlar o‘tkaziladigan joy hamda ularni moliyalashtirish manbalarini aniq ko‘rsatgan holda quyidagi dasturlarni ishlab chiqsin va tasdiqlash uchun Vazirlar Mahkamasiga kiritsin:
birlamchi tibbiy-sanitariya yordami muassasalari, jumladan, ko‘p tarmoqli va oilaviy poliklinikalar, qishloq vrachlik punktlarida faoliyat yurituvchi vrach va o‘rta tibbiyot xodimlarini diyetologiyani chuqurlashtirib o‘rgatgan holda valeologiya bo‘yicha maxsus tayyorgarlikdan o‘tkazish;
umumiy amaliyot shifokorlari va o‘rta tibbiyot xodimlarini Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining tavsiyalariga asosan yuqumli bo‘lmagan kasalliklar profilaktikasi bo‘yicha katta yoshdagi aholiga maslahatlar berish yuzasidan o‘qitish;
davlat organlari va tashkilotlarining byudjetdan tashqari mablag‘lari hisobiga xodimlari hamda dekretiv guruh vakillari uchun to‘g‘ri ovqatlanish, sog‘lom turmush tarzi va sanitar-gigiyenik ko‘nikmalarini shakllantirish bo‘yicha seminar-mashg‘ulotlar o‘tkazish;
“Salomatlik yo‘laklari”da davlat organlari va tashkilotlarining xodimlarini jalb etgan holda piyoda va velosipedda yurish bo‘yicha marafonlar va sport musobaqalarini o‘tkazish;
b) 2021-yil 1-oktabrga qadar Jahon sog‘liqni saqlash tashkilotining to‘g‘ri ovqatlanish va sog‘lom turmush tarzini yuritish bo‘yicha tavsiyalari asosida yuqumli bo‘lmagan kasalliklarga oid diagnostika (davolash) standartlari va klinik protokol (qo‘llanma)larni qayta tasdiqlasin;
v) 2022-yil 1-yanvarga qadar mahallalar kesimida yuqumli bo‘lmagan kasalliklar bo‘yicha “aholining salomatlik profili”ni yaratsin va uni o‘z rasmiy veb-saytida e’lon qilib borsin. Bunda, aholining ovqatlanish xarakteri, tana vazni indeksi, alkogolli ichimlik va tamakiga qaramlilikning mavjudligi, arterial bosim, qondagi qand miqdori va xolesterin darajasi kabi ko‘rsatkichlarning qamrab olinishini nazarda tutsin.
11. Belgilansinki, oziq-ovqat mahsulotlarini tarkibida tuz, qand va yog‘ miqdori inson sog‘lig‘i uchun xavfsiz yoki zararli ekanligini ko‘rsatuvchi belgilar bilan tamg‘alash quyidagi tartibda ikki bosqichda joriy etiladi:
a) 2021-yil 1-iyuldan boshlab:
oziq-ovqat mahsulotlarini tamg‘alash ixtiyoriy ravishda amalga oshiriladi;
xavfsizlik belgisi bilan tamg‘alangan oziq-ovqat mahsulotlarining reklamasi imtiyozli tariflar asosida tarqatiladi (joylashtiriladi);
ta’lim, sport va tibbiyot muassasalarida xavfsizlik belgisi bilan tamg‘alanmagan oziq-ovqat mahsulotlarini sotishga yo‘l qo‘yilmaydi hamda bunday mahsulotlarni realizatsiya qilish savdo qoidalarini buzish sifatida baholanadi;
b) 2025-yil 1-yanvardan boshlab respublika hududida realizatsiya qilish uchun olib kiriladigan va mahalliy ishlab chiqariladigan oziq-ovqat mahsulotlari ularning inson sog‘lig‘i uchun xavfsiz yoki zararli ekanligini ko‘rsatuvchi belgilar bilan majburiy tartibda tamg‘alanadi.
Bunda, tarkibida tuz, qand va yog‘ miqdorini hisobga olgan holda oziq-ovqat mahsulotlarining inson sog‘lig‘i uchun xavfsiz yoki zararli ekanligini belgilash davlat sanitariya nazorati organlari tomonidan amalga oshiriladi.
