O‘zbekistonning tarixiy obyektlari restavrasiyasiga Eron mutaxassislari jalb etiladi
O‘zbekiston Respublikasi Bosh vazir o‘rinbosari, Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi Aziz Abduhakimov Eron Islom Respublikasining favqulodda va muxtor elchisi Hamid Nayerobodiy bilan muzokaralar o‘tkazdi. Uchrashuv doirasida turizm sohasidagi ikki tomonlama hamkorlikni kuchaytirishga doir kelishuvga erishildi.
Tomonlar turizm sohasida COVID-19 pandemiyasi asoratlarini yumshatish bo‘yicha o‘zaro tajriba almashishdi, pandemiya bilan bog‘liq vaziyatni hisobga olgan holda, xalqaro turistik sayohatlarni tiklashga doir birinchi darajali chora-tadbirlar muhokama qilindi.
Ma’lumot uchun: 2019-yil ma’lumotlariga ko‘ra, Eron aholisi 83 million kishini tashkil qiladi, shulardan 6 milliondan ortig‘i Turkiya, Ozarboyjon, Gruziya, Iroq va BAA kabi xorijiy davlatlarga sayohatlarni amalga oshirgan. O‘tkazilgan muzokaralarning yana bir muhim masalasi O‘zbekistondagi tarixiy-madaniy meros ob’yektlarini saqlash hamda ularni restavrasiya qilish bo‘yicha hamkorlikdagi loyihalar realizasiyasi, shu yo‘nalishda tajriba almashish va mutaxassislarni tayyorlash bo‘ldi. Bundan tashqari, uchrashuv davomida nomoddiy madaniy meros ob’yektlarini targ‘ib qilish va ularni YuNESKO ro‘yxatiga kiritish masalalarini ishlab chiqishga to‘xtalib o‘tildi, bunda O‘zbekiston va Eron xalqlari tarixi, madaniyati, an’analari va urf-odatlari hamda oshxonasi mushtarakligi alohida qayd etildi.
Hamid Nayerobodiy Eron hukumati O‘zbekistondagi islohotlarning yuqori sur’atlarda rivojlanayotganini katta qiziqish bilan kuzatayotganini ma’lum qilib, bunda Prezident Shavkat Mirziyoyevning mamlakatni ilgari surish va O‘zbekistonning bo‘lg‘usi “Uchinchi Renessansi”ni yaratish yo‘lida yuritayotgan siyosati roli juda katta ekanligini ta’kidladi. Eron tomon O‘zbekiston bilan parlamentlararo, savdo-iqtisodiy, madaniy va turistik aloqalarni kengaytirishdan manfaatdor ekanini qayd etdi. Uchrashuv yakuniga ko‘ra, tomonlar O‘zbekiston hamda Eron Islom Respublikasi o‘rtasida madaniyat va san’at sohasida hamkorlik qilishga doir Hukumatlararo kelishuv va 2020-2023 yillarda turizm sohasida hamkorlik qilish bo‘yicha Hukumatlararo dasturni imzolashga tayyorgarlik jarayonlarining tezlashtirishga oid kelishuvga erishishdi.
Shuningdek, tomonlar restavrasiya ishlari tafsilotlarini belgilash hamda “yo‘l xaritasi”ni tuzish uchun eronlik ekspertlar delegasiyasining O‘zbekistonga tashrifini tashkil qilishga kelishib olishdi.
Bundan tashqari, tibbiyot turizmini rivojlantirish maqsadida Eron tomonidan Samarqand viloyatida zamonaviy Salomatlik markazini yaratish rejalashtirilmoqda, bunda Eron mutaxassislari va texnologiyalari jalb etilishi kutilmoqda. Mazkur salomatlik markazida murakkab tibbiy jarrohlik amaliyotlarini o‘tkazish imkoni yaratiladi. Ta’kidlash joizki, 2019 yilning 2 noyabrida Toshkent  shahrida SHHT davlatlarining hukumat rahbarlari kengashi yig‘ilishi doirasida O‘zbekiston Respubilikasi Bosh vaziri Abdulla Aripov va Eron Islom Respublikasining birinchi vise-prezidenti Ishoq Jahongiriy o‘rtasida bo‘lib o‘tgan muzokaralar doirasida tarixiy yodgorliklarni restavrasiya qilish va tiklashga oid kelishuvlarga erishgan edi.

Иранские специалисты будут привлечены в реставрацию исторических объектов Узбекистана
Cостоялись переговоры заместителя Премьер-министра Республики Узбекистан, председателя Государственного комитета по развитию туризма Азиза Абдухакимова с Чрезвычайным и полномочным послом Исламской Республики Иран Хамидом Наерободий.
В рамках встречи достигнута договоренность об усилении сотрудничества в области туризма. Стороны обменялись опытом по смягчению последствий пандемии «COVID-19» на индустрию туризма, обговорили планы первоочередных мер по возобновлению международных туристических поездок с учетом улучшения ситуации с пандемией и восстановления прямых авиасообщений между странами.
Справочно: по данным на 2019г. население Ирана составляет 83 млн. человек, из которых зарубежные путешествия совершили более 6 млн. человек, преимущественно в Турцию, Азербайджан, Грузию, Ирак и ОАЭ. Другим важным вопросом состоявшихся переговоров стала реализация совместных проектов по сохранению и реставрации объектов историко-культурного наследия в Узбекистане, обмену опытом и подготовке специалистов в данной области; а также продвижение общих объектов нематериального культурного наследия и проработка включения их в список ЮНЕСКО, учитывая, что история, культура, традиции и обычаи, кухня народов Узбекистана и Ирана тесно переплетены между собой.
Хамид Наерободий сообщил, что правительство Ирана с огромным удовольствием наблюдает за тем, как Узбекистан быстрыми темпами движется вперед, подчеркнув огромную роль политики Президента Шавката Мирзиёева в продвижении страны и создании будущего «Третьего Ренессанса» Узбекистана. Иранская сторона вновь подтвердила высокую заинтересованность в расширении межпарламентских, торгово-экономических, культурных и туристических связей.
По итогам встречи, сторонами достигнута договоренность об ускорении подготовки к подписанию Межправительственной программы сотрудничества в области туризма на 2020-2023 годы и Межправительственного соглашения по сотрудничеству в сфере культуры и искусства между Республикой Узбекистан и Исламской Республикой Иран. Также стороны договорились организовать визит делегации иранских экспертов и мастеров в Узбекистан для составления «дорожной карты» и определения деталей предстоящей реставрационной работы.
Кроме того, в целях развития медицинского туризма, иранской стороной планируется создание современного Центра здоровья в Самаркандской области с привлечением специалистов и технологии из Ирана, где будут созданы возможности даже для сложных медицинских операций. Отметим, что в ходе заседания Совета глав правительств ШОС в Ташкенте 2 ноября 2019 года Премьер-министр Республики Узбекистан Абдулла Арипов и Первый вице-президент Исламской Республики Иран Исхак Джахангири достигли договоренности о сотрудничестве в реставрации и восстановлении исторических памятников.