Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlari tadbirkorlari va eksportchilarini har tomonlama qo‘llab-quvvatlash bo‘yicha chora-tadbirlarning amalga oshirilishi o‘rganildi
Joriy yilning 29-oktabridan 31-oktabriga qadar O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari S.Umurzakov boshchiligidagi eksport va investitsiyalarni rivojlantirish masalalari bo‘yicha Hukumat komissiyasi vazirlik, idora, sanoat birlashmalari va tijorat banklari rahbarlarini jalb qilgan holda Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlarida tadbirkorlar va eksportchilarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlash borasida ish olib bordi.
Ish davomida korxona va ob'ektlarga bevosita chiqish orqali O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining joriy yilning may-iyun oylarida Andijon, Farg‘ona va Namangan viloyatlariga tashrifi chog‘ida berilgan topshiriqlar bajarilishining monitoringi olib borildi va ko‘rilayotgan chora-tadbirlar samaradorligi o‘rganildi, dolzarb muammolar aniqlanib, ularni hal etish algoritmlari ishlab chiqildi. Bundan tashqari, joylarda aniqlangan muammolarni hal etish uchun tegishli idoralar va tarmoq tashkilotlarini jalb qilgan holda topshiriqlarning ijro muddatlari hamda ijrosiga mas'ul rahbarlar belgilandi.
Shuningdek, uchala viloyatda eksport va investitsiyalarni rivojlantirish bo‘yicha Hukumat komissiyasi faoliyati davomida berilgan ko‘rsatmalar va belgilangan amaliy chora-tadbirlar bajarilishi ham o‘rganildi. Joylarda sanoatni rivojlantirishni faollashtirish, investitsiyaviy loyihalarni amalga oshirishni jadallashtirish, mahalliylashtirish darajasini oshirish, sanoat klasterlari va erkin iqtisodiy zonalarni rivojlantirish, shuningdek, eksport salohiyatini oshirish bo‘yicha amalga oshirilayotgan tadbirlar ko‘rib chiqildi. Amalga oshirilgan chora-tadbirlarning yalpi hududiy mahsulot, sanoat ishlab chiqarish hajmlari va davlat byudjetiga tushumlarining o‘sishi hamda mahalliy aholini ish bilan ta'minlashga ta'siri baholandi.
Eksportchilar va investitsiyaviy loyihalar tashabbuskorlarini manzilli qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan tadbirlarni yuqori sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish uchun yechimi topilishi zarur bo‘lgan masalalarni bartaraf etish yuzasidan aniq vazifalar belgilandi.
Yangi ishlab chiqarish ob'ektlarini tashkil etish, doimiy ish o‘rinlarini yaratish va eksport salohiyatini oshirish bo‘yicha amalga oshirilgan loyihalarni o‘z vaqtida ishga tushirish bo‘yicha vazirlik, idora, sanoat birlashmalari, tijorat banklari va mahalliy hokimiyat organlari rahbarlarining muvofiqlashtirilgan faoliyati asosiy ustuvorlik sifatida qayd etildi.
Aynan shu formatda ish olib borish qo‘yilgan vazifalarni amalga oshirishni ta'minlash va ayni vaqtda sezilarli natijalarga erishish imkonini berayotgani ta'kidlandi - hududlarda ilgari ishlamay turgan korxonalar va yangi sanoat obyektlari ishga tushirilmoqda, ishlab chiqarishning yangi yo‘nalishlari o‘zlashtirilmoqda. Jumladan, ish safari davomida Hukumat komissiyasi a'zolari bir qator ishlab chiqarish korxonalarining ochilishida ishtirok etdilar. Masalan, Farg‘ona viloyatining Toshloq tumanida issiqxona konstruksiyalarini qurishga mo‘ljallangan yuqori kuchlanishli o‘t oldirish simlari va metall quvurlar ishlab chiqarish bo‘yicha yuqori texnologiyali “Agro Impex Valley” korxonasi ochildi. Tegishli vazirlik va idoralar rahbarlarining tezkor harakatlari bilan ushbu korxonaning o‘z vaqtida ishga tushirilishi ta'minlandi.
