2020-10-29 | Siyosat
Tashqi ishlar vazirligi manbasiga ko‘ra, Maxsus komissiya qarori bilan, shuningdek, O‘zbekiston Tashqi ishlar va Transport vazirliklarining birgalikdagi faoliyati natijasida 2020 yil 28 oktyabr kuni Abxaziyada qolib ketgan O‘zbekiston fuqarolarining 299 kishidan iborat ikkinchi guruhi Sochi (Rossiya) shahridan “Uzbekistan Airways” kompaniyasi charter reyslari bilan qaytarildi.
Avvalroq, 9-oktabr kuni «O‘zbekiston temir yo‘llari» maxsus poyezdida yordamga muhtoj (homilador ayollar, qariyalar, bemorlar va bolali ayollar) 19 nafar hamyurtimizdan iborat birinchi guruh yurtimizga olib kelingan edi.
Ayni paytda O‘zbekiston diplomatlari ushbu chegaraoldi hududida bo‘lib, Abxaziyadagi vatandoshlar bilan bog‘liq vaziyatni nazoratga olgan.
Hozirgi vaqtda Rossiya tomoni bilan Rossiya Federatsiyasi hududi orqali Abxaziyada qolgan O‘zbekiston fuqarolarini yurtimizga olib kelishni tashkil etish bo‘yicha muzokaralar olib borilmoqda. Shu munosabat bilan yaqin vaqtda Sochi shahridan navbatdagi charter reyslarni amalga oshirish kutilmoqda.
Tezkor shtab vatandoshlardan koronavirus infeksiyasi pandemiyasi paytida bir joyda to‘planish ularning virus bilan kasallanishi ehtimolini keskin oshirishini eslatib o‘tadi. Bunday holat ayniqsa qariyalar, bemorlar, surunkali kasalligi bor fuqarolar uchun nihoyatda xavflidir.
«Xorijiy mamlakatlar hududidagi vatandoshlarimizdan bir joyda  ommaviy to‘planmaslik, barcha karantin talablariga qatʼiy rioya qilish va o‘zlari hamda yaqinlari salomatligini xavf ostiga qo‘ymasliklarini so‘raymiz», deyiladi O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi Tezkor shtabi xabarida.

Оперативный штаб МИД Узбекистана сообщил о возвращении на родину сограждан, находившихся в Абхазии
ТАШКЕНТ, 29 октября. /ИА «Дунё»/. Оперативный штаб МИД Узбекистана сегодня заявил о возвращении на родину 299 сограждан, передает корреспондент ИА «Дунё».
По решению Специальной комиссии, а также совместной работы МИД и Минтранспорта Узбекистана вчера вторая группа пребывавших в Абхазии сограждан, состоящая из 299 человек, возвращена из г.Сочи (Россия) на родину чартерными рейсами АО «Uzbekistan Airways», сообщили подробности в МИД,
Ранее, 9 октября первая группа из 19 граждан республики, состоящая из уязвимых слоев населения (беременные, пожилые, больные и женщины с детьми), была возвращена на родину поездом АО «Узбекистон темир йуллари».
Как подчеркивается в сообщении Оперативного штаба, «дипломаты Узбекистана, пребывая на данной приграничной территории, контролируют ситуацию с соотечественниками, находящимися в Абхазии».
В настоящее время ведутся переговоры с российской стороной касательно организации репатриации оставшихся в Абхазии граждан Узбекистана через территорию России. В этой связи в ближайшее время ожидается осуществление новых чартерных рейсов из г.Сочи.
Оперативный штаб обратил внимание сограждан, что в условиях пандемии коронавирусной инфекции массовое скопление людей повышает риски заражения вирусом, особенно в группах риска (пожилые, беременные, больные, в том числе с хроническими болезнями).
«Убедительно просим находящихся на территории зарубежных стран сограждан не осуществлять массовые скопления, строго соблюдать все карантинные меры и не подвергать опасности своё здоровье и здоровье окружающих», - говорится в сообщении Оперативного штаба МИД Узбекистан.