Buxoroda bo‘lib o‘tgan iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Rossiya hukumatlararo komissiyasi yig‘ilishida ko‘p qirrali aloqalarni yanada chuqurlashtirishning asosiy yo‘nalishlari belgilandi
2020-10-14 | Iqtisodiyot
Buxoro shahrida iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Rossiya hukumatlararo komissiyasining 21-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi xabariga ko‘ra, yig‘ilish O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazirining o‘rinbosari - investitsiyalar va tashqi savdo vaziri Sardor Umurzoqov va Rossiya Federatsiyasi iqtisodiy rivojlanish vaziri Maksim Reshetnikov hamraisligida o‘tkazildi.
Tadbir davomida savdo-iqtisodiy, madaniy-gumanitar, ilmiy-texnikaviy sohalarda ikki tomonlama hamkorlikning hozirgi holati, shuningdek, sheriklikni rivojlantirish uchun yangi istiqbolli yo‘nalishlar muhokama qilindi.
Kun tartibidagi asosiy masalalar bo‘yicha konstruktiv muloqot va fikr almashish davomida sanoat, qishloq xo‘jaligi, transport, energetika, sog‘liqni saqlash sohalarida hamda bank-moliya sektorida va ta’lim sohasida ko‘p qirrali hamkorlikni kengaytirishga har ikkala tomonning qat’iy sodiqligi bildirildi.
O‘zbekiston va Rossiya o‘rtasidagi savdo aylanmasining sezilarli o‘sishi ta’kidlandi. So‘nggi 3 yil ichida uning hajmi 58% ga oshgan. Shu bilan birga, ushbu sohada foydalanilmagan ulkan salohiyat mavjudligi aytib o‘tildi. Shu munosabat bilan yaqin kelajakda o‘zaro tovar aylanmasining 10 milliard dollarlik hajmiga erishish maqsadida ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo aloqalarini chuqurlashtirish bo‘yicha kelgusida birgalikda amalga oshiriladigan tadbirlar muhokama qilindi. Shu nuqtai nazardan, savdo sohasida mavjud to‘siqlarni olib tashlash hamda O‘zbekiston va Rossiya kompaniyalari tomonidan tashqi savdo operatsiyalarini amalga oshirish uchun sharoitlarni optimallashtirish bo‘yicha aniq takliflar ham bildirildi.
Yig‘ilishda, shuningdek, investitsiya sohasidagi muvaffaqiyatli hamkorlikni kengaytirish istiqbollari muhokama qilindi. Hozirgi vaqtda neft-kimyo, tog‘-metallurgiya, energetika, sog‘liqni saqlash va farmatsevtika, qurilish materiallari ishlab chiqarish, to‘qimachilik sanoati va meva-sabzavot mahsulotlarni qayta ishlash sohalarida umumiy qiymati 16 millard dollardan ziyod bo‘lgan yirik investitsiyaviy loyihalar amalga oshirilayotgani ta’kidlandi.
Shu bilan birga, tomonlar eng istiqbolli sohalarda sanoat kooperatsiyasining yangi loyihalarini ishlab chiqish va amalga oshirish orqali investitsiyaviy hamkorlikni yanada kengaytirish va diversifikatsiya qilish uchun bir qator shart-sharoitlar mavjudligini ta’kidladilar. Ushbu yo‘nalishda yaqin hamkorlikda ish olib borishga kelishib oldilar.
Shu nuqtai nazardan, joriy yilning avgust oyida Rossiya Federatsiyasi Sanoat va savdo vazirligi hamda O‘zbekiston Respublikasi Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligi o‘rtasida ochilgan Loyiha ofisining amaliy ahamiyati qayd etildi.
Tomonlar sanoat kooperatsiyasi sohasida umumiy qiymati 5,8 milliard dollarga teng bo‘lgan 104 ta yangi investitsiyaviy loyihasini amalga oshirish bilan bog‘liq masalalarni muhokama qildilar. Har bir loyihaning kelishilgan muddatlarda sifatli va o‘z vaqtida bajarilishining birgalikda samarali monitoringini olib borishga kelishib oldindi.
2021 yil mart oyining oxirida Toshkent shahrida Rossiya va O‘zbekiston ishlab chiqaruvchilari va tadbirkorlariga to‘g‘ridan-to‘g‘ri aloqalarni o‘rnatish hamda sanoat kooperatsiyasi sohasida yangi istiqbolli loyihaviy takliflarni birgalikda ishlab chiqish imkonini beradigan “Innoprom” xalqaro investitsiya va sanoat ko‘rgazmasini o‘tkazishga kelishib olindi.
Yig‘ilishda hududlararo hamkorlikni faollashtirish masalalariga alohida to‘xtalib o‘tildi. Bunda hududlar ma’muriyatlari va biznes missiyalari rahbarlarining ikkala mamlakat viloyatlari o‘rtasida barcha yo‘nalishlar bo‘yicha sheriklikning yangi o‘sish nuqtalarini shakllantirish uchun O‘zbekiston va Rossiya hududlariga muntazam ravishda o‘zaro tashriflari tashkil etiladi.
Anjumanda madaniy-gumanitar sohasidagi o‘zaro hamkorlik ikki tomonlama sheriklikning muhim tarkibiy qismlaridan biri ekanligi qayd etildi. Jumladan, qator qo‘shma tadbirlar, xususan, ikki mamlakatning yetakchi OTMlari va ilmiy-o‘quv markazlari rektorlari ishtirokida “O‘zbekiston-Rossiya” Ikkinchi Ta’lim Forumini o‘tkazishning amaliy jihatlari muhokama qilindi.
