Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti AQSH delegatsiyasini qabul qildi
20-oktabr kuni Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev mamlakatimizga amaliy tashrif bilan kelgan Amerika Qoʻshma Shtatlari Qurolli kuchlari Markaziy qoʻmondonligi qoʻmondoni general Kennet Makkenzini qabul qildi.
Suhbat chogʻida Oʻzbekiston-AQSH munosabatlari va mintaqaviy kun tartibining dolzarb masalalari muhokama qilindi. Xavfsizlik va barqarorlikka tahdidlar hamda global xatarlarga qarshi kurashish mavzulariga alohida eʼtibor qaratildi.
Afgʻonistonda tinchlik jarayonini qoʻllab-quvvatlash hamda ushbu mamlakatning iqtisodiy tiklanishiga amaliy koʻmak koʻrsatish yuzasidan fikr almashildi.
Ikki tomonlama harbiy va harbiy-texnik hamkorlik masalalari ham koʻrib chiqildi.
General Makkenzi Oʻzbekiston Respublikasi Prezidentiga uchrashuv uchun samimiy minnatdorlik bildirib, AQSH mamlakatlarimiz oʻrtasidagi strategik sheriklikni mustahkamlash, keng koʻlamli hamkorlikni kengaytirish borasida qatʼiy ekanini taʼkidladi.

2020-10-20 | Политика
20 октября Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев принял командующего Центральным командованием Вооруженных сил Соединенных Штатов Америки генерала Кеннета Маккензи, прибывшего в нашу страну с рабочим визитом.
В ходе беседы были обсуждены актуальные вопросы узбекско-американских отношений и региональной повестки. Особое внимание уделено противодействию глобальным вызовам и угрозам безопасности и стабильности.
Состоялся обмен мнениями по поддержке мирного процесса в Афганистане и оказанию практического содействия экономическому восстановлению этой страны.
Были рассмотрены также вопросы двустороннего военного и военно-технического сотрудничества.
Генерал Маккензи искренне поблагодарил Президента Республики Узбекистан за организацию встречи и подчеркнул приверженность США укреплению стратегического партнерства и развитию полномасштабного взаимодействия двух государств.