Afg‘oniston va O‘zbekiston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi
Joriy yilning 20-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi hukumati delegasiyasining Kobul shahriga tashrifi doirasida O‘zbekiston Respublikasi va Afg‘oniston Islom Respublikasi vazirlik va idoralari rahbarlarining kengaytirilgan tarkibdagi uchrashuvi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvda Afg‘oniston tomonidan sanoat va savdo vaziri vazifasini bajaruvchi Nisar Ahmad Gor'yani, transport vaziri vazifasini bajaruvchi Qudratulla Zaki, jamoat ishlari vaziri vazifasini bajaruvchi Najibulloh Yamin, shuningdek, boshqa vazirlik va idoralar rahbarlari ishtirok etdilar.
O‘zbekiston tomonidan Investisiyalar va tashqi savdo vazirligi, Tashqi ishlar vazirligi, Energetika vazirligi, “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJ va boshqa tashkilotlar rahbariyati ishtirok etdi.
Uchrashuv davomida ikki davlat o‘rtasida sanoat kooperatsiyasi, savdo, transport va energetika sohalariga urg‘u bergan holda, ko‘p qirrali sheriklikni o‘rnatishga o‘zaro tayyorlik bildirildi.
To‘qimachilik, oziq-ovqat, charm-poyabzal mahsulotlari ishlab chiqarish tarmoqlari, avtomobil' va qishloq xo‘jaligi texnikalari, oziq-ovqat mahsulotlari va qurilish materiallari ishlab chiqarish kabi eng istiqbolli sohalarda yangi qo‘shma loyihalarni ishlab chiqish va amalga oshirish orqali sanoat hamkorligini yanada kengaytirish va diversifikasiya qilish uchun mavjud shart-sharoitlar muhokama qilindi. Shuningdek, Afg‘onistonning bir qator sanoat korxonalarini modernizasiya qilish bo‘yicha ishga tushirilgan loyihalarni implementasiya qilish bilan bog‘liq amaliy masalalar ko‘rib chiqildi.
Tomonlar o‘zaro savdo rivojlanishining ijobiy tendensiyalarini ta'kidladilar - faqatgina 2020 yilning birinchi yarmida o‘tgan yilning shu davriga nisbatan savdo aylanmasining 24 foizga o‘sishiga erishildi. Shu nuqtai nazardan, ikki mamlakatning iqtisodiy salohiyatidan to‘liq foydalanish hisobiga o‘zaro savdoni yanada oshirish uchun keng imkoniyatlar mavjudligi ham qayd etildi. Shu munosabat bilan uchrashuv chog‘ida savdo qilishda mavjud bo‘lgan to‘siqlarni bartaraf etish hamda o‘zbek va afg‘on kompaniyalari tomonidan tashqi savdo operatsiyalari amalga oshirilishi uchun sharoitlarni optimallashtirish bo‘yicha istiqbolli takliflar muhokama qilindi. Xususan, O‘zbekiston Respublikasi va Afg‘oniston Islom Respublikasi o‘rtasida imtiyozli savdo to‘g‘risidagi Bitim loyihasini tayyorlash bo‘yicha ikki mamlakatning tegishli idora va vazirliklarining birgalikdagi ishlarini faollashtirish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
Shuningdek, xalqaro savdo hajmining global pasayishi fonida O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasida o‘zaro yuk tashish dinamikasi barqaror o‘sish sur'atlarini namoyon etayotganligi ta'kidlandi - joriy yilning yanvar' oyidan sentyabr' oyigacha bo‘lgan davrda temir yo‘l va avtomobil' transporti orqali tashishlar hajmi 47 foizga oshdi. Uchrashuv ishtirokchilari ta'kidlaganidek, bu - ikki tomonlama yo‘lovchi va yuk tashishlarni tartibga solish tizimini optimallashtirish va qo‘shma infratuzilmaviy loyihalarni amalga oshirish bo‘yicha muvofiqlashtirilgan harakatlar hisobiga transport-logistika sohasidagi o‘zaro manfaatli hamkorlikni yanada mustahkamlashning ulkan salohiyatidan dalolat beradi.
Tadbir davomida O‘zbekiston delegasiyasi ishtirokida Afg‘oniston Islom Respublikasi va Osiyo taraqqiyot banki o‘rtasida 110 mln dollar ajratishni nazarda tutuvchi "Surxon-Puli-Xumri" elektr uzatish liniyasi qurish loyihasini moliyalashtirish to‘g‘risida bitim imzolandi. Mablag‘larning asosiy qismi tashkilotning o‘zbek pudratchilari tomonidan amalga oshirilishi rejalashtirilgan qurilish ishlariga yo‘naltiriladi. Yaqin kelajakda "O‘zbekiston milliy elektr tarmoqlari" AJ va "DA Afg‘oniston Breshna Shirkat" o‘rtasida ushbu EULni qurish bo‘yicha tegishli shartnoma imzolanadi.