Mehnat migratsiyasi sohasini tizimlashtirish bo‘yicha hamkorlik masalalari alohida tartibda ko‘rib chiqildi. Tomonlar ushbu yo‘nalishda birgalikda olib borilgan ishlarda erishilgan sezilarli yutuqlarni qayd etdilar. Rossiya Federatsiyasida yashayotgan va mehnat faoliyatini yuritayotgan O‘zbekiston fuqarolarini ish bilan ta’minlash, ularni ijtimoiy, moliyaviy va huquqiy muhofaza qilish masalalarida yordam ko‘rsatish mexanizmlarini kuchaytirish bo‘yicha keyingi harakatlarni muhokama qildilar. Shuningdek, ikkala tomon ham O‘zbekiston Respublikasi hududida Rossiya Federatsiyasining ko‘p funksiyali migratsiya markazini (KFMM) tashkil qilish bo‘yicha loyihani amalga oshirishni jadallashtirish uchun sa’y-harakatlarni birlashtirishga tayyor ekanligi ta’kidlandi.
Tadbir yakunida iqtisodiy hamkorlik bo‘yicha O‘zbekiston-Rossiya Hukumatlararo komissiyasining 21-yig‘ilishi bayonnomasi imzolandi. Unda tadbir davomida erishilgan asosiy kelishuvlar va ikki davlat o‘rtasidagi ko‘p qirrali hamkorlikni yanada chuqurlashtirishning asosiy yo‘nalishlari o‘z aksini topdi.

В Бухаре состоялось 21-е заседание Узбекско-Российской Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству
2020-10-14 | Экономика
12 октября текущего года в г.Бухаре состоялось двадцать первое заседание Узбекско-Российской Межправительственной комиссии (МПК) по экономическому сотрудничеству.
Заседание прошло под сопредседательством заместителя Премьер-министра – министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан С.Умурзакова и министра экономического развития Российской Федерации М.Решетникова.
В ходе мероприятия были обсуждены текущее состояние двустороннего сотрудничества в торгово-экономической, культурно-гуманитарной и научно-технической сферах, а также новые перспективные направления для развития партнерства.
В ходе конструктивного диалога и обмена мнениями по ключевым вопросам повестки дня была выражена твердая приверженность обеих сторон расширению многопланового взаимодействия в области промышленности, сельского хозяйства, транспорта, энергетики, здравоохранения, банковско-финансовом секторе, образовании.
Было отмечено значительное увеличение роста товарооборота между Узбекистаном и Россией, который за последние 3 года вырос на 58%. При этом был подчеркнут значительный незадействованный потенциал в данной сфере, в связи с чем были обговорены дальнейшие совместные шаги по углублению торговых взаимоотношений между двумя странами с целью достижения объема товарооборота в 10 млрд долларов в ближайшей перспективе. В данном контексте были также озвучены конкретные предложения по снятию имеющихся барьеров в торговле и оптимизации условий для осуществления внешнеторговых операций узбекскими и российскими компаниями.
Обсуждены перспективы расширения успешного сотрудничества в инвестиционной сфере – отмечено, что в настоящий момент реализуется пакет крупных инвестиционных проектов на общую сумму более 16 млрд долларов в сферах нефтехимии, горной металлургии, энергетики, здравоохранения и фармацевтики, производства строительных материалов, текстильной промышленности и переработки плодоовощной продукции.
При этом стороны подчеркнули наличие ряда предпосылок для дальнейшего расширения и диверсификации инвестиционного сотрудничества путем проработки и реализации новых проектов промышленной кооперации в наиболее перспективных сферах и договорились о тесной работе в данном направлении.
В данном контексте была отмечена практическая значимость открытого в августе текущего года Проектного офиса между Министерством промышленности и торговли Российской Федерации и Министерством инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан.
Стороны обсудили вопросы, связанные с реализацией 104 новых инвестиционных проектов в сфере промышленной кооперации на общую сумму 5,8 млрд долларов и договорились осуществлять совместный действенный мониторинг за качественной и своевременной реализацией каждого проекта в согласованные сроки.
Было согласовано проведение в г.Ташкенте в конце марта 2021 г. международной инвестиционной и промышленной выставки «Иннопром», что позволит российским и узбекским производителям и предпринимателям наладить прямые контакты и совместными усилиями выработать новые многообещающие проектные предложения в сфере промышленной кооперации.
Отдельно были затронуты вопросы активизации межрегионального сотрудничества, с организацией регулярных взаимных визитов руководителей региональных администраций и бизнес-миссий в регионы Узбекистана и России для формирования новых точек роста партнёрства по всем направлениям между регионами двух стран.
Одной из ключевых составляющих двустороннего сотрудничества было названо взаимодействие в культурно-гуманитарной сфере – были обговорены практические аспекты, проведения ряда совместных мероприятий, в частности, Второго Образовательного форума «Узбекистан-Россия» с участием ректоров ведущих вузов и научно-образовательных центров двух стран.
В отдельном порядке были рассмотрены вопросы сотрудничества по систематизации сферы трудовой миграции. Стороны отметили значительный прогресс в совместной работе в данном направлении и обсудили дальнейшие действия по укреплению механизмов оказания гражданам Узбекистана, проживающим и осуществляющим трудовую деятельность в Российской Федерации, содействия в вопросах трудоустройства, социальной, финансовой и правовой защиты. Также была подчеркнута взаимная готовность объединить усилия для ускорения реализации проекта по созданию на территории Республики Узбекистан многофункционального миграционного центра Российской Федерации (ММЦ).
По итогам мероприятия был подписан протокол 21-го заседания Узбекско-Российской Межправительственной комиссии по экономическому сотрудничеству, отражающий ключевые договоренности, достигнутые в ходе мероприятия, и основные векторы дальнейшего углубления многопланового сотрудничества между двумя государствами.