Intellektual mulk obyektlarini muhofaza qilish masalalari muhokama qilindi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 12-oktabr kuni intellektual mulk obyektlarini muhofaza qilish tizimini takomillashtirish chora-tadbirlari yuzasidan yigʻilish oʻtkazdi.
Ilm-fan va innovatsiyani rivojlantirish, bu sohadagi yutuqlarni yuqori qoʻshilgan qiymatli mahsulotga aylantirishda intellektual mulkning ishonchli himoyasini taʼminlash juda muhim. Dunyoda tovarlarning brend qiymati yuqori hisoblanadi. Intellektual mulk Yevropada yalpi ichki mahsulotning 45 foizini, Xitoyda 12, Rossiyada 7 foizni tashkil etadi.
Afsuski, mamlakatimiz bu borada dunyo bozoridan uzoqlashib ketdi. Na tegishli idoralar va na hudud rahbarlari intellektual mulk masalasiga eʼtibor berdi. Shu sababli ixtirochi olim va ijodkorlarimiz xorijga chiqib ketdi. Ilmiy institutlarimiz innovatsiyalar, tarmoqlar esa xaridorgir ishlanma va brendlar yarata olgani yoʻq.
Boʻlgan taqdirda ham aksariyat ixtirolar, foydali modellar, sanoat namunalari boʻyicha murojaatlar ilmiy ishni tezroq roʻyxatdan oʻtkazib olish maqsadida qilinmoqda. Bu boradagi talablar ham eskirib qolgan.
Yigʻilishda sohaga oid qonunchilikni takomillashtirib, intellektual mulk himoyasini kuchaytirish, har bir idora va tarmoqqa ilmiy yutuqlarni olib kirish masalalari muhokama qilindi.
Adliya vazirligi va Intellektual mulk agentligiga barcha idoralar va hududlar, oliy oʻquv yurtlari, ilmiy-tadqiqot muassasalari bilan keng muhokama qilib, sohani rivojlantirishga qaratilgan uch yillik dastur ishlab chiqish vazifasi qoʻyildi. Intellektual mulk yaratuvchilarini ragʻbatlantirish, patent egalarini mukofotlash kabi imtiyozlar tizimini joriy qilish zarurligi taʼkidlandi.
Mamlakatimizda yiliga 4 ming 500 atrofida intellektual mulk obyekti, jumladan, 2 mingdan ziyod tovar belgilari roʻyxatdan oʻtadi. Misol uchun, Navoiy kon-metallurgiya kombinati soʻnggi oʻn yilda 35 ta ixtironi roʻyxatdan oʻtkazib, ularning 16 tasidan 400 milliard soʻmdan ortiq iqtisodiy samara koʻrgan. Bu ishlanmalarni boshqa davlatlarning oltin qazish korxonalariga sotish boʻyicha muzokaralar olib borilmoqda.
Lekin bunday ixtirolar xorijda roʻyxatdan oʻtkazib kelinmoqda. Chunki yurtimizda qiymatni baholash tizimi amalda ishlamayapti. Buning oqibatida koʻplab ishlanmalar tijoratlashtirilmay qolib ketmoqda.
Shu bois Butunjahon intellektual mulk tashkiloti mutaxassislari bilan baholovchilar tayyorlash tizimini yoʻlga qoʻyish muhimligi taʼkidlandi.
Kelgusi yil birinchi chorakda sanoat mulki patentlari platformasini yaratib, unga sanoat tarmoqlaridagi intellektual mulk obyektlarini joylashtirib borish, viloyatlardagi korxonalar va oliy oʻquv yurtlarining intellektual mulk obyektlari bazasini yaratish boʻyicha topshiriqlar berildi.
Oʻtgan yili 400 ga yaqin ixtiro, 110 ta foydali model, 170 ta sanoat namunasi, 36 ta seleksiya yutugʻi roʻyxatga olingan boʻlsada, atigi 43 ta ilmiy ishlanma tijoratlashtirilgan xolos. Shu bois bunday ilmiy yutuqlarning “elektron yarmarkasi”ni tashkil etish lozimligi taʼkidlandi.
