O'zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri Abdulaziz Kamilovning BMT kuni munosabati bilan tadbirda so'zlagan nutqi
2020-10-24 | Siyosat
(Toshkent, 23-oktabr,2020)
«Hurmatli ishtirokchilar,
Sizni, BMTning 75 yilligi nishonlanayotgan joriy yilda BMT kuniga bagʻishlab oʻtkazilayotgan bugungi tantanali tadbirda qutlashga ijozat bergaysiz. Ushbu universal tashkilot tufayli biz butun insoniyat, shuningdek, alohida mamlakatlar va mintaqalar manfaatlariga daxldor boʻlgan eng dolzarb masalalarni hal qilish boʻyicha umumiy saʼy-harakatlarni birlashtirish imkoniyatiga egamiz.
BMTning COVID-19 pandemiyasi va uning oqibatlariga qarshi kurashishdagi yetakchiligi yaqin xalqaro hamkorlikning samaradorligini yana bir bor namoyish etdi.
Bugun Oʻzbekiston oʻz taraqqiyotining sifat jihatidan yangi bosqichiga qadam qoʻydi. Mamlakatimizda demokratik oʻzgarishlar ortga qaytmaydigan mohiyat kasb etdi va Prezident Shavkat Mirziyoyev tashabbusi bilan qabul qilingan 2017 – 2021-yillarda Oʻzbekistonni rivojlantirish boʻyicha Harakatlar strategiyasi asosida amalga oshirilmoqda. Unda belgilangan hayotiy islohotlar Barqaror rivojlanish maqsadlariga toʻliq mos keladi.
Biz ochiq, amaliy va konstruktiv tashqi siyosat yuritishda muhim natijalarga erishdik. Oʻzbekiston Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning Markaziy Osiyoda siyosiy ishonch va oʻzaro anglashni mustahkamlash boʻyicha yangi yondashuvi hayotga muvaffaqiyatli tatbiq etilmoqda.
Mamlakatimiz BMTga aʼzo davlatlarning qoʻshni Afgʻonistondagi urushni toʻxtatish borasidagi saʼy-harakatlarini birlashtirishda muhim rol tutmoqda.
28 yil davomida Oʻzbekiston va BMT oʻrtasidagi konstruktiv hamkorlik muhim voqealarga boy boʻldi.
2018–2019-yillarda Bosh Assambleyada Oʻzbekiston tomonidan tavsiya etilgan uchta rezolyutsiya qabul qilindi. Ular Markaziy Osiyodagi mintaqaviy va xalqaro hamkorlik, taʼlim va bagʻrikenglik hamda mintaqaviy turizm masalalrini qamrab olgan.
2018-yil davlatimiz rahbarining tashabbusi va BMT Bosh kotibining qoʻllab-quvvatlovi bilan Orolboʻyi mintaqasi uchun Inson xavfsizligi boʻyicha koʻp tomonlama sheriklik asosida Trast fondi tashkil etildi.
BMT va uning ixtisoslashgan muassasalari bilan hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha uzoq muddatga moʻljallangan “Yoʻl xaritasi” ishlab chiqildi va samarali amalga oshirilmoqda.
Barqaror rivojlanish maqsadlarini, qashshoqlikni yengish va aholining ijtimoiy farovonligini oshirish, gender tengligi va soʻz erkinligini taʼminlash, atrof-muhitni muhofaza qilish hamda iqlim oʻzgarishi oqibatlarini bartaraf etish boʻyicha chora-tadbirlarni samarali amalga oshirish davom etmoqda.
Oʻzbekiston  soʻnggi yillarda inson huquqlari boʻyicha sezilarli yutuqlarga erishdi. Mamlakatimizning birinchi marta BMT Inson huquqlari boʻyicha kengashiga saylangani tarixiy voqea boʻldi.
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasidagi ishtiroki yakunlari boʻyicha biz davlatimiz rahbari tomonidan ilgari surilgan tashabbuslarni amalga oshiramiz. Ular BMT faoliyatining uchta asosiy yoʻnalishi – tinchlik va xavfsizlik, barqaror rivojlanish, inson huquqlarini himoya qilish va targʻib qilishni qamrab olgan.
Biz BMT Bosh kotibining xalqaro saʼy-harakatlari va tashabbuslarini qatʼiy qoʻllab-quvvatlaymiz.
Oʻzbekiston BMTning xalqaro kun tartibini amalga oshirish boʻyicha faoliyatiga bundan keyin ham oʻz hissasini qoʻshishda davom etadi.

Выступление Министра иностранных дел Республики Узбекистан Абдулазиза Камилова на мероприятии по случаю Дня ООН
2020-10-24 | Политика
(Ташкент, 23 октября 2020г.)
Уважаемые участники,
Позвольте приветствовать Вас на сегодняшнем торжественном мероприятии, посвященном Дню ООН, в год празднования 75-летия ООН. Благодаря этой универсальной организации мы имеем возможность консолидировать общие усилия в решении наиболее острых задач, затрагивающих интересы, как всего человечества, так и отдельных стран и регионов.
Лидерство ООН в борьбе с пандемией COVID-19 и ее последствиями вновь продемонстрировало эффективность тесного международного сотрудничества.
Сегодня Узбекистан вступил в качественно новый этап своего развития. Демократические преобразования в нашей стране приобрели необратимый характер и реализуются на основе принятой по инициативе Президента Шавката Мирзиёева Стратегии развития Узбекистана в 2017-2021 годах. Заложенные в ней конкретные, жизненные реформы полностью созвучны с Целями в области устойчивого развития.
Мы достигли значимых результатов в осуществлении открытой, прагматичной и конструктивной внешней политики. Успешно реализуется новый курс Президента Узбекистана Шавката Мирзиёева по укреплению политического доверия и взаимопонимания в Центральной Азии.
Наша страна продолжает играть важную роль в консолидации усилий государств-членов ООН с целью положить конец войне в соседнем Афганистане.
За 28 лет конструктивное сотрудничество Узбекистана с ООН было насыщено значимыми событиями.
В 2018-2019 годах Генеральной ассамблеей были приняты три резолюции, предложенные Узбекистаном – по вопросам регионального и международного сотрудничества в Центральной Азии, просвещения и толерантности, а также регионального туризма.
В 2018 году по инициативе Главы нашего государства и при поддержке генсека ООН был создан Многопартнерский трастовый фонд по человеческой безопасности для региона Приаралья.
Разработана и эффективно реализуется рассчитанная на долгосрочную перспективу «Дорожная карта» по развитию сотрудничества с ООН и её специализированными учреждениями.
Продолжается эффективная реализация Целей устойчивого развития, мер по преодолению бедности и повышению социального благосостояния населения, обеспечению гендерного равенства и свободы слова, охране окружающей среды и преодолению последствий изменения климата.
В последние годы Узбекистан достиг значительного прогресса на человеческом измерении. Историческим событием явилось избрание впервые нашей страны в Совет ООН по правам человека.
По итогам участия Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева в 75-ой сессии Генеральной ассамблеи ООН, мы намерены воплощать в жизнь инициативы, озвученные Главой нашего государства. Они охватывают все три ключевые направления деятельности ООН - мир и безопасность, устойчивое развитие, защита и продвижение прав человека.
Мы твердо поддерживаем международные усилия и инициативы Генерального секретаря ООН.
Узбекистан намерен и далее вносить свой вклад в деятельность ООН в целях практической реализации международной повестки дня.
Позвольте мне поздравить всех участников сегодняшнего мероприятия с Днем ООН и пожелать вам крепкого здоровья, новых успехов, благополучия вашим семьям!