Xotin-qizlar va yoshlar masalalari boʻyicha yangi ish tizimi belgilandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 8-oktabr kuni jamiyatda ayollar va yoshlarning rolini oshirish hamda bandligini taʼminlash chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Xotin-qizlar va yoshlar – aholining katta qismi, ijtimoiy masalalarning aksariyati ham ular bilan chambarchas bogʻliq.
Soʻnggi yillarda ushbu ikki yoʻnalish boʻylab Oʻzbekistonda davlat siyosatini mahalla darajasigacha yuritadigan vertikal tizim yaratildi. Yoshlar masalalari boʻyicha har bir tumanda alohida hokim oʻrinbosari, uning 3 nafargacha mutaxassisi, Yoshlar ishlari agentligi boʻlimining 3 nafar xodimi, viloyatda ham hokim oʻrinbosari, uning 4 nafar mutaxassisi, Yoshlar ishlari agentligi boshqarmasining 11 nafar xodimi ajratildi.
Xotin-qizlar masalalari boʻyicha har bir mahallada alohida rais oʻrinbosari, tumanda – mahalla va oila boʻlimi boshligʻi oʻrinbosari va 2 nafar mutaxassisi, viloyatda esa 8 nafargacha shtat birligi berildi.
Bundan tashqari, yoshlar masalalarini hal etishga Prezidentning Xalq qabulxonalari, xotin-qizlar masalalarini hal etishga esa Kasaba uyushmalari biriktirildi.
Lekin joylarda ushbu idoralar, toʻrtta sektor ishni samarali tashkil eta olayotgani yuzasidan koʻplab savollar tugʻilmoqda.
Shu bois videoselektor yigʻilishida xotin-qizlar va yoshlar masalalari boʻyicha yangi ish tizimi joriy etilishi taʼkidlandi.
Maʼlumki, yurtimizda aholini ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash maqsadida moddiy yordam va koʻmakka muhtoj oilalar roʻyxati, yaʼni “temir daftar” tuzilgan edi. Endi xuddi shuningdek har bir mahalla, tuman, shahar va viloyat kesimida “yoshlar daftari” va “ayollar daftari” shakllantiriladi. Bu roʻyxatlar “temir daftar”dan alohida boʻladi. Unga ijtimoiy, huquqiy, psixologik qoʻllab-quvvatlashga, bilim va kasb oʻrganishga ehtiyoji va ishtiyoqi bor boʻlgan ishsiz yoshlar va xotin-qizlar kiritiladi. Buning natijasida ular bilan tizimli, manzilli ish yoʻlga qoʻyiladi.
Yigʻilishda yoshlar va xotin-qizlar bilan ishlash tizimi Xatirchi tumani va Yangiyer shahri misolida muhokama qilindi.
Mutasaddilarga ushbu tizimning namunaviy shaklini ishlab chiqib, Qoraqalpogʻiston Respublikasi, Toshkent shahri va har bir viloyatning bittadan shahar va tumanida, yaʼni 28 ta hududda sinovdan oʻtkazish vazifasi qoʻyildi.
Sektor rahbarlari va mutasaddi idoralar vakillariga har bir mahalladagi holatni oʻrganish, yoshlar va ayollar bilan birma-bir muloqot qilib, ehtiyojlarini, qiziqishlarini aniqlash hamda shu asosda manzilli choralar koʻrish boʻyicha topshiriqlar berildi.
– Bundan keyin odamlarning uyiga borib, ishga muhtojlarni ishga joylashtirish tizimini yaratishimiz kerak. Endi qaysi joyda rahbarlar uyma-uy yurib, masalalarni hal qilsa, oʻsha joyda vaziyat oʻzgaradi. Eng asosiy maqsad – iqtisodiy barqarorlikdan natijadorlikka oʻtish, – dedi Prezident.
Ishsiz yoshlar va xotin-qizlarda motivatsiya uygʻotib, kasbiy koʻnikmalar shakllantirish, psixologik, huquqiy, tibbiy va moliyaviy koʻmak berish muhimligi taʼkidlandi.