2020-2025 yillarda aholida sog‘lom ovqatlanish odatini shakllantirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturi 1-ilovaga muvofiq;
2020-2025 yillarda aholida sog‘lom ovqatlanish odatini shakllantirish bo‘yicha chora-tadbirlar dasturini amalga oshirish samaradorligini aniqlash indikatorlari 2-ilovaga muvofiq;
2021-2023 yillarda qabul qilinadigan oziq-ovqat sanoati sohasidagi xalqaro standartlar ro‘yxati 3-ilovaga muvofiq;
2021-2023 yillarda qayta ko‘rib chiqiladigan oziq-ovqat xavfsizligiga oid canitariya qoidalari va me’yorlari ro‘yxati 4-ilovaga muvofiq;
mazkur qarorning alohida bandlari ijrosini samarali tashkil etish bo‘yicha harakatlar rejasi 5-ilovaga muvofiq tasdiqlansin.
14. Sog‘liqni saqlash vazirligi, Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, O‘zbekiston Milliy teleradiokompaniyasi:
Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish agentligi va “O‘zstandart” agentligi bilan birgalikda 2021-yil 1-yanvardan boshlab oziq-ovqat mahsulotlarining sifat va xavfsizlik ko‘rsatkichlari milliy standart va me’yorlarga muvofiqligini hamda mahsulot o‘ramidagi ma’lumotlarning to‘g‘riligini xolis o‘rganuvchi “Sifat nazorati” televizion ko‘rsatuvi namoyish etib borilishini ta’minlasin;
Qishloq xo‘jaligi vazirligi, Iste’molchilar huquqlarini himoya qilish agentligi, “O‘zstandart” agentligi va boshqa manfaatdor tashkilotlar bilan hamkorlikda “Oziq-ovqat mahsulotlari sifat haftaligi” тaдbirini 2021-yildan boshlab har yili noyabr oyida o‘tkazishni yo‘lga qo‘ysin.
15. O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2018-yil 29-iyundagi “O‘zbekiston Respublikasining tashqi iqtisodiy faoliyatini yanada tartibga solish hamda bojxona-tarif jihatdan tartibga solish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi PQ-3818-son qaroriga 1-ilovaning rus tilidagi matni quyidagi mazmundagi “2106 90 980 3” pozitsiya bilan to‘ldirilsin:
| “ | 2106 90 980 3 | Mikronutriyentы dlya obogoeniya muki |
0 |
”. |
16. Sog‘liqni saqlash vazirligi bir oy muddatda qonun hujjatlariga mazkur qarordan kelib chiqadigan o‘zgartirish va qo‘shimchalar to‘g‘risida Vazirlar Mahkamasiga takliflar kiritsin.
17. Mazkur qarorning ijrosini samarali tashkil etishga mas’ul va shaxsiy javobgar etib sog‘liqni saqlash vaziri A.M.Xadjibayev, vazir o‘rinbosari E.I.Basitxanova, Sanitariya-epidemiologik osoyishtalik va jamoat salomatligi xizmati boshlig‘i B.Q.Yusupaliyev va Markaz direktori B.T.Odilova belgilansin.
Qaror ijrosini har chorakda muhokama qilib borish, ijro uchun mas’ul idoralar faoliyatini muvofiqlashtirish va nazorat qilish O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti maslahatchisining birinchi o‘rinbosari L.N.Tuychiyev zimmasiga yuklansin.

О дополнительных мерах по обеспечению здорового питания населения
В нормативно-правовых актах, принятых по реформированию сфер здравоохранения и физической культуры и спорта в республике, наряду с совершенствованием данных систем придается значение формированию среди населения здорового образа жизни как одному из важных направлений государственной политики в этих сферах.
В частности, утверждены и обращены к исполнению концепции развития системы здравоохранения, физической культуры и спорта до 2025 года, по профилактике неинфекционных заболеваний, поддержке здорового образа жизни и повышению уровня физической активности населения Республики Узбекистан до 2022 года, а также меры по широкому внедрению здорового образа жизни и дальнейшему развитию массового спорта.
По данным Всемирной организации здравоохранения, несоблюдение норм и правил физической активности и питания, сверхнормативное употребление блюд и сладостей с повышенным содержанием соли, сахара и жиров, а также недостаточное употребление витаминов и минералов являются причиной отставания молодежи в росте и умственном развитии, прогрессирования у взрослых сердечно-сосудистых, эндокринных, злокачественных опухолевых и ряда других заболеваний, приводящих к преждевременной смерти человека.
Вместе с тем уроки, извлеченные из последствий коронавирусной пандемии, показали неразрывную связь тяжести заболеваний и значительной части летальных исходов с сопутствующими заболеваниями, вызванными неправильным образом жизни.