Tegishli vazirlik va idoralar rahbarlarining to‘g‘ridan-to‘g‘ri muloqoti kun tartibidagi asosiy masalalarni muhokama qilishga, o‘zaro maqbul yechimlarni ishlab chiqishga, belgilangan yo‘nalishlarda hamkorlik bo‘yicha aniq kelishuvlarga erishishga, qo‘shma tashabbuslarni amalga oshirish bo‘yicha amaliy ishlarni belgilab olishga hamda O‘zbekiston va Afg‘oniston o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikning qo‘shma “Yo‘l xaritasi”ga kiritish uchun chora-tadbirlarning dastlabki ro‘yxatini shakllantirishga imkon berdi.

Обсуждены перспективы расширения многопланового сотрудничества между Афганистаном и Узбекистаном
20 октября текущего года в рамках визита правительственной делегации Республики Узбекистан в Исламскую Республику Афганистан в г.Кабуле состоялась расширенная встреча руководителей министерств и ведомств Республики Узбекистан и Исламской Республики Афганистан.
С афганской стороны во встрече участвовали исполняющий обязанности министра промышленности и торговли Нисар Ахмад Горьяни, исполняющий обязанности министра транспорта Кудратулла Заки, исполняющий обязанности министра общественных работ Наджибуллах Ямин, а также руководители других министерств и ведомств.
Узбекская сторона была представлена в лице руководства Министерства инвестиций и внешней торговли, Министерства иностранных дел, Министерства энергетики, АО «Узбекистон темир йуллари» и других ведомств.
В ходе встречи была выражена взаимная готовность к выстраиванию многопланового партнерства между двумя государствами с акцентом на сферы промышленной кооперации, торговли, транспорта и энергетики.
Были обсуждены имеющиеся предпосылки для дальнейшего расширения и диверсификации промышленного сотрудничества путем проработки и реализации новых совместных проектов в наиболее перспективных сферах, таких как текстильная, пищевая, кожевенно-обувная отрасли, производство автомобильной и сельскохозяйственной техники, продуктов питания и строительных материалов. Также были рассмотрены практические вопросы, связанные с реализацией уже запущенных проектов по модернизации ряда промышленных предприятий Афганистана.
Стороны подчеркнули положительные тенденции в развитии взаимной торговли – только в первом полугодии 2020 года был достигнут 24-процентный рост товарооборота по отношению к аналогичному периоду прошлого года. В данном контексте также были отмечены широкие возможности для дальнейшего наращивания взаимной торговли за счет полноценного использования экономического потенциала двух стран. В связи с этим в ходе встречи были обговорены перспективные предложения по устранению имеющихся барьеров в торговле и оптимизации условий для осуществления внешнеторговых операций узбекскими и афганскими компаниями. В частности, была достигнута договоренность об активизации совместной работы соответствующих ведомств и министерств двух стран по подготовке к подписанию до конца текущего года проекта Соглашения о преференциальной торговле между Республикой Узбекистан и Исламской Республикой Афганистан.
Также было отмечено, что на фоне глобального снижения объемов международной торговли динамика взаимных грузоперевозок между Узбекистаном и Афганистаном демонстрирует устойчивые темпы роста – в период с января по сентябрь текущего года объем перевозок железнодорожным и автомобильным транспортом вырос на 47 процентов. Как отметили участники встречи, это свидетельствует о значительном потенциале дальнейшего укрепления взаимовыгодного сотрудничества в транспортно-логистическом секторе за счет скоординированных действий по оптимизации системы регулирования   двусторонних пассажирских и грузовых перевозок и реализации совместных инфраструктурных проектов.
В ходе мероприятия в присутствии делегации Узбекистана было подписано соглашение между Исламской Республикой Афганистан и Азиатским банком развития о финансировании проекта строительства линии электропередач «Сурхан – Пули-Хумри», предусматривающее выделение 110 млн долларов. Основная часть средств будет направлена на строительные работы, которые планируется осуществить со стороны узбекских подрядных организаций. Соответствующий контракт о строительстве данной ЛЭП между АО «Национальные электрические сети Узбекистана» и «ДА Афганистан Брешна Ширкат» будет подписан в ближайшей перспективе.
Прямой диалог руководителей профильных министерств и ведомств позволил обсудить ключевые вопросы повестки дня, выработать взаимоприемлемые решения, достичь конкретных договоренностей о сотрудничестве в обозначенных направлениях, наметить дальнейшие практические действия по реализации совместных инициатив и сформулировать предварительный перечень мер для включения в совместную «Дорожную карту» многопланового сотрудничества Узбекистана и Афганистана.
По итогам расширенной встречи участники выразили твердую уверенность, что договоренности, достигнутые в рамках мероприятия, придадут действенный импульс двустороннему сотрудничеству и будут способствовать укреплению устойчивого развития в регионе Центральной Азии.