Masalan, oilaviy psixolog xizmati va tuman adliya boʻlimi orqali huquqiy maslahatlarni bepul tashkil qilish mumkin. Yolgʻiz keksa ayollar bilan patronaj hamshiralar, yoshlar, mahalla va oila boʻlimlari ishlashi lozimligi qayd etildi.
Ishsiz yoshlar va ayollar bandligini taʼminlash hokimning investitsiya boʻyicha oʻrinbosari, tuman va shahar bandlik boʻlimi, Tadbirkorlarni qoʻllab-quvvatlash markazi, Bosh vazir qabulxonalari va banklarning eng muhim vazifasi boʻlishi kerakligi aytildi.
Oʻz mehnati, irodasi bilan katta yutuqlarga erishgan mashhur shaxslar bilan uchrashuvlar tashkil etib, yoshlar va xotin-qizlarga kuchli motivatsiya berish, chet tili, kasb-hunar va biznesga oʻrgatadigan audio va video materiallar tayyorlab tarqatish ham yaxshi samara beradi.
Yigʻilishda “ijtimoiy shartnoma” tajribasini keng qoʻllash muhimligi aytildi. Bunda, avvalo, fuqaro kasb oʻrganishi, ishga joylashishi, oʻzini oʻzi band qilishi uchun davlat tomonidan moddiy va ijtimoiy koʻmak koʻrsatiladi.
“Daftar”lar bilan ishlashda nodavlat notijorat tashkilotlar imkoniyatlaridan samarali foydalanish lozimligi qayd etildi. Ular bilan hamkorlikni kengaytirib, jazoni oʻtab qaytganlarning ijtimoiy moslashuvi, yoshlar va ayollarni psixologik qoʻllab-quvvatlash, ularni chet tillari va kasb-hunarga oʻqitish muhimligi aytildi.
Bu ishlarga “Mahalla va oila” ilmiy-tadqiqot instituti, Yoshlar muammolarini oʻrganish va istiqbolli kadrlarni tayyorlash institutining salohiyati safarbar etiladi. Bundan tashqari, aholini tadbirkorlikka oʻqitish va mikromoliyaviy xizmatlar koʻrsatishdan iborat kompleks dasturlarni amalga oshirish uchun nodavlat notijorat tashkilotlarga yillik 4 foiz stavkada qarz mablagʻlari ajratiladi.
Yigʻilishda moʻljaldagi chora-tadbirlarni amalga oshirish uchun ularni barqaror moliyaviy manbalar bilan taʼminlash masalasi ham koʻrib chiqildi.
Yoshlar va ayollar bandligini taʼminlash masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻrganishlarda maʼlum boʻlishicha, ehtiyojmand xotin-qizlarning 55 foizi oʻrta maʼlumotli. Ishsiz yoshlarning ham koʻpchiligi zamonaviy bilim va hunarlarni egallamagan.
– Yoshlar va xotin-qizlarni mehnat bozorida talab yuqori kasb-hunarlarga tayyorlashni tizimli yoʻlga qoʻysak, ularning munosib ish topishiga koʻmaklashsak, koʻplab ijtimoiy va iqtisodiy muammolar hal boʻladi. Buning uchun nafaqat davlat taʼlim muassasalari, balki mingdan ziyod nodavlat kasb-hunar taʼlimi markazlarini ham jalb qilish zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qayd etilganidek, bu borada mutlaqo yangi tizim joriy qilinib, nodavlat kasb-hunar taʼlimi markazlari orqali yoshlar va ayollarda kasbiy koʻnikmalarni shakllantirish, ularni moliyaviy qoʻllab-quvvatlashga Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasidan 100 million dollar miqdoridagi mablagʻ yoʻnaltiriladi. Shuning 10 millioni yoshlar va xotin-qizlarni kasb-hunarga oʻqitishga, 90 millioni esa oʻquv kurslarini tamomlab, sertifikat olganlarga imtiyozli kreditlar ajratish uchun sarflanadi. “Ijtimoiy shartnoma” orqali nodavlat kasb-hunar oʻquv kurslarini bitiradigan yoshlar va ayollarga taʼlim xarajatlari uchun 1 million soʻmgacha subsidiya beriladi.