В целях дальнейшего укрепления государственной политики по обеспечению здорового питания и физической активности населения, дальнейшего повышения эффективности работы по профилактике неинфекционных заболеваний, а также формирования у каждого гражданина культуры здорового питания и физической активности:
1. Установить такой порядок обеспечения здоровья населения, в соответствии с которым:
а) начиная с 1 июня 2021 года обеспечиваются бесплатно: микронутриентными порошками – дети в возрасте 6–23 месяцев в целях обогащения пищи, приготовленной для них в домашних условиях;
витамином «А» – дети в возрасте от 6 месяцев до 5 лет;
специальными препаратами для профилактики гельминтоза – дети в возрасте 2–10 лет;
б) начиная с 1 июля 2022 года обеспечиваются бесплатно:
препаратами йода – беременные женщины и кормящие матери, а также дети в возрасте 3–15 лет;
препаратами железа и фолиевой кислоты – женщины фертильного возраста до 35 лет;
в) начиная с 1 апреля 2021 года, наряду с пшеничной мукой первого сорта, реализация на территории республики пшеничной муки высшего сорта разрешается при условии ее обогащения микронутриентами.
2. Принять к сведению, что Министерством физической культуры и спорта и Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций разрабатывается платформа «Здоровый образ жизни», мотивирующая население к здоровому образу жизни.
Министерству по развитию информационных технологий и коммуникаций при разработке данной платформы совместно с Министерством здравоохранения создать раздел о правильном питании, предоставляющий возможность расчета индекса массы тела и рекомендации дневной нормы питания с учетом образа жизни человека, а также расчета калорий в употребляемых блюдах, пищевых продуктах и напитках.
Определить Министерство здравоохранения (Баситханова Э.И., Одилова Б.Т., Адилов У.Х.) ответственным за пополнение раздела правильного питания платформы «Здоровый образ жизни» научно обоснованными данными на постоянной основе.
3. В целях обеспечения оптимального развития и роста детей в период до 5 лет поэтапно внедрить в срок до 1 января 2022 года универсально-прогрессивную модель патронажа, предусматривающую:
закрепление отдельной патронажной медицинской сестры за беременными женщинами и женщинами в послеродовом периоде, а также семьями, имеющими детей в возрасте до 5 лет, в рамках действующих штатов;
выявление данной патронажной медицинской сестрой категорий населения с удовлетворительным общим состоянием, а также находящихся в группе риска, с регулярным наблюдением за их общим состоянием здоровья на основе дифференцированного подхода;
ведение непосредственного наблюдения на основе единых критериев за всеми беременными женщинами и женщинами в послеродовом периоде с удовлетворительным общим состоянием, а также семьями, имеющими детей в возрасте до 5 лет;
оказание расширенной помощи на основе индивидуального плана беременным женщинам и женщинам в послеродовом периоде, а также семьям, имеющим детей в возрасте до 5 лет, находящимся в состоянии психологической депрессии, имеющим трудности в обеспечении здоровой атмосферы для правильного питания и развития детей.
4. Создать с 1 января 2021 года в районных (городских) центральных многопрофильных поликлиниках Сырдарьинской области в порядке эксперимента «Кабинеты правильного питания и здорового образа жизни», укомплектованные врачами и средними медицинскими работниками, прошедшими специальную подготовку по правильному питанию и ведению здорового образа жизни.
Определить, что «Кабинеты правильного питания и здорового образа жизни»:
проводят профилактические мероприятия по вопросам правильного питания, здорового образа жизни и физической активности среди населения в индивидуальном порядке;
оснащаются необходимыми материально-техническими средствами за счет средств, выделенных Министерству здравоохранения из республиканского бюджета;
формируются за счет пересмотра штатов районных (городских) подразделений Центра поддержки здорового образа жизни и повышения физической активности населения (далее – Центр).
Министерству здравоохранения (Баситханова Э.И.) совместно с Министерством финансов (Абруев Ж.И.) в срок до 1 июля 2022 года провести критический анализ результатов эксперимента и внести в Кабинет Министров предложение по его поэтапному распространению на всей территории республики.
5. Уполномочить Центр, Республиканский центр повышения квалификации и специализации средних медицинских и фармацевтических работников, а также медицинские высшие образовательные учреждения организовывать курсы переподготовки по диетологии для медицинских работников учреждений первичной медико-санитарной помощи, а также курсы подготовки консультантов по питанию для населения.
6. Возложить на Научно-исследовательский институт санитарии, гигиены и профессиональных заболеваний дополнительные задачи по подготовке санитарных правил и норм, разработке учебных программ и проведению научных исследований о расширении основных видов сырья здоровых и безопасных пищевых продуктов, обогащению пищевых продуктов микронутриентами, здоровому и диетическому питанию исходя из возраста, пола, физиологического состояния, профессии и заболеваемости населения, а также по вопросам медицинской профилактики.
