Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Koreya Hukumatlararo qo‘mitasining 10-chi yig‘ilishi
Joriy yilning 6-noyabr kuni videokonferensiya shaklida savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Koreya Hukumatlararo qo‘mitasining 10-chi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov va Koreya Respublikasining savdo, sanoat va energetika vaziri Song Yun Mo raisligi ostida bo‘lib o‘tdi.
Tadbir va kun tartibidagi muhim masalalar bo‘yicha fikr almashish davomida har ikki tomonning qishloq xo‘jaligi, energetika, sog‘liqni saqlash, axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, farmasevtika, yengil sanoat, shuningdek, bank-moliya sektorida ko‘p qirrali o‘zaro aloqalarni kengaytirishga qat'iy sodiqligi bildirildi.
O‘zbekiston va Koreya o‘rtasidagi tovar aylanmasi hajmining sezilarli o‘sishi qayd etildi. Shu bilan bir vaqtda tomonlar ushbu yo‘nalishda foydalanilmagan ulkan salohiyat mavjudligini ta'kidlab, ushbu munosabat bilan yaqin kelajakda 5 mlrd dollarlik tovar aylanmasi hajmiga erishish maqsadida ikki mamlakat o‘rtasidagi o‘zaro savdo aloqalarini chuqurlashtirish bo‘yicha keyingi qadamlarni muhokama qildilar. Shu nuqtai nazardan, savdo qilish jarayonidagi to‘siqlarni bartaraf etish hamda O‘zbekiston va Koreya kompaniyalari tomonidan tashqi savdo operatsiyalarini amalga oshirish uchun sharoitlarni optimallashtirish bo‘yicha aniq takliflar ham bildirildi.
Investitsiya sohasidagi muvaffaqiyatli hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi - hozirgi vaqtda 2017 yil noyabr' oyida Koreyaga va 2019 yil aprel' oyida O‘zbekistonga amalga oshirilgan oliy darajadagi tashriflar davomida erishilgan kelishuvlarga muvofiq neft'-kimyo, tog‘-metallurgiya, energetika, to‘qimachilik sanoati, sog‘liqni saqlash, farmasevtika, qurilish materiallari ishlab chiqarish va meva-sabzavot mahsulotlarini qayta ishlash sohalarida yirik loyihalar amalga oshirilayotganligi ta'kidlandi.
Shu bilan birga, tomonlar eng istiqbolli yo‘nalishlarda yangi sanoat kooperatsiyasi loyihalarini ishlab chiqish va amalga oshirish orqali investitsiyaviy hamkorlikni yanada kengaytirish va diversifikasiya qilish uchun bir qator shart-sharoitlar mavjudligini ta'kidladilar va ushbu yo‘nalishda yaqin hamkorlikda ishlashga kelishib oldilar.
Tadbir yakunida erishilgan asosiy kelishuvlar va ikki davlat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada chuqurlashtirishning asosiy yo‘nalishlari aks ettirilgan savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Koreya Hukumatlararo qo‘mitasining 10-chi yig‘ilishining bayonnomasi imzolandi.

10-е заседание Узбекско-Корейского Межправительственного комитета по торгово-экономическому сотрудничеству
6 ноября текущего года в формате видеоконференции состоялось 10-е заседание Узбекско-Корейского Межправительственного комитета по торгово-экономическому сотрудничеству.
Заседание прошло под председательством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова и министра торговли, промышленности и энергетики Республики Корея Сонг Юн Мо.
В ходе мероприятия и обмена мнениями по ключевым вопросам повестки дня была выражена твердая приверженность обеих сторон расширению многопланового взаимодействия в сферах сельского хозяйства, энергетики, здравоохранения, информационно-коммуникационных технологий, фармацевтики, легкой промышленности, а также в банковско-финансовом секторе.
Было отмечено значительное увеличение роста товарооборота между Узбекистаном и Кореей.  В то же время сторонами подчеркнут значительный незадействованный потенциал в данном направлении, в связи с чем были обговорены дальнейшие совместные шаги по углублению торговых взаимоотношений между двумя странами с целью достижения объема товарооборота в 5 млрд долларов в ближайшей перспективе. В данном контексте были также озвучены конкретные предложения по устранению имеющихся барьеров в торговле и оптимизации условий для осуществления внешнеторговых операций узбекскими и корейскими компаниями.
Обсуждены перспективы расширения успешного сотрудничества в инвестиционной сфере – отмечено, что в настоящий момент реализуется пакет крупных проектов в сферах нефтехимии, горной металлургии, энергетики, текстильной промышленности, здравоохранения, фармацевтики, производства строительных материалов и переработки плодоовощной продукции, соглашения по которым были достигнуты в ходе визитов на высшем уровне в Корею в ноябре 2017 года и в Узбекистан ­в апреле 2019 года.
При этом, стороны подчеркнули наличие ряда предпосылок для дальнейшего расширения и диверсификации инвестиционного сотрудничества путем проработки и реализации новых проектов промышленной кооперации в наиболее перспективных сферах и договорились о тесной работе в данном направлении.
По итогам мероприятия был подписан протокол 10-го заседания Узбекско-Корейского Межправительственного комитета по торгово-экономическому сотрудничеству, отражающий основные договоренности, достигнутые в ходе мероприятия, и ключевые направления дальнейшего углубления многопланового сотрудничества между двумя государствами.