O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni rivojlantirish masalalari muhokama qilindi
2020-10-19 | Iqtisodiyot
Investisiyalar va tashqi savdo vazirining birinchi o‘rinbosari L.Kudratov bilan Vengriyaning eksportni rivojlantirish va sharqiy aloqalar bo‘yicha davlat kotibining o‘rinbosarlari I.Yoo va A.Barani o‘rtasida videokonferensiya shaklida muzokaralar bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuv davomida O‘zbekiston-Vengriya sherikligining kun tartibidagi dolzarb masalalari va uni ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi.
E'tibor markazida ikki mamlakat ishbilarmon doiralarini jalb qilgan holda sanoat kooperatsiyasi sohasida samarali hamkorlikni yo‘lga qo‘yish istiqbollari bo‘ldi. Vengriya tomoniga amalga oshirish uchun hozirgi vaqtga qadar O‘zbekiston tomonidan tashabbuskorlar aniqlanib bo‘lingan qishloq xo‘jaligi, chorvachilik, farmasevtika, kimyo sanoati sohasidagi 40 ta istiqbolli loyihalar ro‘yxati ko‘rib chiqish uchun taqdim etildi. Vengriyalik hamkasblar ushbu loyihalarni o‘rganishni darhol boshlashga, shuningdek, Vengriya tadbirkorlari orasida bo‘lajak sheriklarni izlashga tayyorligini bildirdilar.
2019-yil yakunlari bo‘ycha erishilgan O‘zbekiston va Vengriya o‘rtasidagi savdo aylanmasining sezilarli o‘sishi hamda 2020-yilda o‘zaro savdoda kuzatilgan ijobiy tendensiyalari qayd etildi. Tomonlar ikki mamlakat o‘rtasidagi tovar aylanmasini yanada oshirish istiqbollari to‘g‘risida fikr almashdilar va bu borada aniq qadamlarni, jumladan, qo‘shma savdo uyini ochish va Budapesht shahrida O‘zbekiston ishlab chiqaruvchilari mahsulotlarining ko‘rgazmasini tashkil etishni belgilab oldilar.
Shuningdek, tomonlar joriy yilning noyabr' oyida o‘tkazilishi rejalashtirilgan savdo-iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Vengriya Hukumatlararo komissiyasining navbatdagi yig‘ilishiga tayyorgarlik ishlarining borishini ham muhokama qildilar.
Ilm-fan va ta'lim sohasida o‘zaro aloqalarga alohida to‘xtalib o‘tildi – bu yo‘nalishda O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta'lim vazirligi bilan Vengriyaning Debresen universiteti o‘rtasida hamkorlik to‘g‘risida ishlab chiqilayotgan bitim alohida ahamiyatga egadir. Uning imzolanishi “ikki diplom”larni tan olish amaliyotini ikki tomonlama asosda joriy etishga imkon beradi hamda Vengriya va O‘zbekistonda qo‘shma fakul'tetlarni ochish uchun imkoniyatlarni yaratadi.
Kelgusidagi hamkorlikning amaliy jihatlarini muhokama qilish uchun Vengriyaning Debresen universiteti rahbariyatining O‘zbekistonga tashrifini tashkil etish to‘g‘risida kelishuvga erishildi.
VKA doirasida tomonlar mintaqalararo sheriklik masalalarini ham muhokama qildilar - Vengriyaning Vesprem viloyati va O‘zbekistonning Navoiy viloyati, shuningdek, Peshten va Toshkent viloyatlari o‘rtasida qardosh munosabatlarni o‘rnatish uchun shart-sharoitlar ko‘rib chiqildi.
Muzokaralar yakunida erishilgan kelishuvlarni sifatli va o‘z vaqtida amalga oshirish maqsadida muhokama etilgan yo‘nalishlar doirasida muntazam ravishda muloqot qilishni yo‘lga qo‘yish bo‘yicha kelishuvga erishildi.

Обсуждены вопросы развития многопланового сотрудничества между Узбекистаном и Венгрией
В формате видеоконференции состоялись переговоры первого заместителя министра инвестиций и внешней торговли Л.Кудратова с заместителями государственного секретаря по развитию экспорта и восточным отношениям Венгрии И.Йоо и А.Барани.
В ходе встречи обсуждена актуальная повестка узбекско-венгерского партнерства и перспективы его расширения в приоритетных направлениях.
В центре внимания – перспективы налаживания эффективного сотрудничества в сфере промышленной кооперации с привлечением деловых кругов двух стран. Венгерской стороне был представлен на рассмотрение перечень из 40 перспективных проектов в области сельского хозяйства, животноводства, фармацевтики, химической промышленности по которым на текущий момент уже определены инициаторы с узбекской стороны. Венгерскими коллегами была озвучена готовность незамедлительно приступить к изучению данных проектов, а также поиску и определению потенциальных партнеров среди венгерских предпринимателей.
Были отмечены значительный рост товарооборота между Узбекистаном и Венгрией, достигнутый по итогам 2019 г., а также позитивные тенденции во взаимной торговле, обозначившиеся в 2020г. Стороны обменялись мнениями о перспективах дальнейшего наращивания товарооборота между двумя странами и наметили конкретные шаги в данном направлении, среди которых открытие совместного торгового дома и организация выставки продукции узбекских производителей г.Будапеште.
Также стороны обсудили ход подготовки к очередному заседанию Узбекско-Венгерской Межправительственной комиссии по торгово-экономическому сотрудничеству, запланированному к проведению в ноябре текущего года.
Отдельно было затронуто взаимодействие в научно-образовательной сфере – в данном ключе особое значение имеет прорабатываемое соглашение о сотрудничестве между Министерством высшего и среднего специального образования Республики Узбекистан и Дебреценским Университетом Венгрии. Его подписание позволит ввести на двусторонней основе практику признания двойных дипломов, и сформирует возможности для открытия совместных факультетов в Венгрии и в Узбекистане.
Была достигнута договоренность об организации визита руководства Дебреценского университета Венгрии в Узбекистан для обсуждения практических аспектов дальнейшего сотрудничества.
В рамках ВКС стороны также обсудили вопросы межрегионального партнерства – рассмотрены предпосылки для установления побратимских отношений между Веспремской областью Венгрии и Навоийской областью Узбекистана, а также между Пештенской и Ташкентской областями соответственно.
По итогам переговоров была достигнута договоренность о развитии регулярного диалога в рамках обозначенных направлений с целью качественной и своевременной реализации достигнутых договоренностей.