O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilovning BMT kuni munosabati bilan tadbirda so'zlagan nutqi
2020-10-24 | Siyosat
(Toshkent, 23-oktabr,2020)
«Hurmatli ishtirokchilar,
Sizni, BMTning 75 yilligi nishonlanayotgan joriy yilda BMT kuniga bagʻishlab oʻtkazilayotgan bugungi tantanali tadbirda qutlashga ijozat bergaysiz. Ushbu universal tashkilot tufayli biz butun insoniyat, shuningdek, alohida mamlakatlar va mintaqalar manfaatlariga daxldor boʻlgan eng dolzarb masalalarni hal qilish boʻyicha umumiy saʼy-harakatlarni birlashtirish imkoniyatiga egamiz.
BMTning COVID-19 pandemiyasi va uning oqibatlariga qarshi kurashishdagi yetakchiligi yaqin xalqaro hamkorlikning samaradorligini yana bir bor namoyish etdi.
Bugun Oʻzbekiston oʻz taraqqiyotining sifat jihatidan yangi bosqichiga qadam qoʻydi. Mamlakatimizda demokratik oʻzgarishlar ortga qaytmaydigan mohiyat kasb etdi va Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan qabul qilingan 2017 – 2021-yillarda Oʻzbekistonni rivojlantirish boʻyicha Harakatlar strategiyasi asosida amalga oshirilmoqda. Unda belgilangan hayotiy islohotlar Barqaror rivojlanish maqsadlariga toʻliq mos keladi.
Biz ochiq, amaliy va konstruktiv tashqi siyosat yuritishda muhim natijalarga erishdik. Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Markaziy Osiyoda siyosiy ishonch va oʻzaro anglashni mustahkamlash boʻyicha yangi yondashuvi hayotga muvaffaqiyatli tatbiq etilmoqda.
Mamlakatimiz BMTga aʼzo davlatlarning qoʻshni Afgʻonistondagi urushni toʻxtatish borasidagi saʼy-harakatlarini birlashtirishda muhim rol tutmoqda.
28 yil davomida Oʻzbekiston va BMT oʻrtasidagi konstruktiv hamkorlik muhim voqealarga boy boʻldi.
2018–2019-yillarda Bosh Assambleyada Oʻzbekiston tomonidan tavsiya etilgan uchta rezolyutsiya qabul qilindi. Ular Markaziy Osiyodagi mintaqaviy va xalqaro hamkorlik, taʼlim va bagʻrikenglik hamda mintaqaviy turizm masalalrini qamrab olgan.
2018-yil davlatimiz rahbarining tashabbusi va BMT Bosh kotibining qoʻllab-quvvatlovi bilan Orolboʻyi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi boʻyicha koʻp tomonlama sheriklik asosida Trast fondi tashkil etildi.
BMT va uning ixtisoslashgan muassasalari bilan hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha uzoq muddatga moʻljallangan “Yoʻl xaritasi” ishlab chiqildi va samarali amalga oshirilmoqda.
Barqaror rivojlanish maqsadlarini, qashshoqlikni yengish va aholining ijtimoiy farovonligini oshirish, gender tengligi va soʻz erkinligini taʼminlash, atrof-muhitni muhofaza qilish hamda iqlim oʻzgarishi oqibatlarini bartaraf etish boʻyicha chora-tadbirlarni samarali amalga oshirish davom etmoqda.
Oʻzbekiston  soʻnggi yillarda inson huquqlari boʻyicha sezilarli yutuqlarga erishdi. Mamlakatimizning birinchi marta BMT Inson huquqlari boʻyicha kengashiga saylangani tarixiy voqea boʻldi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasidagi ishtiroki yakunlari boʻyicha biz davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan tashabbuslarni amalga oshiramiz. Ular BMT faoliyatining uchta asosiy yoʻnalishi – tinchlik va xavfsizlik, barqaror rivojlanish, inson huquqlarini himoya qilish va targʻib qilishni qamrab olgan.
Biz BMT Bosh kotibining xalqaro saʼy-harakatlari va tashabbuslarini qatʼiy qoʻllab-quvvatlaymiz.
Oʻzbekiston BMTning xalqaro kun tartibini amalga oshirish boʻyicha faoliyatiga bundan keyin ham oʻz hissasini qoʻshishda davom etadi.

Speech by the Minister of Foreign Affairs of the Republic of Uzbekistan Abdulaziz Kamilov at the event on the occasion of UN Day
2020-10-24 | Politics
(Tashkent, October 23, 2020)
Dear participants!
Allow me to welcome you to today’s commemorative event – the United Nations Day event, marking the 75th anniversary of the United Nations. Thanks to this universal organization, we have the opportunity to consolidate the common efforts in addressing the most pressing challenges affecting the interests of both entire humankind and individual states and regions.
The United Nation’s leadership in the fight against the COVID-19 pandemic and its consequences has once again demonstrated the effectiveness of close international cooperation.
Today Uzbekistan has entered a qualitatively new stage in its development. The democratic transformations in our country have become irreversible and are being implemented according to the Strategy of Development of Uzbekistan for 2017-2021 adopted on the initiative of President Shavkat Mirziyoyev. Its concrete, vital reforms are fully consonant with the Sustainable Development Goals.
We have achieved significant results in pursuing an open, pragmatic and constructive foreign policy. The new course on strengthening political trust and mutual understanding in Central Asia undertaken by the President of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev is being successfully implemented.
Our country continues to play an important role in consolidating the efforts of the UN Member States to put an end to the war in neighboring Afghanistan.
For 28 years the constructive cooperation between Uzbekistan and the United Nations has been filled with significant events.
In 2018-2019 the UN General Assembly adopted three resolutions proposed by Uzbekistan that are on regional and international cooperation in Central Asia, enlightenment and tolerance, as well as regional tourism.
In 2018 on the initiative of the Head of our state and with the support of the UN Secretary-General, the United Nations Multilateral Trust Fund for the Development of the Aral Sea Region was established.
A long-term «Road Map» for the development of cooperation with the UN and its specialized institutions has been developed and is being effectively implemented.
We are continuing the effective implementation of the Sustainable Development Goals, the measures to overcome poverty and increase the population’s social well-being, ensure gender equality and freedom of speech, protect the environment and overcome the climate change consequences.
In recent years, Uzbekistan has made significant progress in the human dimension. A historic event was the election for the first time of our country to the UN Human Rights Council.
On the outcomes of participation of the President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev at the 75th session of the UN General Assembly, we intend to implement the initiatives announced by the Head of our state. They cover all three key areas of the UN activity: peace and security, sustainable development, protection and promotion of human rights.
We strongly support the international efforts and initiatives of the UN Secretary-General.
Uzbekistan intends to continue to contribute to the UN activities to practically implement the international agenda.
Allow me to congratulate all participants in today’s event on the Unite Nations Day and wish you a sound health, new successes, and prosperity to your families!