Intellektual mulk obyektlarini muhofaza qilish masalalari muhokama qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-oktabr kuni intellektual mulk obyektlarini muhofaza qilish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari yuzasidan yigʻilish oʻtkazdi.
Ilm-fan va innovatsiyani rivojlantirish, bu sohadagi yutuqlarni yuqori qoʻshilgan qiymatli mahsulotga aylantirishda intellektual mulkning ishonchli himoyasini taʼminlash juda muhim. Dunyoda tovarlarning brend qiymati yuqori hisoblanadi. Intellektual mulk Yevropada yalpi ichki mahsulotning 45 foizini, Xitoyda 12, Rossiyada 7 foizni tashkil etadi.
Afsuski, mamlakatimiz bu borada dunyo bozoridan uzoqlashib ketdi. Na tegishli idoralar va na hudud rahbarlari intellektual mulk masalasiga eʼtibor berdi. Shu sababli ixtirochi olim va ijodkorlarimiz xorijga chiqib ketdi. Ilmiy institutlarimiz innovatsiyalar, tarmoqlar esa xaridorgir ishlanma va brendlar yarata olgani yoʻq.
Boʻlgan taqdirda ham aksariyat ixtirolar, foydali modellar, sanoat namunalari boʻyicha murojaatlar ilmiy ishni tezroq roʻyxatdan oʻtkazib olish maqsadida qilinmoqda. Bu boradagi talablar ham eskirib qolgan.
Yigʻilishda sohaga oid qonunchilikni takomillashtirib, intellektual mulk himoyasini kuchaytirish, har bir idora va tarmoqqa ilmiy yutuqlarni olib kirish masalalari muhokama qilindi.
Adliya vazirligi va Intellektual mulk agentligiga barcha idoralar va hududlar, oliy oʻquv yurtlari, ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan keng muhokama qilib, sohani rivojlantirishga qaratilgan uch yillik dastur ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi. Intellektual mulk yaratuvchilarini ragʻbatlantirish, patent egalarini mukofotlash kabi imtiyozlar tizimini joriy qilish zarurligi taʼkidlandi.
Mamlakatimizda yiliga 4 ming 500 atrofida intellektual mulk obyekti, jumladan, 2 mingdan ziyod tovar belgilari roʻyxatdan oʻtadi. Misol uchun, Navoiy kon-metallurgiya kombinati soʻnggi oʻn yilda 35 ta ixtironi roʻyxatdan oʻtkazib, ularning 16 tasidan 400 milliard soʻmdan ortiq iqtisodiy samara koʻrgan. Bu ishlanmalarni boshqa davlatlarning oltin qazish korxonalariga sotish boʻyicha muzokaralar olib borilmoqda.
Lekin bunday ixtirolar xorijda roʻyxatdan oʻtkazib kelinmoqda. Chunki yurtimizda qiymatni baholash tizimi amalda ishlamayapti. Buning oqibatida koʻplab ishlanmalar tijoratlashtirilmay qolib ketmoqda.
Shu bois Butunjahon intellektual mulk tashkiloti mutaxassislari bilan baholovchilar tayyorlash tizimini yoʻlga qoʻyish muhimligi taʼkidlandi.
Kelgusi yil birinchi chorakda sanoat mulki patentlari platformasini yaratib, unga sanoat tarmoqlaridagi intellektual mulk obyektlarini joylashtirib borish, viloyatlardagi korxonalar va oliy oʻquv yurtlarining intellektual mulk obyektlari bazasini yaratish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Oʻtgan yili 400 ga yaqin ixtiro, 110 ta foydali model, 170 ta sanoat namunasi, 36 ta seleksiya yutugʻi roʻyxatga olingan boʻlsada, atigi 43 ta ilmiy ishlanma tijoratlashtirilgan xolos. Shu bois bunday ilmiy yutuqlarning “elektron yarmarkasi”ni tashkil etish lozimligi taʼkidlandi.
- Patent egalarini tadbirkorlar bilan bogʻlash kerak, - dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari mahalliy tovar belgilarini xalqaro roʻyxatdan oʻtkazish masalasiga alohida eʼtibor qaratdi.
Bugungi kunda mamlakatimiz sanoatining bor-yoʻgʻi 72 ta tovar belgisi xalqaro roʻyxatdan oʻtkazilgan. Lekin bu juda kam. Aslida esa imkoniyatlar talaygina.
Masalan, Chust pichogʻi, Samarqand noni, Margʻilon adrasi, Sherobod anori, Oltiariq va Parkent uzumi, Xorazm qovuni, Surxondaryo xurmosi kabi mashhur brendlarni hududiy mansubligi boʻyicha roʻyxatdan oʻtkazib, xalqaro bozorda faol targʻib qilish mumkin.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga mahalliy brendlarning xalqaro roʻyxatdan oʻtishini koʻpaytirish, ularning xalqaro bozorga chiqishini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Yuridik universitet hamda joylardagi huquqshunoslik fakultetlarida tadbirkorlar uchun intellektual mulkni yaratish va himoya qilish boʻyicha oʻquvlar tashkil etilishi belgilandi.
Tadbirkorlar mahsulotlarini brendga aylantirish dasturi va elektron maydonchasini ishlab chiqib, hududlarda brendlar yarmarkasi oʻtkazish zarurligi qayd etildi.
