Qozog‘iston Respublikasi bilan ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish bo‘yicha keyingi qadamlar belgilandi
2020-11-03 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 2-noyabr kuni Qozog‘iston Respublikasi hukumati delegatsiyasining O‘zbekiston Respublikasiga tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri S.Umurzakovning Qozog‘iston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari R.Sklyar bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv chog‘ida investitsiyaviy, savdo-iqtisodiy, sanoat, transport va logistika sohalarida ko‘p qirrali hamkorlikning bugungi holati hamda uni yanada mustahkamlash va kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
Ikki mamlakat o‘rtasidagi investitsiyaviy hamkorlik va sanoat kooperatsiyasini chuqurlashtirish bo‘yicha o‘zaro aloqalarning borishi atroflicha ko‘rib chiqildi - mashinasozlik, agrosanoat majmuasi, chorvachilik, yengil, farmasevtika va oziq-ovqat sanoati sohalarida ishlab chiqarishni tashkil etish bo‘yicha qo‘shma investitsiyaviy loyihalari sonini ko‘paytirish bo‘yicha keyingi qadamlar belgilab olindi.
Muzokaralar kun tartibi doirasida ikki tomonlama savdo-sotiqning yanada o‘sishini ta'minlash, uning tarkibini diversifikatsiya qilish, shuningdek, iqtisodiy hamkorlikning yangi uzoq muddatli shakllarini, jumladan, hududlararo hamkorlikni rivojlantirish chora-tadbirlariga alohida e'tibor qaratildi. Ikki davlat rahbarlari tomonidan savdo aylanmasini 10 milliard dollarga yetkazish bo‘yicha qo‘yilgan vazifani faqat ikki mamlakatning tegishli vazirlik va idoralarining o‘zaro savdo, bojxona qoidalari va standartlarini soddalashtirish va muvofiqlashtirish, bojxona axborot tizimlarini integratsiyalash, zamonaviy logistika markazlari qurish, chegara punktlarini rekonstruksiya qilish va zamonaviylashtirish bo‘yicha kompleks chora-tadbirlarni amalga oshirishga qaratilgan muvofiqlashtirilgan ishlarni olib borish orqali amalga oshirish mumkinligi qayd etildi.
Shu nuqtai nazardan, “Markaziy Osiyo” Xalqaro savdo-iqtisodiy hamkorlik markazini (XSIHM) yaratish bo‘yicha birgalikdagi amaliy ishlarni davom ettirish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Shuningdek, tovarlarni uzluksiz yetkazib berish, tranzit salohiyatini oshirish va o‘zaro manfaatli savdo-iqtisodiy hamkorlikni yanada rivojlantirish maqsadida ikki mamlakatning tegishli vazirliklari va idoralari tomonidan O‘zbekiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish va chuqurlashtirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar Rejasini ("Yo‘l xaritasi") o‘z vaqtida va to‘liq amalga oshirish uchun zarur choralar ko‘rishga kelishib olindi.
Bundan tashqari, ushbu sohada mavjud masalalarni ko‘rib chiqish va o‘zaro savdo hajmini oshirish, transport infratuzilmasini takomillashtirish va mintaqalararo hamkorlikni rivojlantirish bo‘yicha istiqbolli takliflarni ishlab chiqish uchun muntazam ravishda ikki tomonlama ekspert maslahatlashuvlari tashkil etiladi.
Shuningdek, tomonlar O‘zbekiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasidagi Hududlararo hamkorlik forumi va Ishbilarmonlar kengashi imkoniyatlaridan faol foydalanish hamda xususiy sektorni ikki tomonlama iqtisodiy hamkorlikni kengaytirishga faol jalb qilish haqida fikr bildirdilar.
Transport kommunikasiyalarini rivojlantirishda strategik sheriklikni yanada rivojlantirish va mustahkamlashning ustuvor ahamiyati alohida ta'kidlandi. Havo yo‘llari orqali tashishning qayta tiklanishi ijobiy baholandi. O‘zbekiston va Qozog‘iston yirik shaharlari o‘rtasida xalqaro avtobus qatnovlarini yo‘lga qo‘yish, Turkiston – Shimkent – Toshkent tezyurar temir yo‘li hamda “Uchquduq – Qizilo‘rda” transport yo‘lagi qurilishi muhokama qilindi.
Muzokaralar chog‘ida energetika, ta'lim, sog‘liqni saqlash, fan, madaniyat va turizm sohalaridagi hamkorlikni kengaytirish istiqbollari ham muhokama qilindi.
Qayd etish kerakki, uchrashuv oldidan tegishli vazirlik va idoralar, shuningdek, ikkala mamlakatning bir qator viloyatlar rahbarlarining ekspert uchrashuvi o‘tkazilib, unda hamkorlik loyihalari atroflicha tahlil etildi va ularni jadallashtirish bo‘yicha aniq harakatlar belgilandi.
