Kegeyli tumanida Raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochildi
Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarni rivojlantirish vazirligi tomonidan 2019-yilda Nukus shahri, Mo‘ynoq, Beruniy va Qonliko‘l, 2020-yili Ellikqa’la, Amudaryo tumanlarida raqamli texnologiyalar o‘quv markazlari tashkil etildi.
Joriy yilning 10-oktabr kuni Kegeyli tumanida ham raqamli texnologiyalar o‘quv markazi ochildi. Ushbu markazga tumanda joylashgan barcha maktablarda 5-11 sinflarda ta’lim olayotgan 9 000 dan ortiq o‘quvchilarni, shuningdek uyushmagan yoshlarni hamda korxona va tashkilotlarda faoliyat yuritayotgan xodimlarning AKT sohasidagi bilim saviyasini oshirish rejalashtirilmoqda.
Kegeyli tumani raqamli texnologiyalar o‘quv markaziga vazirlik tomonidan o‘quv kurslarini tashkil etish uchun o‘quv xonasiga 11 ta, kibersport xonasiga 5 ta, robototexnika xonasiga 3 ta kompyuter texnikalari o‘rnatilib, internet tarmog‘iga ulangan.

В Кегейлийском районе открылся Учебный центр цифровых технологий
Министерством по развитию информационных технологий и коммуникаций в 2019 году были открыты Учебные центры цифровых технологий в городе Нукус, Муйнакском, Берунийском и Канлыкульском, в 2020 году - в Элликкалинском, Амударьинском районах.
10 октября также состоялось открытие Учебного центра цифровых технологий в Кегейлийском районе. В данном учебном центре планируется привлечь к обучению свыше 9 тысяч учеников 5-11 классов из школ района, а также повышать квалификацию сотрудников предприятий и организаций в области ИКТ.
Для оснащения данного учебного центра со стороны Министерства была выделена и подключена к интернет-сети компьютерная техника: 11 единиц для учебной аудитории, 5 - для комнаты киберспорта, 3 - для комнаты робототехники.