O‘zbekiston BMT Bosh Assambleyasining yuqori darajadagi maxsus yig‘ilishida ishtirok etdi
NYU-YORK, 27-oktabr. /«Dunyo»AA/. Kecha Birlashgan Millatlar Tashkilotining Nyu-Yorkdagi shtab-kvartirasida BMT tashkil etilganining 75 yilligiga bag‘ishlangan Bosh Assambleyaning yuqori darajadagi maxsus yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi, deb xabar bermoqda «Dunyo» AA muxbiri.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Komilov videomurojaat bilan ishtirok etdi.
Uchrashuv BMT Xartiyasini qo‘llab-quvvatlashning ramziy ifodasi — bir daqiqalik sukut bilan boshlandi.
Forumda so‘zga chiqqan BMT Bosh kotibi Antonio Guterresh «75 yil oldin tashkil etilgan Birlashgan Millatlar Tashkiloti global birdamlikning ramziga aylandi va bugungi kunda uning vazifasi har qachongidan ham muhimroqdir”, dedi. Bosh kotibga ko‘ra, mazkur vazifalar nizolarning oldini olish, barqaror va inklyuziv rivojlanishga ko‘maklashish, inson huquqlarini himoya qilish, jamiyatda adolatni targ‘ib qilish, turmush darajasini yaxshilash, shuningdek, sayyoramizni himoya qilish va ayollar hamda erkaklar uchun teng huquqlarni ta’minlashni qamrab olgan.
BMT rahbari xalqaro hamkorlik koronavirus pandemiyasi, iqlimdagi favqulodda vaziyat va o‘sib borayotgan tengsizlikni yengishning yagona yo‘li ekanini ta’kidladi.
Bosh kotib BMT Bosh Assambleyasining ko‘p qirralilik tamoyilini mustahkamlashga sodiqlikka oid bayonotini qo‘llab quvvatladi hamda global boshqaruvni kuchaytirish, dolzarb va istiqboldagi muammolarga javob berish uchun har tomonlama sa’y-harakatlar amalga oshirilishiga umid bildirdi.
Abdulaziz Komilov o‘z nutqida dunyo hamjamiyati ushbu universal tashkilot tufayli butun insoniyat, shuningdek, alohida mamlakatlar va mintaqalar manfaatlariga daxldor bo‘lgan eng dolzarb masalalarni hal qilish bo‘yicha umumiy sa’y-harakatlarni birlashtirish imkoniyatiga egaligini ta’kidladi. «BMTning COVID-19 pandemiyasi va uning oqibatlariga qarshi kurashishdagi yetakchiligi yaqin xalqaro hamkorlikning samaradorligini yana bir bor namoyish etdi», dedi O‘zbekiston TIV rahbari.
Bugun O‘zbekiston o‘z taraqqiyotining sifat jihatidan yangi bosqichiga qadam qo‘ygani, mamlakatimizda demokratik o‘zgarishlar ortga qaytmaydigan mohiyat kasb etganiga alohida e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Markaziy Osiyoda siyosiy ishonch va o‘zaro anglashuvni mustahkamlash bo‘yicha yangi yondashuvi hayotga muvaffaqiyatli tadbiq etilmoqda.
O‘zbekiston BMTga a’zo davlatlarning Afg‘onistondagi urushni to‘xtatishga qaratilgan sa’y-harakatlarini birlashtirishda muhim rol tutishda davom etayotgani ta’kidlandi. Buning samarasida do‘st qo‘shni mamlakatda tinchlik jarayonini boshlash uchun qulay imkoniyat yaratildi.
Bundan tashqari, O‘zbekiston rahbariyatining BMT doirasidagi muhim tashabbuslariga, xususan, Yoshlar huquqlari to‘g‘risidagi xalqaro konvensiyani ishlab chiqish va BMT Bosh Assambleyasining Orol dengizi mintaqasini ekologik innovatsiyalar va texnologiyalar zonasi, deb e’lon qilish to‘g‘risidagi maxsus rezolyutsiyasini qabul qilish bo‘yicha takliflariga e’tibor qaratildi.
O‘zbekiston tashqi ishlar vaziri o‘z nutqi yakunida mamlakatimiz BMTning xalqaro kun tartibini amalga oshirish bo‘yicha faoliyatiga bundan keyin ham o‘z hissasini qo‘shishda davom etishini ta’kidladi.

Узбекистан принял участие в специальном заседании высокого уровня Генеральной ассамблеи ООН
НЬЮ-ЙОРК, 27 октября. /ИА “Дунё”/. В понедельник в штаб-квартире Организации Объединенных Наций в Нью-Йорке состоялось специальное заседание высокого уровня Генеральной Ассамблеи в ознаменование 75-й годовщины ООН, сообщает корреспондент ИА «Дунё».
В мероприятии с видео-обращением принял участие министр иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиз Камилов.
Заседание началось с минутой молчания с символическим выражением поддержки Уставу ООН.
Выступая на форуме, Генеральный секретарь ООН Антониу Гутерриш заявил, что «75 лет назад Организация Объединенных Наций стала символом глобального единства. И сегодня ее миссия важна как никогда: предотвращение конфликтов, содействие устойчивому и инклюзивному развитию, отстаивание прав человека и продвижение справедливости, повышение уровня жизни, а также защита нашей планеты и обеспечение равных прав женщин и мужчин».
Глава ООН отметил, что международное сотрудничество является единственным способом одержать победу над пандемией коронавирусной инфекции, чрезвычайной климатической ситуацией, ростом неравенства
и разжиганием ненависти.
Генсек приветствовал заявление Генеральной ассамблеи ООН
о приверженности укреплению принципа многосторонности и выразил надежду на принятие всесторонних усилий, направленных на укрепление глобального управления и реагирование на текущие и будущие вызовы.
В своем выступлении Абдулазиз Камилов подчеркнул, что благодаря этой универсальной организации мировое сообщество имеет возможность консолидировать общие усилия в решении наиболее острых задач, затрагивающих интересы, как всего человечества, так и отдельных стран и регионов. «Лидерство ООН в борьбе с пандемией COVID-19 и ее последствиями вновь продемонстрировало эффективность тесного международного сотрудничества».
Особое внимание обращено на то, что сегодня Узбекистан вступил в качественно новый этап своего развития, страна достигла значимых результатов в осуществлении открытой, прагматичной и конструктивной внешней политики, успешно реализуется новый курс Президента Шавката Мирзиёева по укреплению политического доверия и взаимопонимания в Центральной Азии.
Подчеркнуто, что Узбекистан продолжает играть важную роль в консолидации усилий государств-членов ООН с целью положить конец войне в Афганистане. В результате появились реальные возможности для начала мирного процесса в этой стране.
Кроме того, акцентировано внимание на важных инициативах руководства Узбекистана в рамках ООН, в частности, по разработке международной конвенции о правах молодежи и принятию проекта специальной резолюции Генеральной Ассамблеи ООН по объявлению региона Приаралья Зоной экологических инноваций и технологий.
В завершение своего выступления министр отметил, что Узбекистан твердо намерен и дальше вносить свой вклад в деятельность ООН с целью реализации международной повестки дня на практике.