Научно-исследовательскому институту (Адилов У.Х.):
на основе рекомендаций Всемирной организации здравоохранения в срок до 1 февраля 2021 года разработать учебные программы по подготовке специалистов-диетологов и консультантов по питанию;
совместно с Научно-исследовательским институтом физической культуры и спорта при Узбекском государственном университете физической культуры и спорта в срок до 1 мая 2021 года разработать рекомендуемую среднюю ежедневную норму питания и комплекс физических упражнений для групп населения по возрасту, полу, физиологическому состоянию и профессиям.
7. Центру (Одилова Б.Т.) наладить практику ведения пропагандистской работы путем размещения видеороликов в средствах массовой информации и социальных сетях, а также распространения раздаточных материалов в форме инфографики среди населения с привлечением известных представителей культуры и спортсменов.
При этом уделить особое внимание освещению тем о негативном влиянии неправильного питания и малоподвижного образа жизни на здоровье человека, а также полезных свойствах фруктов и овощей в профилактике и лечении возникающих в результате этого заболеваний и их осложнений, пользе, которую приносят здоровью человека регулярные занятия физической культурой и массовым спортом.
Министерству физической культуры и спорта (Набиев Д.Х.), Министерству культуры (Назарбеков О.А.) оказывать непосредственное содействие Центру в системной реализации мер, предусмотренных настоящим пунктом.
8. Министерству финансов (Ишметов Т.А., Абруев Ж.И.) начиная с 2021 года выделять средства из государственного бюджета для финансирования широкомасштабной пропагандистской работы о правильном питании и ведении здорового образа жизни, включая подготовку раздаточного материала для населения и медицинских работников, а также выступления в средствах массовой информации и социальных сетях на основе обоснованных расчетов Министерства здравоохранения.
Министерству инновационного развития (Абдурахмонов И.Ю.) обеспечить формирование на конкурсной основе научных проектов, направленных на решение проблем в профилактике неинфекционных заболеваний, в частности в вопросах здорового питания, в соответствии с требованиями государственного заказа на научно-исследовательские работы.
9. Установить, что начиная с 2021/2022 учебного года:
в дошкольных образовательных организациях проводятся занятия «Основы личной гигиены и физического воспитания»;
в средних общеобразовательных учреждениях республики в программы предметов «Воспитание» и «Окружающий нас мир» для учащихся 1–4-х классов, а также предмета «Биология» для старших классов включаются темы «Уроки здоровья» по формированию навыков правильного питания и здорового образа жизни с пересмотром учебных занятий;
в академических лицеях, профессиональных и высших образовательных учреждениях в рамках предмета «Физическое воспитание» проводятся занятия по формированию здорового образа жизни;
налаживается подготовка в медицинских техникумах по специальностям валеолог, диетолог и нутрициолог, а также подготовка по специальностям магистратуры (интернатуры, клинической ординатуры) нутрициолог и диетолог на основе годичной учебной программы;
во всех направлениях образования бакалавриата, клинической ординатуры и магистратуры медицинских высших образовательных учреждений, а также медицинских колледжей и техникумов общественного здоровья имени Абу Али ибн Сино отдельным циклом вводится преподавание тем о правильном питании;
в программы предметов курсов повышения квалификации и переподготовки врачей всех специальностей, а также средних медицинских работников включаются темы «Критерии здорового образа жизни и правильного питания».
Министерству здравоохранения (Иноятов А.Ш.) совместно с заинтересованными министерствами и ведомствами в трехмесячный срок разработать учебные занятия, предусмотренные настоящим пунктом, на основе рекомендаций Всемирной организации здравоохранения.
