Kambagʻallikni qisqartirishga bagʻishlangan xalqaro forum oʻtkazildi
Poytaxtimizda pandemiya sharoitida ijtimoiy-iqtisodiy oqibatlar va Oʻzbekiston aholisining kambagʻallik darajasini qisqartirish masalalariga bagʻishlangan iqtisodchilar forumi boʻlib oʻtdi.
Oʻzbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligi huzuridagi Prognozlashtirish va makroiqtisodiy tadqiqotlar instituti tomonidan onlayn tarzda tashkil etilgan tadbirda mahalliy va xorijlik tashkilotlar masʼullari va mutaxassislar ishtirok etdi.
“COVID-19” bilan bogʻliq muammolarning ijtimoiy-iqtisodiy oqibatlari, pandemiyaning respublika iqtisodiyotiga taʼsirini yumshatish borasida koʻrilayotgan choralar amaliy natijalar berayotgani taʼkidlandi.
Forumdan koʻzlangan maqsad jahon iqtisodiyoti turli talafotlarni boshdan kechirayotgan va iqtisodiy inqirozlar yuz berayotgan ayni sharoitda har bir mamlakat, hudud, korxona, tadbirkor va aholi iqtisodiy jihatdan oʻzini qanday himoya qilmogʻi kerakligi hamda pandemiya keltirib chiqarayotgan ijtimoiy-iqtisodiy oqibatlarni hal etish boʻyicha ilmiy taklif va tavsiyalar ishlab chiqishdan iborat.
Xalqaro forumda mutaxassislar pandemiya sharoitida Oʻzbekiston iqtisodiyoti rivojlanishining ijtimoiy-iqtisodiy oqibatlarini pronoz qilishda makroiqtisodiy yondashuvlar, makroiqtisodiy barqarorlikni saqlash choralari va mexanizmlarini takomillashtirish, bozor jarayonlarini yana-da faollashtirish, raqamlashtirish sharoitida kambagʻallikni kamaytirish omili sifatida yangi sanoat va real sektorni rivojlantirish, bandlik va aholi faravonligini oshirish, xizmatlarni rivojlantirish masalalari muhokamasiga eʼtibor qaratdi.
- Nufuzli xalqaro tashkilot vakillari ishtirokidagi forumda pandemiya sharoitida iqtisodiy vaziyat haqida zarur maʼlumotlarga ega boʻldik, - dedi Iqtisodiy taraqqiyot va kambagʻallikni qisqartirish vazirligi departament boshligʻi Ilhom Mamatqulov. - Vazirlik tomonidan mamlakatimizda ishlab chiqilayotgan “yashash minimumi” va “minimal isteʼmol savatchasi”ni hisoblash uslubiyoti loyihasi BMTTD, Jahon Banki va Osiyo taraqqiyot banki hamda mahalliy ekspertlar bilan muhokamadan oʻtkazilgan holda takomillashtiriladi. Konsepsiyada yaqin istiqbolda amalga oshirilishi belgilangan ustuvor vazifalar – 2030-yilga qadar aholining oʻta qashshoqlik shaklini bartaraf etish, kambagʻallikni 2030-yilda 2017-yilga nisbatan 2 baravarga qisqartirish hamda hududlarning mavjud salohiyatini kambagʻallikni qisqartirish uchun safarbar etish yoʻllarini ishlab chiqish, jumladan, pandemiya sharoitida faoliyatini vaqtincha toʻxtatgan korxonalar faoliyatini tiklash uchun zarur sharoit yaratishga alohida eʼtibor qaratilmoqda.
Jahon banki vakili Eskender Trushinning taʼkidlashicha, Oʻzbekistonda davlat moliyaviy boshqaruvini isloh qilish holati xalqaro miqyosda eng yaxshi amaliyot darajasidadir.
