O‘zbekiston va Ukraina: ko‘p qirrali hamkorlikning yangi istiqbollari
Joriy yilning 3-noyabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakov Ukrainaning O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi N.Doroshenko bilan uchrashuv o‘tkazdi.
Suhbat davomida investitsiyalar, sanoat kooperatsiyasi, savdo, transport va madaniyat sohalaridagi ikki tomonlama hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Tomonlar o‘zaro savdoni yanada kengaytirish va diversifikasiya qilish hamda yaqin kelajakda uning hajmini yiliga 1 mlrd dollargacha o‘sishini ta'minlash uchun birgalikdagi sa'y-harakatlarni faollashtirish zarurligini ta'kidladilar.
Mamlakatlar o‘rtasida kimyo, neft'-kimyo, metallurgiya, oziq-ovqat, farmasevtika, sanoat kooperatsiyasi sohasida va axborot-kommunikasiya texnologiyalari sektorida hamkorlikning muhim istiqbollari belgilab olindi. Mashinasozlik hamda neft' va gaz uskunalarini ishlab chiqarish sohasida sanoat kooperatsiyasini yo‘lga qo‘yish tashabbusi ham ko‘rib chiqildi.
Talabga ega qishloq ho‘jalik ekinlarini yetishtirish va qayta ishlash bo‘yicha qo‘shma agrosanoat korxonalarini tashkil etish orqali qishloq xo‘jaligi sohasida kooperatsiya qilishga alohida e'tibor qaratildi.
Shuningdek, mintaqalararo hamkorlikni faollashtirish bo‘yicha qo‘shma choralarni ko‘rish va ikki mamlakat ishbilarmon doiralari delegasiyalarining o‘zaro tashriflarini tashkil etish dolzarbligi qayd etildi.
Uchrashuv yakunida investitsiyaviy, sanoat va savdo-iqtisodiy hamkorlikning mavjud salohiyatini o‘rganish va uni kengaytirish bo‘yicha aniq takliflarni tayyorlash maqsadida ikki mamlakat tegishli vazirlik va idoralari rahbarlaridan iborat qo‘shma ishchi guruhini tuzish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Узбекистан и Украина: новые перспективы многопланового сотрудничества
3 ноября текущего года заместитель Премьер-министра – министр инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзаков провел встречу с Чрезвычайным и Полномочным Послом Украины в Республике Узбекистан Н.Дорошенко.
В ходе беседы были обсуждены текущее состояние и перспективы двустороннего сотрудничества в области инвестиций, промышленной кооперации, торговли, транспорта и культуры.
Стороны отметили необходимость в активизации совместных усилий для дальнейшего расширения и диверсификации взаимной торговли и обеспечения роста её объёмов до отметки в 1 млрд долларов в год в ближайшей перспективе.
Значительные перспективы сотрудничества между странами были обозначены в сфере промышленной кооперации в химической, нефтехимической, металлургической, пищевой, фармацевтической отраслях и в секторе информационно-коммуникационных технологий. Также была рассмотрена инициатива налаживания промышленной кооперации в области машиностроения и производства нефтегазового оборудования.
Особое внимание было уделено кооперации в сфере сельского хозяйства путем создания совместных агропромышленных предприятий по выращиванию и переработке востребованных сельскохозяйственных культур.
Также была отмечена актуальность принятия совместных мер по активизации межрегионального сотрудничества и организации взаимных визитов делегаций деловых кругов двух стран.
По итогам встречи была достигнута договоренность о создании совместной рабочей группы в составе руководителей профильных министерств и ведомств двух стран для изучения имеющегося потенциала и подготовке конкретных предложений по расширению инвестиционного, промышленного и торгово-экономического сотрудничества.