- Patent egalarini tadbirkorlar bilan bogʻlash kerak, - dedi Prezident.
Davlatimiz rahbari mahalliy tovar belgilarini xalqaro roʻyxatdan oʻtkazish masalasiga alohida eʼtibor qaratdi.
Bugungi kunda mamlakatimiz sanoatining bor-yoʻgʻi 72 ta tovar belgisi xalqaro roʻyxatdan oʻtkazilgan. Lekin bu juda kam. Aslida esa imkoniyatlar talaygina.
Masalan, Chust pichogʻi, Samarqand noni, Margʻilon adrasi, Sherobod anori, Oltiariq va Parkent uzumi, Xorazm qovuni, Surxondaryo xurmosi kabi mashhur brendlarni hududiy mansubligi boʻyicha roʻyxatdan oʻtkazib, xalqaro bozorda faol targʻib qilish mumkin.
Investitsiyalar va tashqi savdo vazirligiga mahalliy brendlarning xalqaro roʻyxatdan oʻtishini koʻpaytirish, ularning xalqaro bozorga chiqishini qoʻllab-quvvatlash boʻyicha koʻrsatmalar berildi.
Yuridik universitet hamda joylardagi huquqshunoslik fakultetlarida tadbirkorlar uchun intellektual mulkni yaratish va himoya qilish boʻyicha oʻquvlar tashkil etilishi belgilandi.
Tadbirkorlar mahsulotlarini brendga aylantirish dasturi va elektron maydonchasini ishlab chiqib, hududlarda brendlar yarmarkasi oʻtkazish zarurligi qayd etildi.
- Jahon bozoriga chiqayotgan mahsulotlarimizda Oʻzbekiston ovozi jaranglashi kerak, brendi boʻlsagina mahsulotlarimiz tashqi bozorlarda mustahkam oʻrin egallay oladi, - deya taʼkidladi Shavkat Mirziyoyev.
Ayrim tadbirkorlar xalqaro brendlar bilan bir xil nomni roʻyxatdan oʻtkazib olgani sababli xorijiy investitsiya kelishiga toʻsiq boʻlayotgani koʻrsatib oʻtilib, bunday holatlarni tartibga solish yuzasidan koʻrsatma berildi.
Yana bir muammo – yurtimizda sanʼat va adabiyot asarlaridan muallifning roziligisiz foydalanish, undan daromad olish holatlari keng tarqalgan.
Misol uchun, Oʻzbekistonda roʻyxatdan oʻtib, oylik toʻlov undiradigan onlayn kinoteatrlarda 30 mingdan ortiq kino, serial, qoʻshiq, multfilmlar joylashtirilgan boʻlishiga qaramasdan, bundan mualliflar moddiy manfaat koʻrmaydi.
Axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi, Intellektual mulk agentligiga mamlakatimizda roʻyxatga olingan koʻngilochar saytlar, radio va telekanallarni oʻrganib, mualliflar manfaatlarini taʼminlash vazifasi qoʻyildi.
- Intellektual mulk himoyasini mustahkamlay olsak, bu ham uchinchi Renessansga ishonchli poydevor boʻladi, - dedi Prezident.

Обсуждены вопросы охраны объектов интеллектуальной собственности
Президент Республики Узбекистан Шавкат Мирзиёев 12 октября провел совещание по мерам совершенствования системы охраны объектов интеллектуальной собственности.
В процессе развития науки и инноваций, превращения их достижений в продукт с высокой добавленной стоимостью важное значение имеет обеспечение надежной защиты интеллектуальной собственности. На мировом рынке высоко ценится продукция, имеющая статус бренда. Доля интеллектуальной собственности составляет 45 процентов валовой внутренней продукции в Европе, 12 процентов ВВП – в Китае и 7 процентов – в России.
К сожалению, в этом плане наша страна отстает от мировых достижений. Ни соответствующие ведомства, ни руководители регионов не уделили внимания вопросу интеллектуальной собственности. Вследствие этого произошла “утечка” ученых-изобретателей и представителей творческих профессий. В таких условиях отечественные научные учреждения не в состоянии эффективно создавать инновации, а отрасли промышленности – востребованные разработки и бренды.
