O‘zbekiston va BAA o‘rtasidagi vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlar to‘g‘risida
2020-yilning 9-noyabr kuni O‘zbekiston va Birlashgan Arab Amirliklari o‘rtasida vazirliklararo siyosiy maslahatlashuvlarning ikkinchi raundi videokonferensiya shaklida bo‘lib o‘tdi.
O‘zbekiston Respublikasi delegatsiyasiga Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Furqat Sidikov, Birlashgan Arab Amirliklari delegatsiyasiga Tashqi ishlar va xalqaro hamkorlik vazirining o‘rinbosari Xalifa Shahin al-Marar boshchilik qildi.
Tomonlar siyosiy, savdo-iqtisodiy, sarmoyaviy, madaniy-gumanitar va boshqa sohalardagi aloqalarni kengaytirishga urg‘u qaratgan holda ikki tomonlama munosabatlarning holatini atroflicha ko‘rib chiqdilar, BMT, Islom Hamkorlik Tashkiloti, Jahon Savdo Tashkiloti va boshqa xalqaro tashkilotlar doirasidagi o‘zaro aloqalarning amaliy jihatlari to‘g‘risida fikr almashdilar.
Investitsiya sohasidagi hamkorlikni chuqurlashtirish va sayyohlar oqimini jadallashtirish, ayniqsa ziyorat-turizmni rivojlantirish zarurligi qayd etildi. Amalga oshirilayotgan qo‘shma loyihalar ko‘lamini kengaytirish maqsadida O‘zbekiston-Amirliklar investitsiya kompaniyasi faoliyatini rivojlantirishdan ikki tomon ham birdek manfaatdor ekanligi tasdiqlandi.
BAA tomoni O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasida ilgari surgan barcha tashabbuslarini qo‘llab-quvvatladi, shuningdek, uzoq muddatli afg‘on mojarosini tinch yo‘l bilan hal etish, Afg‘onistonni mintaqaviy savdo-iqtisodiy va transport-tranzit sohasidagi hamkorlikka jalb qilish bo‘yicha O‘zbekiston olib borayotgan siyosatga yuqori baho berdi.
2020-2021-yillarga rejalashtirilgan qo‘shma tadbirlarning jadvali va kun tartibi, parlamentlararo muloqotni o‘rnatish va hamkorlikning shartnomaviy-huquqiy asoslarini kengaytirish bo‘yicha takliflar ko‘rib chiqildi.

О межмидовских политконсультациях между Узбекистаном и ОАЭ
9 ноября 2020 года состоялся второй раунд межмидовских политических консультаций между Узбекистаном и ОАЭ в формате видеоконференции.
Делегацию Республики Узбекистан возглавил заместитель Министра иностранных дел Фуркат Сидиков, делегацию Объединенных Арабских Эмиратов – заместитель Министра иностранных дел и международного сотрудничества Халифа Шахин аль-Марар.
Стороны провели обстоятельный обзор состояния двусторонних отношений с акцентом на активизацию связей в политической, торгово-экономической, инвестиционной, культурно-гуманитарной и других сферах, обменялись мнениями по практическим аспектам взаимодействия в рамках ООН, ОИС, ВТО и других международных организаций.
Отмечена важность углубления инвестиционного сотрудничества и наращивания туристических обменов, особенно в сфере зиёрат-туризма. Подтверждена взаимная заинтересованность в активизации деятельности Узбекско-эмиратской инвестиционной компании в целях расширения масштаба реализуемых совместных проектов.
Отдельное внимание было уделено вопросам, связанным с урегулированием конфликта в Афганистане, а также перспективам сотрудничества между Узбекистаном и ОАЭ в афганском направлении.
Рассмотрены предожения по графику и повестке дня запланированных на 2020-2021 годы совместных мероприятий, установлению межпарламентского диалога, расширению договорно-правовой базы сотрудничества.