O'zbekiston Respublikasi Prezidentining iqtisodiy rivojlanish, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik bo'yicha maslahatchisi Suma Chakrabarti bilan moliyaviy-iqtisodiy masalalar va kambag’allikni qisqartirish bo'yicha uchrashuv
2020-11-05 | Iqtisodiyot
2020-yil 5-noyabr kuni O'zbekiston Respublikasi Bosh vaziri o'rinbosari, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag’allikni qisqartirish vaziri - Jamshid Qo'chqorov va O'zbekiston Respublikasi Prezidentining iqtisodiy rivojlanish, samarali boshqaruv va xalqaro hamkorlik bo'yicha maslahatchisi Suma Chakrabarti bilan uchrashuv bo'lib o'tdi.
Uchrashuv boshida O'zbekiston tomoni quyidagi sohalarda amalga oshirilayotgan islohotlar va mamlakatni rivojlantirish bo'yicha keyingi harakatlar to'g'risida ma'lumot berdi: mintaqaviy hamkorlik, yashil iqtisodiyot, soliq va bojxona tizimidagi islohotlar, davlat kompaniyalarini isloh qilish, davlat korxonalarida korporativ boshqaruv tamoyillarini joriy etish, davlat tizimidagi shaffoflikni oshirish xaridlar, mehnat qonunchiligini isloh qilish va investitsiya muhitini yaxshilash.
Uchrashuv davomida tomonlar islohotlar dasturini uzoq muddatga davom ettirishning strategik yo'nalishlari, mamlakat iqtisodiyotining asosiy tarmoqlarini modernizatsiya qilish va raqobatbardoshligi, davlat boshqaruvi tizimini isloh qilishni chuqurlashtirish va boshqaruv kadrlari sifatini keskin oshirish, shuningdek, mamlakatda investitsiya muhiti va ishbilarmonlik muhitini yaxshilash va inson kapitalini rivojlantirish bo'yicha fikr almashdilar.
Suma Chakrabarti pandemiyaga qaramay, amalga oshirilayotgan islohotlar va ijobiy iqtisodiy ko'rsatkichlarni yuqori baholadi va shuningdek, O'zbekistonning islohotlar yo'nalishini davom ettirishga qat'iy intilishini ta'kidladi. Xususan, u o'z rolini islohotlar samaradorligini ta'minlashda (boshqaruv tuzilmasi, vazirliklar va idoralar salohiyatini oshirish, qarorlarni qabul qilishni soddalashtirish), fuqarolik jamiyatini jalb qilish (yoshlar bilan ishlash, o'zaro fikrlash madaniyatini oshirish), xalqaro mamlakat qiyofasi (rivojlangan mamlakatlarning ilg'or tajribalari va ularni O'zbekistonda joriy etish imkoniyatlarini hisobga olgan holda o'rganish) kabi sohalarda yordam berishda ko'rishini aytdi.
Muhokamadan so'ngida janob Suma Chakrabarti hamkorlik qilish, qo'llab-quvvatlash va islohotlar dasturini davom ettirishda yordam berishga tayyorligini bildirib o`tdi.

Встреча с советником Президента Республики Узбекистан по вопросам экономического развития, эффективного управления и международного сотрудничества Сума Чакрабарти
2020-11-05 | Экономика
5 ноября 2020 года состоялась встреча Заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан, министра экономического развития и сокращения бедности – Джамшида Кучкарова c Советником Президента Республики Узбекистан по вопросам экономического развития, эффективного управления и международного сотрудничества Сума Чакрабарти.
В начале встречи, узбекская сторона ознакомила о реализуемых реформах и дальнейших действиях для развития страны в следующих направлениях: региональное сотрудничество, зеленая экономика, реформы в налоговой и таможенной системах, реформа государственных компаний, внедрение принципов корпоративного управления в государственных предприятиях, увеличение прозрачности в системе государственных закупок, реформирование трудового законодательства, а также улучшение инвестиционного климата.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о стратегических направлениях продолжения программы реформирования на долгосрочную перспективу, по вопросам модернизации и повышения конкурентоспособности ключевых секторов экономики страны, углубления реформы системы государственного управления и кардинального повышения качества управленческого персонала, а также улучшения инвестиционного климата и бизнес-среды в стране, а также развития человеческого капитала.
Сума Чакрабарти высоко оценил проводимые реформы и положительные показатели экономики несмотря на пандемию, а также отметил твердую приверженность Узбекистана к продолжению курса реформ. В частности, он заявил, что видит свою роль в содействии в таких сферах как обеспечение результативности реформ (структура управления, вопрос увеличения потенциала министерств и ведомств, упрощение принятия решений), вовлечение гражданского сообщества (работа с молодежью, совершенствование культуры обратной связи), международный имидж страны (изучение наилучших практик и опыта развитых стран с целью возможности их внедрения в Узбекистане).
По итогам обсуждения, Г-н Сума Чакрабарти проявил готовность к дальнейшему сотрудничеству, поддержке и содействия в продолжение программы реформ.