Samarqand viloyati Pastdarg‘om tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi tashkil etildi
Shu munosabati bilan Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi tomonidan birgina Samarqand viloyatida Kattaqurg‘on shahrida, Samarqand, Toyloq, Urgut va Oqdaryo tumanlarida jami 5 ta Raqamli o‘quv texnologiyalari markazlari tashkil etilgan.
Ushbu markazlarda zamonaviy raqamli texnologiyalar, elektron tijorat, dasturlash, robototexnika asoslari bo‘yicha mahalliy yoshlarni o‘rgatuvchi o‘quv kurslari uchun kompyuter sinflari, kibersportga yoshlarni jalb qilish, ushbu yo‘nalish bo‘yicha musobaqalarni o‘tkazish maqsadida kibersport zallari ham tashkil etilib faoliyat ko‘rsatmoqda.
Viloyatdagi Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlarining oltinchisi Pastdarg‘om tumanida tashkil qilindi va ushbu markaz zamonaviy kompyuter jihozlari bilan ta’minlandi.
2020-yilning 7-noyabr kuni markazning ochilish marosimi bo‘lib o‘tdi. Unda, Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Samarqand viloyati hududiy boshqarmasi, vazirlik tizimidagi korxona va tashkilotlarning viloyat bo‘linmalari, Pastdarg‘om tuman hokimligining rahbar va xodimlari, tuman faollari hamda mahalliy yoshlar ishtirok etishdi.
Raqamli texnologiyalar o‘quv markazida 7 yoshdan 30 yoshgacha bo‘lgan yoshlar kompyuter savodxonligi bo‘yicha bepul o‘qitiladi va kurslarni muvaffaqiyatli tugatganlarga sertifikatlar beriladi. Markazda axborot-kommunikatsiya va raqamli texnologiyalari yo‘nalishlari bo‘yicha o‘quv kusrlarni tashkil etish uchun barcha sharoitlar yaratilgan.
Shuningdek mazkur markazda tumandagi davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari hamda mahalliy ijro etuvchi hokimiyat organlarining rahbar va xodimlarining axborot-kommunikatsiya texnologiyalari bo‘yicha malakalarini oshirish ko‘zda tutilgan.

В Пастдаргомском районе Самаркандской области открылся Учебный центр цифровых технологий
С целью популяризации компьютерных технологий, программирования, робототехники киберспорта среди молодежи, совершенствования системы подготовки специалистов в этой сфере в нашей стране последовательно создаются учебные центры цифровых технологий.
В связи с этим Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в Самаркандской области были открыты Учебные центры цифровых технологий в городе Каттакурган, а также в Самаркандском, Тайлакском, Ургутском и Акдарьинском районах.
В учебных центрах организованы компьютерные залы для обучения местной молодежи современным цифровым технологиям, основам электронной коммерции, программирования, робототехники. Также организованы залы киберспорта для привлечения молодых людей к киберспорту, проведения соревнований по данной дисциплине.
Шестой по счету Учебный центр цифровых технологий открылся в Пастдаргомском районе и оснащен современным компьютерным оборудованием.
7 ноября 2020 года прошла церемония открытия центра. В нем приняли участие руководители и сотрудники территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Самаркандской области, региональных отделов подведомственных предприятий и организаций, хокимията Пастдаргомского района, районные активисты, а также местная молодежь.
В Учебном центре цифровых технологий будет повышать свою компьютерную грамотность местная молодежь в возрасте от 7 до 30 лет, и успешно окончившим курсы будут вручаться сертификаты. В центре созданы все условия для для обучения по направлениям информационно-коммуникационных и цифровых технологий.
Также в данном учебном центре будут повышать свою квалификацию руководители и сотрудники территориальных органов государственного и хозяйственного управления, органов местной исполнительной власти в сфере ИКТ.