Yana bir masala – Kasb va lavozimlar klassifikatori bugungi zamon va mehnat bozori talablariga mos kelmaydi. Misol uchun, unda 2 ming 484 ta, yaʼni 70 foiz xizmatchi lavozimi boʻyicha oliy maʼlumot talab etiladi. Xususan, maʼlumotlar bazasi bilan ishlaydigan mutaxassis, veb dizayner kabi ixtisosliklarga oliy malaka talabi qoʻyilgan. Ushbu kasblarni IT-markazlarda yarim yilda yaxshi oʻrganish mumkin.
Kutubxonachi, tarjimon, bank agenti, reklama mutaxassisi kabi koʻplab vazifalarga ham oliy maʼlumot talabi qoʻyilgan. Mehnat bozorida bunday kasblar boʻyicha 4 mingga yaqin vakansiya mavjud.
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligiga Kasb va lavozimlar klassifikatorida oliy maʼlumot talab qiladigan mutaxassisliklar va lavozimlarni qisqartirish vazifasi qoʻyildi.
Hokimlarning ijtimoiy masalalar boʻyicha oʻrinbosarlari “yoshlar daftari” boʻyicha, mahalla va oila masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari “ayollar daftari” boʻyicha masʼulligi belgilandi.

Определена новая система работы по вопросам женщин и молодежи
Под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева 8 октября состоялось видеоселекторное совещание по мерам повышения роли женщин и молодежи в обществе и обеспечения их занятости.
Женщины и молодежь составляют значительную часть населения, и решение проблем, волнующих эти категории, составляет существенную часть социальной работы.
В последние годы в Узбекистане создана вертикальная система реализации государственной политики по вопросам женщин и молодежи вплоть до уровня махаллей. Для решения вопросов молодежи в каждом районе введена отдельная должность заместителя хокима со штатом до 3 специалистов, в каждой области – заместителя хокима со штатом численностью 4 специалиста, территориальным управлениям Агентства по делам молодежи выделены 3 и 11 штатных единиц соответственно.
Для решения вопросов женщин на уровне махалли введена отдельная должность заместителя председателя махалли, на районном уровне – заместителя начальника отдела по делам махалли и семьи, за которым закреплены 2 специалиста, на областном уровне выделены до 8 штатных единиц.
Кроме того, за решением вопросов молодежи и женщин закреплены соответственно Народные приемные Президента и профсоюзы.
Однако результативность работы, которую проводят в этом направлении указанные ведомства и четыре сектора, вызывает вопросы.
В связи с этим определено внедрение новой системы работы с женщинами и молодежью.
Как известно, в целях социальной поддержки населения в нашей стране начато ведение списка семей, нуждающихся в материальной помощи и поддержке, известного также как «железная тетрадь». Аналогичным образом в разрезе каждой махалли, района, города и области будут формироваться «молодежная тетрадь» и «женская тетрадь». Эти списки будут вестись отдельно от «железной тетради». В них будут включаться молодые люди и женщины, нуждающиеся в социальной, правовой и психологической поддержке, а также стремящиеся приобрести новые знания и профессии. В результате с ними будет налажена планомерная, адресная работа.
На совещании обсуждена система работы с молодежью и женщинами на примере Хатырчинского района и города Янгиера.
Ответственным лицам поручено разработать стандартную модель этой системы и апробировать ее в Республике Каракалпакстан, городе Ташкенте, одном городе и районе каждой области, всего в 28 территориальных единицах.
Руководителям секторов и представителям ответственных ведомств поручено изучить ситуацию в каждой махалле, провести беседы с каждой женщиной и молодым человеком, выявить их интересы и потребности, и на этой основе разработать адресные меры.
- Отныне нам необходимо наладить систему трудоустройства безработных, посещая дома людей. Где руководители ходят по домам и решают вопросы, там ситуация будет меняться. Главная цель – переход от экономической стабильности к результативности, - сказал Президент.
