XVJ vakillarining Kavkaz va Markaziy Osiyo davlatlari iqtisodiy bloki rahbarlari bilan uchrashuvi
Joriy yilning 23-oktabr kuni videokonferentsiya shaklida XVJ boshqaruvchi direktori Kristalina Georgieva boshchiligidagi Xalqaro valyuta jamg'armasi vakillarining Kavkaz va Markaziy Osiyo mamlakatlari iqtisodiy bloki rahbarlari bilan uchrashuvi bo'lib o'tdi.
O'zbekiston tomonidan Bosh vazir o'rinbosari, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vaziri - Jamshid Qo'chqorov, Moliya vaziri - Timur Ishmetov, shuningdek Markaziy bank raisi - Mamarizo Nurmuratov ishtirok etdi.
Kun tartibidan koronavirus pandemiyasidan keyingi tiklanish davrida mintaqadagi makroiqtisodiy barqarorlikka xavf soluvchi asosiy xatarlar, inqirozdan keyin iqtisodiyotni "yanada samarali tiklash" uchun islohotlarning ustuvor yo'nalishlari, shu jumladan makroiqtisodiy moliyaviy siyosat tizimini mustahkamlash, mamlakatlar iqtisodiyotining barqarorligi va diversifikatsiyasini oshirish, shuningdek ijtimoiy himoya tizimini kuchaytirish uchun zarur bo'lgan asosiy islohotlar muhokamasi o'rin oldi.
Uchrashuv boshida XVJ boshqaruvchi direktori Kristalina Georgieva koronavirus pandemiyasi dunyoning barcha mamlakatlari, shu jumladan Kavkaz va Markaziy Osiyo mamlakatlari iqtisodiyotiga salbiy ta'sir ko'rsatganini ta'kidladi. Majburiy karantin choralari natijasida aksariyat mamlakatlarda ishlab chiqarish sur’atlarining pasayishi va iqtisodiy faollikning sezilarli kamayishi kuzatildi. Shu munosabat bilan u pandemiyadan keyingi tiklanish davrida makroiqtisodiy barqarorlikni ta'minlash uchun kuchlarni birlashtirish muhimligini qayd etdi.
Uchrashuv davomida Ozarbayjon, Gruziya, Qozog'iston, Qirg'iziston, Tojikiston, Turkmaniston va O'zbekiston iqtisodiy bloki tashkilotlari rahbarlari o'z hukumatlari tomonidan aholini ijtimoiy himoya qilish va koronavirus pandemiyasining iqtisodiyotga ta'sirini yumshatish bo'yicha ko'rilayotgan choralari to'g'risida ma'lumot almashdilar.
Xususan, O'zbekiston Respublikasi Bosh vazir o'rinbosari, Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo'chqorov O'zbekistondagi makroiqtisodiy vaziyat haqida qisqacha taqdimot qilib 2020-yil oxiriga kelib O'zbekiston yalpi ichki mahsulotining o'sish sur'atlari 1,8 foizni tashkil etishi kutilayotganini qayd etdi. Bundan tashqari, pandemiya inson kapitalini rivojlantirish hamda tarkibiy islohotlarni davom ettirish muhimligini yana bir bor isbotlagani ta'kidlandi. Mamlakat rahbariyatining mavjud muammolarga qaramay, iqtisodiyotni liberallashtirish, qishloq xo'jaligi sohasi va yer munosabatlarini isloh qilish, xususiylashtirish dasturini faol amalga oshirish orqali iqtisodiyotda davlat ishtirokini kamaytirish, shuningdek raqobat muhitini yaxshilash hamda xususiy tadbirkorlikni rivojlantirishni qo'llab-quvvatlashga qaratilgan tarkibiy islohotlar kursini davom ettirish bo'yicha qat'iy rejalarini qayd etdi.
Bunda asosiy e'tibor inson kapitali saloyihatini rivojlantirish hamda kuchli ijtimoiy himoya tizimini ta'minlash uchun resurslarni safarbar qilish va tejashga qaratiladi.
Uchrashuv so'ngida XVJ boshqaruvchi direktori Kristalina Georgieva mintaqai mamlakatlari iqtisodiyotining o'sish sur'atlari va global ta'minot zanjirining samarali tiklanishini ta'minlash uchun mamlakatlarni birlashishga chaqirdi.

Встреча представителей МВФ с руководителями экономического блока стран Кавказа и Центральной Азии
23 октября текущего года в формате видеоконференции состоялось заседание представителей Международного валютного фонда, во главе с директором-распорядителем МВФ Кристалиной Георгиевой, с руководителями экономического блока стран Кавказа и Центральной Азии.
Узбекская сторона была представлена Заместителем Премьер-министра, министром экономического развития и сокращения бедности – Джамшидом Кучкаровым, Министром финансов – Тимуром Ишметовым, а также Председателем Центрального банка – Мамаризо Нурмуратовым.
В повестку дня вошли обсуждения основных рисков для макроэкономической стабильности и устойчивости в регионе в период пост-ковидского восстановления, первоочередные задачи реформы для "более эффективного восстановления" после кризиса, включая укрепление основ макроэкономической финансовой политики и повышение устойчивости и диверсификации экономик стран, а также основные реформы, необходимые для укрепления систем социальной защиты.
В начале встречи, Директор-распорядитель МВФ – Кристалина Георгиева отметила, что пандемия коронавируса оказала свое негативное влияние на экономики всех стран мира, в том числе стран Кавказа и Центральной Азии. В результате вынужденных карантинных мер в большинстве стран наблюдалось сокращение темпов производства и значительное снижение экономической активности. В этой связи она подчеркнула важность объединения усилий для обеспечения макроэкономической стабительности и устойчивости в период пост-пандемийного восстановления.
В рамках встречи, руководители ведомств экономического блока Азербайджана, Грузии, Казахстана, Кыргызыстана, Таджикистана, Туркменистана и Узбекистана поделились информацией о мерах правительства их стран по социальной защите населения и смягчению последствий пандемии коронавируса на экономики.
В частности, Заместитель Премьер-министра Республики Узбекистан, министр экономического развития и сокращения бедности Джамшид Кучкаров представитл краткий макроэкономический обзор по Узбекистану, отметив, что по итогам 2020 года темп реального роста ВВП Узбекистана ожидается на уровне 1,8%. Кроме того было отмечено, что пандемия ещё раз доказала важность продолжения курса структурных реформ и увеличения государственных инвестиций на повышение человеческого капитала. Подчеркивалось, что несмотря на нынешние вызовы, руководство страны выражает свое твердое намерение продолжить начатый курс структурных преобразований, направленных на либерализацию экономики, реформирование аграрного сектора и земельных отношений, уменьшение присутствия государства в экономике, посредством активной реализации программы приватизации, а также поддержку развития частного предпринимательства, улучшение конкурентной среды.
При этом, главное внимание уделяется мобилизации и сохранению ресурсов для защиты и инвестирования в развитие человеческого потенциала.
В завершении, Директор-распорядитель МВФ – Кристалина Георгиева призвала страны объединиться для обеспечения эффективного востановления темпов роста экономик стран региона, а также всемирной цепочки поставок.