Surxondaryo yoshlariga raqamli texnologiyalarni o‘rganish uchun munosib sharoitlar yaratilmoqda
Yoshlarga zamonaviy axborot-kommunikatsiya va raqamli texnologiyalarni o‘rganish uchun barcha imkoniyatlarni yaratish maqsadida hozirgi kunda Respublikamiz bo‘ylab Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari barpo etilmoqda.
Navbatdagi Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari 5-noyabr kuni Surxondaryo viloyatining Sariosiyo va Uzun tumanlarida tashkil etildi.
Ochilish marosimlarida Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vaziri o‘rinbosari B. Olmatov, tizimdagi korxona va tashkilot rahbar va xodimlari tuman hokimliklarning vakillari hamda tumanlarning yoshlari ishtirok etdi.
Markaz zamonaviy kompyuter jihozlari bilan ta’minlangan bo‘lib, unda tuman yoshlari axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, dasturlash asoslari, zamonaviy raqamli texnologiyalarni o‘rganishi hamda mahalliy davlat va xo‘jalik boshqaruvi organlari, xususiy korxona xodimlari malakalarini oshirishi uchun barcha sharoitlar yaratilgan.

Достойные условия для обучения цифровых технологиям для сурхандарьинской молодежи
Сегодня с целью создания всех условий для обучения молодежи современным информационно-коммуникационным и цифровым технологиям по всей Республике создаются учебные центры цифровых технологий.
Очередные учебные центры цифровых технологий были открыты 5 ноября в Сариасийском и Узунском районах Сурхандарьинской области.
В церемонии открытия приняли участие заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Б. Олматов, руководители и сотрудники территориального управления Министерства по Сурхандарьинской области, представители районных хокимиятов, а также местная молодежь.
Центр оснащен современным компьютерным оборудованием. В нем созданы все условия для обучения местной молодежи основам информационно-коммуникационных технологий, программирования, современных цифровых технологий, а также для повышения квалификации сотрудников органов государственного и хозяйственного управления на местах, частных предприятий.