Xalqaro valyuta jamg'armasi missiyasi faoliyatining natijalari sarhisob qilindi
2020-yil 6-noyabr kuni Davlat statistika qo’mitasida Xalqaro valyuta jamg'armasining statistika boshqarmasi real sektor bo'limi katta iqtisodchisi Brayan Graf boshchiligidagi Xalqaro valyuta jamg'armasining ishlab chiqaruvchilar narxlari indekslari statistikasi bo'yicha masofaviy texnik yordam missiyasi bilan yakuniy yig'ilishi onlayn tarzda bo'lib o'tdi.
Tadbirni O'zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo'mitasi raisining birinchi o'rinbosari Xolmurodov Dilshod Ibragimovich olib bordi. Shuningdek, uchrashuvda narxlar statistikasi boshqarmasi boshlig'i Muxtor Umarov va ushbu bo'limning mas'ul xodimlari ishtirok etishdi.
Tomonlar missiya davomida amalga oshirilgan ishlar to'g'risida fikr almashdilar. O’z navbatida Brayan Graf missiya ishlarni sarhisob qilib, iste'mol narxlari indeksini tuzish bo'yicha o'z tavsiyalarini bildirdi.
Tadbir so’nggida har ikki tomon vakillari narxlar statistikasini takomillashtirish bo'yicha kelgusidagi hamkorlikni yana davom ettirishga kelishib oldilar.

Подведены итоги работы миссии Международного валютного фонда
6 ноября 2020 года в Госкомстате состоялась заключительная онлайн встреча с миссией удаленной технической помощи Международного валютного фонда по статистике индекса цен производителей во главе с Брайаном Графом – старшим экономистом Отдела реального сектора Управления статистики МВФ.
Заключительную встречу возглавил Первый заместитель Председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике - Холмуродов Дилшод Ибрагимович. Во встрече также приняли участие Начальник Управления статистики цен – Мухтор Умаров и отвественные сотрудники данного Управления.
Стороны обменялись мнениями о проделанной за время миссии работе. Брайан Граф подвел итоги работы миссии и озвучил свои рекомендации по составлению индекса потребительских цен.
По итогам проведенных переговоров, стороны договорились о продолжении дальнейшего сотрудничества с Международным валютным фондом в вопросах совершенствования статистики цен.