- Jahon bozoriga chiqayotgan mahsulotlarimizda Oʻzbekiston ovozi jaranglashi kerak, brendi boʻlsagina mahsulotlarimiz tashqi bozorlarda mustahkam oʻrin egallay oladi, - deya taʼkidladi Shavkat Mirziyoyev.
Ayrim tadbirkorlar xalqaro brendlar bilan bir xil nomni roʻyxatdan oʻtkazib olgani sababli xorijiy investitsiya kelishiga toʻsiq boʻlayotgani koʻrsatib oʻtilib, bunday holatlarni tartibga solish yuzasidan koʻrsatma berildi.
Yana bir muammo – yurtimizda sanʼat va adabiyot asarlaridan muallifning roziligisiz foydalanish, undan daromad olish holatlari keng tarqalgan.
Misol uchun, Oʻzbekistonda roʻyxatdan oʻtib, oylik toʻlov undiradigan onlayn kinoteatrlarda 30 mingdan ortiq kino, serial, qoʻshiq, multfilmlar joylashtirilgan boʻlishiga qaramasdan, bundan mualliflar moddiy manfaat koʻrmaydi.
Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, Intellektual mulk agentligiga mamlakatimizda roʻyxatga olingan koʻngilochar saytlar, radio va telekanallarni oʻrganib, mualliflar manfaatlarini taʼminlash vazifasi qoʻyildi.
- Intellektual mulk himoyasini mustahkamlay olsak, bu ham uchinchi Renessansga ishonchli poydevor boʻladi, - dedi Prezident.

Protection of intellectual property objects discussed
On October 12, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a meeting on measures to improve the system for protecting intellectual property objects.
In the process of developing science and innovations, transformation of their achievements into a product with high added value, it is important to ensure reliable protection of intellectual property. Products with brand status are highly valued in the world market. Intellectual property accounts for 45 percent of gross domestic product in Europe, 12 percent of GDP in China and 7 percent in Russia.
Unfortunately, in this regard, Uzbekistan lags behind world achievements. Neither the relevant agencies, nor the heads of the regions paid attention to the issue of intellectual property. As a result, there was a “leak” of scientists-inventors and representatives of creative professions. In such conditions, domestic scientific institutions are not able to effectively create innovations, and industries are not able to create demanded developments and brands.
And even in the case of the creation of promising inventions, rationalization models, industrial designs, applications for their registration are filed in many cases only in order to accelerate the defense of scientific work. The current requirements for the registration procedure are also outdated.
Issues of improving legislation in this sphere, strengthening the protection of intellectual property objects, introducing scientific achievements in each agency and industry were discussed at the meeting.
The Ministry of Justice and the Intellectual Property Agency were instructed to develop a three-year program for the development of the sphere, organizing its broad discussion with participation of all agencies and regions, universities and research institutions. The necessity of introducing a system of benefits, stimulating authors of intellectual property, remuneration of patent holders was emphasized.
In Uzbekistan, about 4.5 thousand intellectual property objects are registered annually, including more than 2 thousand trademarks. For example, Navoi Mining and Metallurgical Complex has registered 35 inventions over the past ten years, the economic effect of 16 of which amounted to more than 400 billion UZS. Currently, negotiations are underway to implement these technologies to foreign gold mining enterprises.
However, such developments are registered abroad, and not in Uzbekistan, because of inappropriate cost assessment system. As a result, many inventions remain uncommercialized.
In this regard, the importance of establishing a system for training appraisers together with specialists from the World Intellectual Property Organization was noted.
It was instructed to create a platform for industrial patents in the first quarter of the next year, which will host intellectual property objects of industries, as well as form a database on the intellectual property of enterprises and higher education institutions.
Last year, about 400 inventions, 110 utility models, 170 industrial designs, 36 selection achievements were registered in the country, but only 43 scientific developments were commercialized. Therefore, it is advisable to hold e-fairs of scientific achievements.
“It is necessary to ensure cooperation between patent owners and entrepreneurs”, the President noted.
The Head of the state paid special attention to the issue of international registration of local trademarks.
Today, only 72 domestic brands have passed such registration. There is every opportunity to increase this figure.
Such recognizable products as Chust knives, Samarkand flat bread, Margilan adras, Sherabad pomegranate, Altyaryk and Parkent grapes, Khorezm melons, Surkhandarya persimmon can be registered as territorial brands and actively promoted on the international market.
The Ministry of Investments and Foreign Trade has been instructed to expand the international registration of local brands and support their entry into the global market.
It is planned to organize trainings for entrepreneurs on creation and protection of intellectual property at Tashkent State University of Law and law faculties of regional higher education institutions.
The need was noted for developing a program and an e-platform for branding the products of entrepreneurs, holding brand fairs in the regions.
“Uzbekistan products should enter the world market. Only branded products are able to take their rightful place in the foreign market”, said Shavkat Mirziyoyev.
It was noted that the practice of registration by individual entrepreneurs of trademarks identical to well-known international brands impedes the flow of foreign investments. Instructions were given for streamlining activities in this direction.
Another problem is the commercial use of works of art and literature without the consent of the author.
For example, online cinemas operating in Uzbekistan, which charge a fee for viewing by subscription, have posted more than 30,000 films, TV series, clips and cartoons, but the authors do not receive any deductions.
The Agency for Information and Mass Communications and the Intellectual Property Agency were instructed to study entertainment websites, radio and TV channels registered in the country, to ensure the interests of authors.
“If we strengthen the protection of intellectual property, this will also serve as a solid foundation for the third Renaissance”, the President noted.