Farg‘ona viloyati So‘x tumanida Raqamli texnologiyalar markazi ochildi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan 2020-yil “Ilm ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” deb nom berildi. Bu ham bejiz emas, chunki taraqqiyotga erishish uchun raqamli bilimlar va zamonaviy axborot texnologiyalarini egallashimiz zarur.
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti tomonidan ilgari surilgan beshta muhim tashabbusning 3-yo‘nalishi - aholi va yoshlarning kompyuter texnologiyalaridan keng va samarali foydalanish maqsadida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil etilmoqda.
Ushbu beshta tashabbusni amaliyotga joriy etish borasida yoshlarning mafkuraviy immunitetini kuchaytirish, ijodiy-intellektual salohiyatini ro‘yobga chiqarish uchun sharoitlar yaratish, ularni kompyuter texnologiyalari, dasturlash asoslari va robototexnika, kompyuter o‘yinlari va kibersportni yoshlar o‘rtasida yanada ommalashtirish, bu sohada mutaxassislarni tayyorlash tizimini takomillashtirish maqsadida 2020-yil 4-noyabr kuni Farg‘ona viloyati, So‘x tumanida joylashgan Madaniyat markazi binosida “Raqamli texnologiyalari markazi” sanitariya-epidemiologiya talablarga rioya etilgan holda ochildi.
Ochilish marosimi Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirligi Farg`ona viloyati hududiy boshqarmasi, So‘x tuman hokimligi rahbarlari va xodimlari, shuningdek keng jamoatchilik, axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalari sohasidagi korxona va tashkilotlari vakillari hamda tuman yoshlari ishtirokida tashkil etildi.
Markaz zamonaviy kompyuter jihozlari bilan ta’minlangan, unda yiliga So‘x tumanining 1200 nafarga yaqin yoshlarga axborot-kommunikatsiya texnologiyalari, dasturlash, robototexnika asoslari, zamonaviy raqamli texnologiyalarni o‘rgatish hamda bu sohada mutaxassislarni tayyorlash maqsad qilib belgilandi.

В Сохском районе Ферганской области открылся Центр цифровых технологий
Президентом Республики Узбекистан 2020 год объявлен «Годом развития науки, просвещения и  цифровой экономики».
И это весьма символично, потому что для дальнейшего развития как никогда актуально владеть цифровыми знаниями и современными информационными технологиями.
В соответствии с третьим направлением Пяти инициатив, выдвинутых Президентом Республики Узбекистан — созданием условий для широкого и эффективного использования компьютерных технологий населением и молодежью, продолжается работа по созданию по всей республике Учебных центров цифровых технологий.
В ходе реализации Пяти инициатив и с целью укрепления идейного иммунитета молодых людей, создания условий для реализации их творческого и интеллектуального потенциала, дальнейшей популяризации компьютерных технологий, программирования и робототехники, киберспорта, совершенствования системы подготовки специалистов в этой сфере 4 ноября 2020 года в Сохском районе Ферганской области в здании Культурного центра открылся Центр цифровых технологий с соблюдением всех санитарно-эпидемиологических требований.
В церемонии открытия центра приняли участие руководители и сотрудники территориального управления Министерства по развитию информационных технологий и коммуникаций по Ферганской области, хокимията Сохского района, представители широкой общественности, предприятий и организаций, осуществляющих свою деятельность в сфере ИКТ, а также местная молодежь.
Центр оснащен современным компьютерным оборудованием. Здесь будет обучаться порядка 1200 юношей и девушек в год основам информационно-коммуникационных технологий, программирования, робототехники, современным цифровым технологиям, а также будут повышать свою квалификацию специалисты сферы ИКТ.