Prezident Shavkat Mirziyoyev Toshkent shahridagi bunyodkorlik ishlari bilan tanishmoqda.
Birinchi obyekt Mirzo Ulugʻbek tumanidagi Geologiya fanlari universiteti boʻldi. Davlatimiz rahbari joriy yil 31-yanvar kuni ushbu yangi oliy oʻquv yurti qurilishiga tamal toshi qoʻygan edi. Bugunga kelib binolar ancha qad koʻtarib qoldi.
Loyiha doirasida 6 ta koʻp qavatli imorat barpo etilishi va 4 tasi rekonstruksiya qilinishi koʻzda tutilgan. Hozirgi birinchi bosqichda oʻquv korpusi, Neft va gaz konlari geologiyasi hamda qidiruvi instituti, Mineral resurslar instituti, Geologiya va geofizika instituti, Geologiya muzeyi binolari, kutubxona, yotoqxona bunyod etilmoqda.
Prezident bu yerga yana kelib, qurilish ishlari va rejalar bilan shaxsan tanishgani bejiz emas.
- Ilm bizning qonimizda, genimizda bor. Bu markaz ham uchinchi Renessans poydevorlaridan biri, - deya taʼkidladi Shavkat Mirziyoyev.
Davlatimiz rahbari joriy yil 24-yanvarda Oliy Majlisga Murojaatnomada hamda 31-yanvar kuni ilm-fan vakillari bilan uchrashuvda geologiya sohasini rivojlantirishga doir dolzarb vazifalarni belgilab bergan edi. Shu asosda mamlakatimizda yangi geologiya tizimi yaratilmoqda. Prezidentimizning bu sohaga oid 4 ta qarori qabul qilingan.
Geologiya fanlari universiteti sohadagi ilmiy muassasalarni jamlagan yaxlit majmua boʻladi. Uning tarkibiga 4 ta ilmiy-tadqiqot instituti kirgan. Ilgari ular tarqoq joylashgan edi. Shuningdek, bu yerga Geologiya muzeyi koʻchirib kelinadi. Sohadagi muassasalar bir joyda boʻlishi mutaxassislarning yaqin hamkorlikda ishlashi, talabalarning ilmiy laboratoriyalarda amaliyot oʻtashini taʼminlaydi. Bu esa binolarga xizmat koʻrsatish uchun ham qulay va tejamkor.
Davlatimiz rahbari shu yerda ilmiy-tadqiqot institutlari rahbarlari bilan suhbatlashdi.
- Ilm-fan barcha sohalarni fundamental rivojlantirish uchun asos. Avvaldan eʼtibor berganimizda, geologiyaning hamma yoʻnalishlari boʻyicha 15-20 foiz aholini ish bilan taʼminlashimiz mumkin edi. Mana endi olimlarga sharoit yaratishga harakat qilyapmiz, intellektual mulkni asrab, qoʻllab-quvvatlayapmiz. Intellektual mulk uning egasiga ham, davlatga ham manfaat keltiradi, - dedi Prezident.
Shavkat Mirziyoyev ushbu dargohda yaratiladigan sharoitlar bilan qiziqib, qurilish sifatli, laboratoriyalar yuqori texnologiyali boʻlishi kerakligini taʼkidladi.
- Zamin mustahkam boʻlishi kerak. Biz bu universitetni kelajak uchun quryapmiz, - dedi davlatimiz rahbari.
Shu yerda loyihaning ikkinchi bosqichi taqdimot qilindi. Bu bosqichda Davlat geologiya qoʻmitasi binosi, Geologiya axborot markazi, Geoinnovatsion texnologiyalar markazi, avtoturargoh barpo etilishi rejalashtirilgan.

Университет геологических наук – одна из основ третьего Ренессанса
Первым пунктом посещения стал кампус Университета геологических наук в Мирзо-Улугбекском районе. Глава государства 31 января текущего года заложил первый камень в фундамент строительства нового вуза. Сегодня работы идут полным ходом.
Проектом предусмотрены строительство шести и реконструкция четырех многоэтажных зданий. На первом этапе возводятся учебный корпус, здания Института геологии и разведки месторождений нефти и газа, Института минеральных ресурсов, Института геологии и геофизики, Музея геологии, а также библиотека и общежитие.
Президент вновь приехал на место сооружения и лично ознакомился со строительными работами и дальнейшими планами.
- Наука у нас в крови, в наших генах. Этот вуз служит одной из основ третьего Ренессанса, - сказал Шавкат Мирзиёев.
В своем Послании Олий Мажлису 24 января этого года и на встрече с деятелями науки 31 января глава нашего государства поставил актуальные задачи по развитию сферы геологии. На этой основе в стране создается новая система. В данном направлении приняты четыре постановления Президента.
Университет геологических наук заложит основу для восстановления научного потенциала отрасли и подготовки современных кадров. Он образуется на базе 4 научно-исследовательских институтов, которые располагались разрозненно. Единый комплекс обеспечит тесное сотрудничество специалистов, прохождение студентами практики в научных лабораториях, облегчит обслуживание инфраструктуры и снизит издержки.
Здесь глава государства побеседовал с руководителями научно-исследовательских институтов.
- Наука - фундаментальная основа развития всех сфер. Если бы мы уделили внимание своевременно, могли бы обеспечить занятость 15-20 процентов населения во всех направлениях геологии. Сейчас мы создаем условия для ученых, для защиты и поддержки интеллектуальной собственности. Она приносит выгоду и своему владельцу, и государству, - сказал Президент.
Шавкат Мирзиёев поинтересовался создаваемыми здесь условиями и подчеркнул, что строительство должно выполняться качественно, лаборатории должны быть оснащены высокими технологиями.
- Необходимо подойти к этому основательно, ибо мы возлагаем большие надежды на этот университет, - сказал глава государства.
Здесь же состоялась презентация второй фазы проекта. На этом этапе планируется построить здания Государственного комитета по геологии, Геологического информационного центра, Центра геоинновационных технологий и автостоянку.