Отмечено, что важно мотивировать молодежь и женщин на совершенствование своих знаний и навыков, приобретение профессии, оказывать им психологическую, правовую, медицинскую и финансовую помощь.
Например, можно организовать бесплатные консультации через семейного психолога или районный отдел юстиции. С одинокими пожилыми женщинами могут работать патронажные медсестры, отделы по делам махалли и семьи.
Обеспечение занятости безработной молодежи и женщин должно быть важнейшей задачей заместителя хокима по инвестициям, районных и городских отделов занятости, Центра поддержки предпринимательства, приемных Премьер-министра и банков.
Организация встреч со знаменитостями, которые своим трудом достигли больших успехов, чтобы мотивировать молодых людей и женщин, подготовка и распространение аудио- и видеоматериалов, обучающих иностранным языкам, профессиям и бизнесу, также дадут хороший результат.
На совещании указано на важность широкого использования механизма социального контракта. При этом государство оказывает материальную и социальную поддержку для того, чтобы гражданин приобрел профессию, трудоустроился или сам обеспечил свою занятость.
Отмечалось, что при работе с "тетрадями" следует эффективно использовать возможности негосударственных некоммерческих организаций. Подчеркнута важность расширения взаимодействия с ними в таких направлениях работы, как социальная адаптация лиц, отбывших наказание, психологическая поддержка молодежи и женщин, обучение их иностранным языкам и профессиям.
Для этой работы будет мобилизован потенциал научно-исследовательского института «Махалла ва оила», Института изучения проблем молодежи и подготовки перспективных кадров. Кроме того, негосударственным некоммерческим организациям будут предоставлены займы под 4 процента годовых на реализацию комплексных программ бизнес-курсов и микрофинансовых услуг.
Рассмотрен также вопрос об обеспечении обозначенных мер стабильными источниками финансовых ресурсов.
Особое внимание уделено вопросам занятости молодежи и женщин.
Исследования показали, что 55 процентов малообеспеченных женщин имеют среднее образование. Большинство безработных молодых людей не обладают востребованными навыками.
- Многие социальные и экономические проблемы будут решены, если мы будем систематически готовить молодых людей и женщин к профессиям, востребованным на рынке труда, и помогать им найти достойную работу. Необходимо привлечь не только государственные образовательные учреждения, но и более тысячи негосударственных центров профессионального обучения, - подчеркнул Шавкат Мирзиёев.
Отмечалось, что с этой целью будет введена совершенно новая система, а из Фонда реконструкции и развития будет выделено 100 миллионов долларов на формирование профессиональных навыков у молодежи и женщин через негосударственные центры профобучения. Из них 10 миллионов долларов будут выделены на профессиональное обучение молодых людей и женщин, 90 миллионов долларов - на льготные кредиты для тех, кто прошел курсы повышения квалификации и получил сертификат. В рамках социального контракта молодые люди и женщины, желающие пройти учебные курсы негосударственных центров профобучения, смогут получить субсидии в размере до 1 миллиона сумов для покрытия затрат на обучение.
Еще один важный вопрос - Классификатор основных должностей служащих и профессий рабочих не соответствует требованиям современного рынка труда. Так, для работы на 2 484 или 70 процентах должностях служащих, включенных в классификатор, требуется высшее образование. В частности, такое требование предъявляется к таким профессиям, как специалист по базам данных и веб-дизайнер. Эти профессии можно приобрести в IT-центрах за полгода.
Для осуществления многих профессий, таких как библиотекарь, переводчик, банковский агент и специалист по рекламе также предъявляется требование о наличии высшего образования. На рынке труда насчитывается около 4 тысяч вакансий по этим профессиям и должностям.
Министерству занятости и трудовых отношений поручено сократить количество должностей и профессий классификатора, требующих наличия высшего образования.
Указано, что заместители хокимов по социальным вопросам несут ответственность за "молодежную тетрадь", а заместители хокимов по вопросам махалли и семьи - за "женскую тетрадь".
На видеоселекторном совещании заслушана информация заместителей Премьер-министра, министров и хокимов.