Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasi bo'yicha vitse-prezident Jorjina Beyker boshchiligidagi XMK mutaxassislari bilan uchrashuv
2020-10-22 | Iqtisodiyot
21-oktabr kuni Bosh vazir o'rinbosari-O'zbekiston Respublikasi Iqtisodiy taraqqiyot va kambag'allikni qisqartirish vaziri Jamshid Qo'chqorov va Yevropa va Markaziy Osiyo mintaqasi bo'yicha vitse-prezidenti Jorjina Beyker boshchiligidagi Xalqaro moliya korporatsiyasi (XMK) mutaxassislari o'rtasida  videokonferensiya shaklida onlayn uchrashuv bo'lib o'tdi.
Shuningdek O'zbekiston Respublikasi Moliya vaziri Timur Ishmetov, hamda sog'liqni saqlash, bandlik va mehnat munosabatlari vazirliklari va Markaziy bank xodimlari ham uchrashuvda ishtirok etishdi.
Uchrashuv boshida ishtirokchilar koronovirus pandemiyasining ta'siri, mamlakatdagi bugungi vaziyat va iqtisodiy inqiroz ta'sirini yumshatish maqsadida hukumat tomonidan amalga oshirilgan chora-tadbirlar bilan tanishdilar. Tomonlar O'zbekiston hukumati va XMK qo'shma loyihalarining holatini muhokama qildilar.
Davlat banklarini muttasil o'zgartirish va xususiylashtirishga e'tibor qaratildi. Qayd etilganidek, Ipoteka-bankda birinchi marta kuzatuv kengashi tanlangan bo'lib, unda ko'pchilikni mustaqil direktorlar tashkil etadi. O'zgartirish doirasida bank mustaqil bo'lishi ko'zlangan, shuning uchun kengash tarkibida davlat xizmatchilari qisqartiriladi. Boshqaruv tayinlanmaydi, balki raqobat asosida tuziladi.
Sog'liqni saqlash va energetika sohasida Davlat-xususiy sheriklik (DXSh) loyihalari ko'rib chiqildi. Gemodializ loyihasi muhim bosqichga – takliflarni taqdim etish talabiga (RFP) erishganligi haqida xabar berilgdi.
Shuningdek, Axborot-kommunikatsiya texnologiyalari sohasini modernizatsiya qilish haqida ham so'z yuritildi. XMK vakillari Jahon bankining ushbu sektorni isloh qilish bo'yicha tavsiyalarini bajarishda yordam berishga tayyor ekanliklarini ta'kidladilar. Tavsiya etilgan o'zgarishlar uning rivojlanishiga, DXSh loyihalarini amalga oshirishga va pandemiyaning salbiy oqibatlariga qarshi kurashishga yordam beradi.

Встреча со специалистами МФК во главе с вице-президентом по региону Европы и Центральной Азии Джорджиной Бейкер
2020-10-22 | Экономика
21 октября состоялась онлайн-встреча в формате видеоконференции между заместителем Премьер-министра - министром экономического развития и сокращения бедности Узбекистана Джамшидом Кучкаровым и специалистами Международной финансовой корпорации (МФК) во главе с вице-президентом по региону Европы и Центральной Азии Джорджиной Бейкер.
Нашу сторону также представляли министр финансов Тимур Ишметов, сотрудники министерств здравоохранения, занятости и трудовых отношений и Центрального банка.
В начале встречи участники были ознакомлены с последствиями короновирусной пандемии, сегодняшней ситуацией в стране и мерами, предпринимаемыми правительством для смягчения воздействия экономического кризиса. Стороны обсудили состояние совместных проектов правительства Узбекистана и МФК.
Уделено внимание продолжающейся трансформации и приватизации государственных банков. Отмечалось, что в Ипотека-банке впервые был выбран Наблюдательный совет, где большинство составляют независимые директора. В рамках трансформации банк должен стать самостоятельным, поэтому в составе совета не останется государственных служащих. Руководство будет не назначаться, а формироваться на конкурентной основе.
Рассматривались проекты государственно-частного партнерства в области здравоохранения и энергетики. Сообщено, что проект по гемодиализу достиг важной стадии – запроса на предоставление предложений (RFP).
Также шла речь о модернизации сферы информационно-коммуникационных технологий. Представители МФК подчеркнули, что готовы оказать содействие в выполнении рекомендаций Всемирного банка по реформированию этого сектора. Ожидается, что предложенные преобразования помогут его развитию, реализации проектов ГЧП и борьбе с негативными последствиями пандемии.