10. Министерству здравоохранения (Иноятов А.Ш.) и Министерству физической культуры и спорта (Ирматов Р.С.):
а) в трехмесячный срок разработать и внести на утверждение в Кабинет Министров следующие программы с конкретным указанием мест проведения занятий по повышению квалификации и семинаров, а также источников их финансирования, включающие:
проведение специальной подготовки по валеологии с углубленным обучением диетологии врачей и средних медицинских работников, ведущих деятельность в учреждениях первичной медико-санитарной помощи, в том числе многопрофильных и семейных поликлиниках, сельских врачебных пунктах;
обучение врачей общей практики и средних медицинских работников предоставлению консультаций взрослому населению по профилактике неинфекционных заболеваний на основе рекомендаций Всемирной организации здравоохранения;
проведение семинаров по формированию у работников государственных органов и организаций, а также представителей декретированных групп навыков правильного питания, здорового образа жизни и санитарной гигиены за счет их внебюджетных средств;
проведение марафонов и спортивных соревнований на «Дорожках здоровья» по пешей ходьбе и езде на велосипеде с привлечением работников государственных органов и организаций;
б) в срок до 1 октября 2021 года переутвердить стандарты диагностики (лечения) и клинические протоколы (пособия) по неинфекционным заболеваниям на основе рекомендаций о правильном питании и ведении здорового образа жизни Всемирной организации здравоохранения;
в) в срок до 1 января 2022 года разработать и опубликовать на своем официальном веб-сайте «профиль здоровья населения» по неинфекционным заболеваниям в разрезе махаллей. При этом предусмотреть охват таких показателей, как характеристика питания населения, индекс массы тела, зависимость от алкогольных напитков и табака, артериальное давление, содержание сахара и уровень холестерина в крови.
11. Определить, что внедрение маркирования пищевых продуктов знаками, указывающими безопасность или вред для здоровья человека количества соли, сахара и жиров, содержащихся в их составе, осуществляется в два этапа в следующем порядке:
а) начиная с 1 июля 2021 года:
маркировка пищевых продуктов проводится в добровольном порядке;
реклама пищевых продуктов, маркированных знаком безопасности, распространяется (размещается) по льготным тарифам;
не допускается реализация в образовательных, спортивных и медицинских учреждениях пищевых продуктов, не маркированных знаком безопасности, реализация данных продуктов расценивается как нарушение правил торговли;
б) начиная с 1 января 2025 года пищевые продукты, ввозимые на территорию республики, а также производимые в республике для реализации, в обязательном порядке маркируются знаками, указывающими их безопасность или вред для здоровья человека.
При этом определение безопасности или вреда пищевых продуктов для здоровья человека осуществляется государственными органами санитарного надзора с учетом содержания в их составе соли, сахара и жиров.
Программу мер по формированию у населения образа жизни здорового питания в 2020–2025 годах согласно приложению № 1;
Индикаторы определения эффективности реализации Программы мер по формированию у населения образа жизни здорового питания в 2020–2025 годах согласно приложению № 2;
Перечень международных стандартов в сфере пищевой промышленности, принимаемых в 2021–2023 годах, согласно приложению № 3;
Перечень санитарных правил и норм в сфере продовольственной безопасности, пересматриваемых в 2021–2023 годах, согласно приложению № 4;
План действий по организации эффективного исполнения отдельных пунктов настоящего постановления согласно приложению № 5.
14. Министерству здравоохранения, Агентству информации и массовых коммуникаций и Национальной телерадиокомпании Узбекистана:
совместно с Агентством по защите прав потребителей и Агентством «Узстандарт» начиная с 1 января 2021 года обеспечить регулярную трансляцию телевизионной передачи «Контроль качества», объективно изучающую соответствие показателей качества и безопасности пищевых продуктов национальным стандартам и нормам, а также достоверность информации на упаковке продуктов;
совместно с Министерством сельского хозяйства, Агентством по защите прав потребителей, Агентством «Узстандарт» и другими заинтересованными организациями начиная с 2021 года наладить ежегодное проведение в ноябре месяце мероприятия «Неделя качества пищевых продуктов».
15. Приложение № 1 к постановлению Президента Республики Узбекистан от 29 июня 2018 года № ПП–3818 «О мерах по дальнейшему упорядочению внешнеэкономической деятельности и совершенствованию системы таможенно-тарифного регулирования Республики Узбекистан» дополнить позицией «2106 90 980 3» следующего содержания:
| « | 2106 90 980 3 | Микронутриенты для обогащения муки | 0 | ». |
16. Министерству здравоохранения в месячный срок внести в Кабинет Министров предложения об изменениях и дополнениях в законодательство, вытекающих из настоящего постановления.
17. Возложить на министра здравоохранения Хаджибаева А.М., заместителя министра Баситханову Э.И., начальника Службы санитарно-эпидемиологического благополучия и общественного здоровья Юсупалиева Б.К. и директора Центра Одилова Б.Т. персональную ответственность за эффективную организацию исполнения настоящего постановления.
Ежеквартальное обсуждение исполнения настоящего постановления, координацию и контроль за деятельностью ответственных министерств и ведомств возложить на первого заместителя советника Президента Республики Узбекистан Туйчиева Л.Н.