O'zbekiston Respublikasi Prezidentining iqtisodiy rivojlanish, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik bo'yicha maslahatchisi Suma Chakrabarti bilan moliyaviy-iqtisodiy masalalar va kambag’allikni qisqartirish bo'yicha uchrashuv
2020-11-05 | Iqtisodiyot
2020-yil 5-noyabr kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o'rinbosari, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag’allikni qisqartirish vaziri - Jamshid Qo'chqorov va O'zbekiston Respublikasi Prezidentining iqtisodiy rivojlanish, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik bo'yicha maslahatchisi Suma Chakrabarti bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuv boshida O'zbekiston tomoni quyidagi sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlar va mamlakatni rivojlantirish bo'yicha keyingi harakatlar to'g'risida ma'lumot berdi: mintaqaviy hamkorlik, yashil iqtisodiyot, soliq va bojxona tizimidagi islohotlar, davlat kompaniyalarini isloh qilish, davlat korxonalarida korporativ boshqaruv tamoyillarini joriy etish, davlat tizimidagi shaffoflikni oshirish xaridlar, mehnat qonunchiligini isloh qilish va investitsiya muhitini yaxshilash.
Uchrashuv davomida tomonlar islohotlar dasturini uzoq muddatga davom ettirishning strategik yo'nalishlari, mamlakat iqtisodiyotining asosiy tarmoqlarini modernizatsiya qilish va raqobatbardoshligi, davlat boshqaruvi tizimini isloh qilishni chuqurlashtirish va boshqaruv kadrlari sifatini keskin oshirish, shuningdek, mamlakatda investitsiya muhiti va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash va inson kapitalini rivojlantirish bo'yicha fikr almashdilar.
Suma Chakrabarti pandemiyaga qaramay, amalga oshirilayotgan islohotlar va ijobiy iqtisodiy ko'rsatkichlarni yuqori baholadi va shuningdek, O'zbekistonning islohotlar yo'nalishini davom ettirishga qat'iy intilishini ta'kidladi. Xususan, u o'z rolini islohotlar samaradorligini ta'minlashda (boshqaruv tuzilmasi, vazirliklar va idoralar salohiyatini oshirish, qarorlarni qabul qilishni soddalashtirish), fuqarolik jamiyatini jalb qilish (yoshlar bilan ishlash, o'zaro fikrlash madaniyatini oshirish), xalqaro mamlakat qiyofasi (rivojlangan mamlakatlarning ilg'or tajribalari va ularni O'zbekistonda joriy etish imkoniyatlarini hisobga olgan holda o'rganish) kabi sohalarda yordam berishda ko'rishini aytdi.
Muhokamadan so'ngida janob Suma Chakrabarti hamkorlik qilish, qo'llab-quvvatlash va islohotlar dasturini davom ettirishda yordam berishga tayyorligini bildirib o`tdi.

Meeting on financial and economic issues and poverty reduction with the Adviser to the President of the Republic of Uzbekistan on economic development, effective governance and international cooperation Sir Suma Chakrabarti
2020-11-05 | Economics
On November 5, 2020, a meeting was held between the Deputy Prime Minister of the Republic of Uzbekistan, Minister of Economic Development and Poverty Reduction, Jamshid Kuchkarov, with the Adviser to the President of the Republic of Uzbekistan on economic development, effective governance and international cooperation Sir Suma Chakrabarti.
At the beginning of the meeting, the Uzbek side informed about the ongoing reforms and further actions for the development of the country in the following areas: regional cooperation, green economy, reforms in tax and customs systems, reform of state-owned companies, introduction of corporate governance principles in state-owned enterprises, increasing transparency in the system of state procurement, reforming labor laws, and improving the investment climate.
During the meeting, the sides exchanged views on the strategic directions for continuing the reform program for the long term, on the modernization and competitiveness of key sectors of the country's economy, deepening the reform of the public administration system and dramatically improving the quality of management personnel, as well as improving the investment climate and business environment in the country, and human capital development.
Suma Chakrabarti praised the ongoing reforms and positive economic indicators despite the pandemic, and also noted Uzbekistan's strong commitment to continuing the course of reforms. In particular, he stated that he sees his role in assisting in such areas as ensuring the effectiveness of reforms (management structure, the issue of increasing the capacity of ministries and departments, simplifying decision-making), engaging civil society (working with youth, improving the culture of feedback), international image of the country (study of the best practices and experience of developed countries with a view to the possibility of their implementation in Uzbekistan).
Following the discussion, Mr. Suma Chakrabarti showed readiness for further cooperation, support and assistance in continuing the reform program.