Uchrashuv yakunlari bo‘yicha har ikki mamlakat Bosh vazirlarining o‘rinbosarlari yakuniy bayonnoma, shuningdek, sanoat kooperatsiyasi sohasida 22ta aniq loyihalarni amalga oshirishni ta'minlashni nazarda tutgan O‘zbekiston Respublikasi va Qozog‘iston Respublikasi o‘rtasidagi hamkorlikni kengaytirish va chuqurlashtirish bo‘yicha amaliy chora-tadbirlar Rejasini (“Yo‘l xaritasi”) qabul qildilar. Shuningdek, ushbu “Yo‘l xaritasi” yangi investitsiya loyihalarining ishlab chiqilishiga qarab, ularni o‘z ichiga olish hisobiga doimiy ravishda yangilanib turilishiga kelishib olindi.
Imzolangan hujjatlar ijrosinining muntazam monitoringini olib boradigan va ularning to‘liq ijrosini ta'minlash yuzasidan aniq takliflar kiritadigan qo‘shma ishchi guruhini tuzish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.

Намечены дальнейшие шаги по расширению многопланового сотрудничества с Республикой Казахстан
2 ноября текущего года в рамках визита правительственной делегации Республики Казахстан в Республику Узбекистан состоялась встреча заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова с заместителем Премьер-министра Республики Казахстан Р.Скляром.
В ходе встречи были обсуждены текущее состояние, а также перспективы дальнейшего укрепления и расширения многопланового сотрудничества в инвестиционной, торгово-экономической, промышленной и транспортно-логистической сферах.
Был предметно рассмотрен ход взаимодействия по углублению инвестиционного сотрудничества и промышленной кооперации между двумя странами – намечены дальнейшие шаги по увеличению количества совместных инвестиционных проектов по созданию производств в сферах машиностроения, агропромышленного комплекса, животноводства, легкой, фармацевтической и пищевой промышленности.
Особое внимание в рамках повестки переговоров было уделено мерам по обеспечению дальнейшего роста объемов двусторонней торговли, диверсификации ее структуры, а также развитию новых долгосрочных форм экономической кооперации, включая межрегиональное взаимодействие. Отмечено, что поставленная главами двух государств задача по наращиванию товарооборота до 10 млрд. долларов может быть выполнена исключительно за счет скоординированной работы соответствующих министерств и ведомств двух стран, направленной на  реализацию мер комплексной поддержки взаимной торговли, упрощения и гармонизации таможенных норм и стандартов, интеграции информационных систем таможенных служб, строительства современных центров логистики, реконструкции и модернизации пунктов пропуска на границах.
В данном контексте была достигнута договоренность о продолжении практического взаимодействия по созданию Международного центра торгово-экономического сотрудничества «Центральная Азия» (МЦТЭС).
Также было согласовано, что в целях обеспечения беспрепятственных поставок товаров, повышения транзитно-пропускной способности и дальнейшего развития взаимовыгодного торгово-экономического сотрудничества соответствующими министерствами и ведомствами двух стран будут приняты необходимые меры по своевременной и полной реализации Плана практических мер («Дорожная карта») по расширению и углублению сотрудничества Республики Узбекистан и Республики Казахстан.
Кроме того, будут организованы регулярные двусторонние экспертные консультации для проработки имеющихся вопросов в данной сфере и выработки перспективных предложений по увеличению объемов взаимной торговли, совершенствованию транспортной инфраструктуры и развитию межрегионального сотрудничества.
Стороны высказались также за активное использование возможностей Форума межрегионального сотрудничества между Республикой Узбекистан и Республикой Казахстан и Делового совета, а также активное вовлечение частного сектора в расширение двустороннего экономического сотрудничества.
Особо было подчеркнуто приоритетное значение дальнейшего развития и укрепления стратегического партнерства в развитии транспортных коммуникаций. Положительно оценено возобновление воздушных перевозок. Обсуждены возможности открытия международного автобусного сообщения между крупными городами Узбекистана и Казахстана, строительства скоростной железной дороги «Туркестан – Шымкент – Ташкент», а также транспортного коридора «Учкудук – Кызылорда».
В ходе переговоров были также обсуждены перспективы расширения сотрудничества в сферах энергетики, образования, здравоохранения, науки, культуры и туризма.
Стоит отметить, что встрече предшествовало экспертное совещание руководителей профильных министерств и ведомств, а также ряда регионов двух государств, в ходе которого были детально проанализированы проекты сотрудничества и намечены конкретные действия по их ускорению.
По итогам встречи заместители Премьер-министров двух стран приняли итоговый протокол, а также План практических мер («Дорожная карта») по расширению и углублению сотрудничества Республики Узбекистан и Республики Казахстан, предусматривающий реализацию 22 конкретных проектов промышленной кооперации. Также согласовано, что данная «Дорожная карта» будет постоянно обновляться за счёт включения в неё новых инвестиционных проектов по мере их детальной выработки.
Достигнута договоренность о формировании совместной рабочей группы, которая на регулярной основе будет осуществлять мониторинг хода реализации подписанных документов и вносить конкретные предложения по обеспечению их выполнения в полном объеме.