Siyosat va xavfsizlik masalalari bo‘yicha videokonferensiya shaklidagi “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” muloqotida ishtirok to‘g‘risida
2020-10-20 | Xavfsizlik sohasi
2020-yil 20-oktabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Sherzod Asadov siyosat va xavfsizlik masalalari bo‘yicha “Yevropa Ittifoqi – Markaziy Osiyo” muloqotining navbatdagi raundida ishtirok etdi. Tadbir onlayn rejimda o‘tkazildi.
Yevropa tomonidan Yevropa tashqi faoliyat xizmati bosh kotibi Helga Shmid, Markaziy Osiyo davlatlaridan esa tashqi ishlar vazirlarining mas’ul o‘rinbosarlari qatnashdi. An’anaga muvofiq mintaqalararo tadbirda Afg‘oniston TIV rahbari o‘rinbosari ham ishtirok etdi.
Uchrashuv chog‘ida tomonlar Markaziy Osiyo davlatlari o‘rtasidagi munosabatlarning hozirgi holati va istiqbollari, mintaqa mamlakatlarining YI bilan xavfsizlik sohasidagi hamkorligi to‘g‘risida fikr almashdi. Afg‘onistonni mintaqaviy ijtimoiy va iqtisodiy jarayonlarga faol jalb qilish yo‘li bilan mazkur mamlakatda tinchlikka erishishga ko‘maklashish masalasi muhokama qilindi.
Koronavirus pandemiyasiga qarshi samarali kurashish hamda uning oqibatlarini kamaytirish uchun yaqindan hamkorlik qilishni davom ettirish va sa’y-harakatlarni birlashtirishning muhimligi qayd etildi.
Markaziy Osiyoning global iqtisodiyotga integratsiyasi, transport va tranzit koridorlarini rivojlantirish hamda mintaqa davlatlari o‘rtasida chegaraoldi savdo hududlarini tuzish masalalariga alohida e’tibor qaratildi.

Об участии в Диалоге по вопросам политики и безопасности «Европейский Союз – Центральная Азия» в формате видеоконференции
2020-10-20 | Сфера безопасности
20 октября 2020 года заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Шерзод Асадов принял участие в очередном раунде Диалога по вопросам политики и безопасности «Европейский Союз – Центральная Азия», который состоялся в режиме онлайн.
Европейская сторона была представлена генеральным секретарем Европейской службы внешних действий Хельгой Шмид, страны Центральной Азии – на уровне курирующих заместителей министров иностранных дел. Традиционно в межрегиональном мероприятии также принимал участие заместитель главы МИД Афганистана.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о состоянии и перспективах сотрудничества между странами Центральной Азии, взаимодействии государств региона с ЕС в сфере безопасности, а также обсудили вопросы содействия в достижении мира в Афганистане путем его активного вовлечения в региональные социальные и экономические процессы.
Подчеркнута важность продолжения тесного взаимодействия и объединения усилий для эффективной борьбы с коронавирусной пандемией, а также минимизации ее последствий.
Особое внимание уделено вопросам интеграции Центральной Азии в глобальную экономику, развития транспортных и транзитных коридоров, а также создания приграничных торговых зон между государствами региона.