- 2017-2019-yillarda Oʻzbekiston hukumati iqtisodiyot, jamiyat va davlatni oʻzgartirishga qaratilgan keng koʻlamli islohotlarni amalga oshirishni boshladi. Islohotlar jarayonida davlatning tovar va xizmatlarning egasi, boshqaruvchisi va ishlab chiqaruvchisi sifatida iqtisodiyotdagi roli oʻzgarib, davlat moliyasi oʻzgarib bormoqda. Islohotlar kun tartibi ichki va tashqi taʼsirlarga qarshi xavfsizlik yostiqchalarini yaratadigan va iqtisodiy oʻtish davrida zaif uy xoʻjaliklarini qoʻllab-quvvatlaydigan ishonchli makroiqtisodiy siyosat bilan asoslanadi.
Davlat byudjetini yaxshiroq sarflash, oshkoralik va davlat moliyasini boshqarish institutlarini takomillashtirish yuqori sifatli davlat xizmatlarini koʻrsatish, makroiqtisodiy barqarorlikni va kuchli iqtisodiy oʻsishni taʼminlash uchun juda muhimdir. Yaqinda oʻtkazilgan soliq islohoti soliq siyosati va maʼmuriyatchiligini soddalashtirdi va bir qator soliq stavkalarini davlat daromadlariga xavf tugʻdirmasdan pasaytirdi, - dedi E.Trushin.

Международный форум, посвященный сокращению бедности
В столице состоялся форум экономистов, посвященный вопросам минимизации социально-экономических последствий пандемии и сокращения уровня бедности населения Узбекистана.
В онлайн-мероприятии, организованном Институтом прогнозирования и макроэкономических исследований при Министерстве экономического развития и сокращения бедности, приняли участие ответственные лица и специалисты отечественных и зарубежных организаций.
Отмечалось, что принимаемые меры по смягчению социально-экономических последствий "COVID-19", негативного воздействия пандемии на экономику республики дают практические результаты.
Цель форума заключается в разработке научных предложений и рекомендаций по поводу того, как каждая страна, регион, предприятие, предприниматель и население должны экономически защитить себя в нынешних условиях мирового экономического кризиса, а также по ликвидации социально-экономических последствий, вызванных пандемией.
На международном форуме специалисты обсудили вопросы совершенствования мер и механизмов сохранения макроэкономической стабильности при прогнозировании развития экономики Узбекистана в условиях пандемии, развития новых производств и реального сектора в качестве фактора сокращения бедности в условиях цифровизации, занятости и повышения благосостояния населения, развития сферы услуг.
– На форуме с участием представителей престижных международных организаций получили необходимую информацию о состоянии экономики в условиях пандемии, - сказал начальник департамента Министерства экономического развития и сокращения бедности Илхом Маматкулов. - Проект методики расчета прожиточного минимума и минимальной потребительской корзины, разрабатываемый в нашей стране, будет усовершенствован после обсуждения с экспертами ПРООН, Всемирного банка, Азиатского банка развития. В концепции отдельное внимание уделяется реализации приоритетных задач, намеченных на ближайшее будущее - искоренение к 2030 году крайней бедности населения, сокращение бедности к 2030 году вдвое по сравнению с 2017 годом, а также разработка путей направления имеющегося потенциала регионов на сокращение бедности, в том числе создание необходимых условий для возобновления деятельности предприятий, временно приостановивших свою деятельность в период пандемии.
По словам представителя Всемирного банка Эскендера Трушина, реформирование в Узбекистане государственного финансового управления находится на уровне лучшей международной практики.
– В 2017-2019 годах власти Узбекистана начали осуществлять широкомасштабные реформы, направление на изменение экономики, общества и государства, - сказал Э.Трушин. - В процессе реформ меняется роль в экономике государства как собственника, управляющего и производителя товаров и услуг. Повестка дня реформ основывается на надежной макроэкономической политике, создающей "подушку безопасности" против внешних и внутренних вызовов и поддерживающей уязвимые домохозяйства в период экономического перехода.
Правильное расходование государственного бюджета, гласность и совершенствование институтов управления государственными финансами важны для обеспечения высококачественного обслуживания, сохранения макроэкономической стабильности и мощного экономического роста. Недавно проведенная налоговая реформа упростила налоговую политику и администрирование, сократила ряд налоговых ставок без угрозы доходам государства.