O‘zbekiston-Janubiy Koreya siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2020-yilning 5-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi va Koreya Respublikasi Tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasida videokonferensaloqa shaklida siyosiy maslahatlashuvlar bo‘lib o‘tdi.
Tomonlar delegatsiyalariga O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Furqat Sidiqov va Koreya Respublikasi Tashqi ishlar vazirining o‘rinbosari Kim Gang rahbarlik qildi.
Tadbirda, shuningdek, O‘zbekiston Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi rahbariyati, Koreya Respublikasi Savdo, sanoat va energetika vazirligi vakillari, ikki mamlakatning Seul va Toshkent shaharlaridagi diplomatik vakolatxonalari rahbarlari ishtirok etdi.
Siyosiy maslahatlashuvlar davomida alohida strategik sheriklik maqomidagi ikki tomonlama munosabatlarni yanada mustahkamlash va ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish hamda xalqaro tashkilotlar doirasidagi o‘zaro aloqalarga doir masalalar muhokama qilindi.
O‘zbekiston tomoni Koreya Respublikasining COVID-19 pandemiyasiga qarshi kurashishda ko‘rsatayotgan amaliy yordami uchun minnatdorlik bildirdi.
Oliy darajadagi aloqalar doirasida erishilgan kelishuvlarni amalga oshirish jarayoni, shuningdek, turli shakllarda bo‘lib o‘tadigan tashriflar va qo‘shma tadbirlarning, xususan, Savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha hukumatlararo qo‘mita va “Koreya – Markaziy Osiyo” forumining navbatdagi yig‘ilishlari kun tartibi va boshqa tashkiliy jihatlari ko‘rib chiqildi.
Ikki davlat o‘rtasidagi savdo-iqtisodiy, investitsiya va ilmiy-texnik aloqalarni rivojlantirishga alohida e’tibor berildi.
Uchrashuvda parlamentlararo muloqotni faollashtirish, sog‘liqni saqlash, farmasevtika va mehnat migratsiyasi sohasidagi hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha aniq takliflar ham ko‘rib chiqildi.

Об узбекско-южнокорейских политических консультациях
5 ноября 2020 года между министерствами иностранных дел Республики Узбекистан и Республики Корея прошли политические консультации в формате видеоконференции.
Делегации сторон возглавляли заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Фуркат Сидиков и заместитель Министра иностранных дел Республики Корея Ким Ган.
В мероприятии также приняли участие руководство Министерства инвестиций и внешней торговли Узбекистана, представители Министерства торговли, промышленности и энергетики Республики Корея, главы дипмиссий двух стран в г.Сеуле и в г.Ташкенте.
В ходе политических консультаций обсужден широкий спектр вопросов дальнейшего укрепления двусторонних отношений особого стратегического партнерства и расширения многопланового сотрудничества, а также взаимодействия в рамках международных организаций.
Узбекская сторона выразила благодарность за оказываемое южнокорейской стороной практическое содействие в противодействии пандемии COVID-19.
Рассмотрены ход реализации договоренностей, достигнутых в рамках контактов на высшем уровне, а также повестка дня и другие организационные аспекты предстоящих визитов и совместных мероприятий в различных форматах, в частности очередных заседаний Межправительственного комитета по торгово-экономическому сотрудничеству и Форума «Корея – Центральная Азия».
Отдельное внимание было уделено наращиванию торгово-экономических, инвестиционных и научно-технических связей между двумя государствами.
На встрече также рассмотрены конкретные предложения по активизации межпарламентского диалога, развитию сотрудничества в сфере здравоохранения, фармацевтики и трудовой миграции.