Hukumat komissiyasi olib borgan ishlar yakunida Andijon, Namangan va Farg‘ona viloyatlari tuman va shaharlarida iqtisodiy o‘sishning eng muhim nuqtalaridan biri va aholi bandligini ta'minlashning asosiy manbai hisoblangan tadbirkorlikni rivojlantirish maqsadida qo‘shimcha chora-tadbirlarni ishlab chiqish bo‘yicha topshiriqlar berildi. Joylarda yuzaga kelayotgan muammolarni tezkor aniqlash va hal etishning barqaror mexanizmlarini shakllantirish va amalga oshirish borasida izchil ishlarni olib borish zarurligi ta'kidlandi.
Topshiriqlarning sifatli va o‘z vaqtida bajarilishi ustidan doimiy ravishda monitoring olib borish vazifasi Bosh prokuratura zimmasiga yuklatildi.

Изучен ход реализации мер по оказанию комплексной поддержки предпринимателям и экспортерам Андижанской, Наманганской и Ферганской областей
С 29 по 31 октября текущего года члены Правительственной комиссии по вопросам развития экспорта и инвестиций под руководством заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан С.Умурзакова, с привлечением руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений и коммерческих банков провела работу по оказанию комплексной поддержки предпринимателям и экспортерам в Андижанской, Наманганской и Ферганской областях.
В ходе работы посредством выездов на предприятия и объекты был также проведен мониторинг исполнения поручений, данных в ходе визита Президента Республики Узбекистан в Андижанскую, Ферганскую и Наманганскую области в мае-июне текущего года, изучена эффективность предпринимаемых мер, определены насущные проблемы и выработаны алгоритмы их решения. Более того, непосредственно на местах с привлечением соответствующих ведомств и отраслевых организаций были определены ответственные руководители и сроки решения выявленных проблем.
Также был изучен ход исполнения практических мер и поручений, данных в ходе работы Правительственной комиссии по вопросам развития экспорта и инвестиций в трех областях. Рассмотрены предпринимаемые на местах действия по активизации развития промышленности, ускорению реализации инвестиционных проектов, повышению уровня локализации, развития промышленных кластеров и свободных экономических зон, а также наращивания экспортного потенциала. Проведена оценка влияния реализованных мероприятий на рост показателей валового регионального продукта, объёмов промышленного производства и поступлений в государственный бюджет, а также обеспечение местного населения рабочими местами.
Обозначены конкретные задачи по устранению имеющихся вопросов, решение которых необходимо для качественного и своевременного исполнения намеченных мероприятий, направленных на оказание адресной поддержки экспортерам и инициаторам инвестиционных проектов.
Главным приоритетом была обозначена скоординированная деятельность руководителей министерств, ведомств, отраслевых объединений, коммерческих банков и органов местной власти по своевременному вводу реализованных проектов и созданию новых производств, развертыванию постоянных рабочих мест и наращиванию экспортного потенциала.
Отмечено, что работа именно в таком формате позволит обеспечить реализацию поставленных задач и уже сейчас принести ощутимые результаты – в регионах восстанавливаются ранее простаивавшие и запускаются новые промышленные предприятия, осваиваются новые направления производства. В ходе выезда члены Правительственной комиссии приняли участие в открытии ряда производств. К примеру, в Ташлакском районе Ферганской области было открыто предприятие «Agro Impex Valley» – высокотехнологичное производство по выпуску высоковольтных проводов зажигания и металлических труб, предназначенных для строительства тепличных конструкций. Своевременный запуск данного предприятия был обеспечен, в том числе за счет оперативных действий руководителей соответствующих министерств и ведомств.
По итогам работы Правительственной комиссии были даны поручения проработать дополнительные меры по развитию предпринимательства в районах и городах Андижанской, Наманганской и Ферганской областей, как одной из важнейших точек роста экономики и основного источника обеспечения занятости населения. Подчеркнута необходимость последовательной работы по формированию и внедрению устойчивых механизмов оперативного выявления и решения возникающих проблем на местах.
Осуществление контроля за качественным и своевременным исполнением поручений на постоянной основе возложено на Генеральную прокуратуру.