И даже в случае создания многообещающих изобретений, рационализаторских моделей, промышленных образцов, заявки на их регистрацию подаются во многих случаях только для того, чтобы ускорить защиту научной работы. Действующие требования к процедуре регистрации также устарели.
На совещании обсуждены вопросы совершенствования законодательства в этой сфере, усиления охраны объектов интеллектуальной собственности, внедрения научных достижений в каждом ведомстве и отрасли.
Министерству юстиции и Агентству интеллектуальной собственности поручено разработать трехлетнюю программу развития сферы, организовав ее широкое обсуждение с участием всех ведомств и регионов, университетов и исследовательских учреждений. Подчеркнута необходимость внедрения системы льгот, стимулирования авторов интеллектуальной собственности, вознаграждение владельцев патентов.
В нашей стране ежегодно регистрируется около 4,5 тысячи объектов интеллектуальной собственности, в том числе более 2 тысяч товарных знаков. К примеру, Навоийский горно-металлургический комбинат за последние десять лет зарегистрировал 35 изобретений, экономический эффект от 16 из которых составил более 400 миллиардов сумов. В настоящее время ведутся переговоры по реализации этих технологий иностранным золотодобывающим предприятиям.
Однако подобные разработки регистрируются за рубежом, а не у нас в стране из-за несоответствующей современным требованиям системы оценки стоимости. В результате многие изобретения остаются некоммерциализированными.
В связи с этим на совещании указано на важность налаживания системы подготовки оценщиков совместно со специалистами Всемирной организации интеллектуальной собственности.
Поручено создать в первом квартале следующего года платформу для промышленных патентов, на которой будут размещаться объекты интеллектуальной собственности отраслей  промышленности, а также сформировать базу данных по интеллектуальной собственности предприятий и вузов.
В прошлом году в стране зарегистрировано около 400 изобретений, 110 полезных моделей, 170 промышленных образцов, 36 достижений селекции, но коммерциализированы всего лишь 43 научных разработки. Поэтому целесообразно проводить «электронные ярмарки» научных достижений.
-  Необходимо обеспечить сотрудничество владельцев патентов и предпринимателей, - отметил Президент.
Особое внимание глава государства уделил вопросу международной регистрации местных товарных знаков.
Сегодня такую регистрацию прошли лишь 72 отечественных бренда. Имеются все возможности для увеличения этой цифры.
Такая узнаваемая продукция, как чустские ножи, самаркандская лепешка, маргиланский адрас, шерабадский гранат, алтыарыкский и паркентский виноград, хорезмские дыни, сурхандарьинская хурма могут быть зарегистрированы как территориальные бренды и активно продвигаться на международном рынке.
Министерству инвестиций и внешней торговли дано указание расширить международную регистрацию местных брендов и поддержать их выход на мировой рынок.
Планируется организовать тренинги для предпринимателей по вопросам создания и защиты интеллектуальной собственности в Ташкентском юридическом университете и юридических факультетах региональных вузов.
Подчеркнута необходимость разработки программы и электронной площадки для брендинга продукции предпринимателей, проведения в регионах ярмарки брендов.
– Имя Узбекистана должно звучать на нашей продукции, выходящей на мировой рынок. Только продукция с брендом способна занять достойное место на внешнем рынке, – заявил Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что практика регистрации отдельными предпринимателями товарных знаков, идентичных известным международным брендам, препятствует притоку иностранных инвестиций. Даны указания по упорядочению деятельности в этом направлении.
Еще одна проблема – использование в коммерческих целях произведений искусства и литературы без согласия автора.
К примеру, на действующих в Узбекистане онлайн-кинотеатрах, взимающих плату за просмотр по подписке, размещено более 30 тысяч фильмов, сериалов, клипов и мультфильмов, но авторы не получают никаких отчислений.
Агентству информации и массовых коммуникаций и Агентству интеллектуальной собственности поручено изучить зарегистрированные в стране развлекательные сайты, радио- и телеканалы, обеспечить интересы авторов.
– Если укрепим защиту интеллектуальной собственности, это тоже послужит надежным фундаментом для третьего Ренессанса, – подытожил Президент.