Xotin-qizlar va yoshlar masalalari boʻyicha yangi ish tizimi belgilandi
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 8-oktabr kuni jamiyatda ayollar va yoshlarning rolini oshirish hamda bandligini taʼminlash chora-tadbirlari muhokamasi yuzasidan videoselektor yigʻilishi oʻtkazildi.
Xotin-qizlar va yoshlar – aholining katta qismi, ijtimoiy masalalarning aksariyati ham ular bilan chambarchas bogʻliq.
Soʻnggi yillarda ushbu ikki yoʻnalish boʻylab Oʻzbekistonda davlat siyosatini mahalla darajasigacha yuritadigan vertikal tizim yaratildi. Yoshlar masalalari boʻyicha har bir tumanda alohida hokim oʻrinbosari, uning 3 nafargacha mutaxassisi, Yoshlar ishlari agentligi boʻlimining 3 nafar xodimi, viloyatda ham hokim oʻrinbosari, uning 4 nafar mutaxassisi, Yoshlar ishlari agentligi boshqarmasining 11 nafar xodimi ajratildi.
Xotin-qizlar masalalari boʻyicha har bir mahallada alohida rais oʻrinbosari, tumanda – mahalla va oila boʻlimi boshligʻi oʻrinbosari va 2 nafar mutaxassisi, viloyatda esa 8 nafargacha shtat birligi berildi.
Bundan tashqari, yoshlar masalalarini hal etishga Prezidentning Xalq qabulxonalari, xotin-qizlar masalalarini hal etishga esa Kasaba uyushmalari biriktirildi.
Lekin joylarda ushbu idoralar, toʻrtta sektor ishni samarali tashkil eta olayotgani yuzasidan koʻplab savollar tugʻilmoqda.
Shu bois videoselektor yigʻilishida xotin-qizlar va yoshlar masalalari boʻyicha yangi ish tizimi joriy etilishi taʼkidlandi.
Maʼlumki, yurtimizda aholini ijtimoiy qoʻllab-quvvatlash maqsadida moddiy yordam va koʻmakka muhtoj oilalar roʻyxati, yaʼni “temir daftar” tuzilgan edi. Endi xuddi shuningdek har bir mahalla, tuman, shahar va viloyat kesimida “yoshlar daftari” va “ayollar daftari” shakllantiriladi. Bu roʻyxatlar “temir daftar”dan alohida boʻladi. Unga ijtimoiy, huquqiy, psixologik qoʻllab-quvvatlashga, bilim va kasb oʻrganishga ehtiyoji va ishtiyoqi bor boʻlgan ishsiz yoshlar va xotin-qizlar kiritiladi. Buning natijasida ular bilan tizimli, manzilli ish yoʻlga qoʻyiladi.
Yigʻilishda yoshlar va xotin-qizlar bilan ishlash tizimi Xatirchi tumani va Yangiyer shahri misolida muhokama qilindi.
Mutasaddilarga ushbu tizimning namunaviy shaklini ishlab chiqib, Qoraqalpogʻiston Respublikasi, Toshkent shahri va har bir viloyatning bittadan shahar va tumanida, yaʼni 28 ta hududda sinovdan oʻtkazish vazifasi qoʻyildi.
Sektor rahbarlari va mutasaddi idoralar vakillariga har bir mahalladagi holatni oʻrganish, yoshlar va ayollar bilan birma-bir muloqot qilib, ehtiyojlarini, qiziqishlarini aniqlash hamda shu asosda manzilli choralar koʻrish boʻyicha topshiriqlar berildi.
– Bundan keyin odamlarning uyiga borib, ishga muhtojlarni ishga joylashtirish tizimini yaratishimiz kerak. Endi qaysi joyda rahbarlar uyma-uy yurib, masalalarni hal qilsa, oʻsha joyda vaziyat oʻzgaradi. Eng asosiy maqsad – iqtisodiy barqarorlikdan natijadorlikka oʻtish, – dedi Prezident.
Ishsiz yoshlar va xotin-qizlarda motivatsiya uygʻotib, kasbiy koʻnikmalar shakllantirish, psixologik, huquqiy, tibbiy va moliyaviy koʻmak berish muhimligi taʼkidlandi.
Masalan, oilaviy psixolog xizmati va tuman adliya boʻlimi orqali huquqiy maslahatlarni bepul tashkil qilish mumkin. Yolgʻiz keksa ayollar bilan patronaj hamshiralar, yoshlar, mahalla va oila boʻlimlari ishlashi lozimligi qayd etildi.
Ishsiz yoshlar va ayollar bandligini taʼminlash hokimning investitsiya boʻyicha oʻrinbosari, tuman va shahar bandlik boʻlimi, Tadbirkorlarni qoʻllab-quvvatlash markazi, Bosh vazir qabulxonalari va banklarning eng muhim vazifasi boʻlishi kerakligi aytildi.
Oʻz mehnati, irodasi bilan katta yutuqlarga erishgan mashhur shaxslar bilan uchrashuvlar tashkil etib, yoshlar va xotin-qizlarga kuchli motivatsiya berish, chet tili, kasb-hunar va biznesga oʻrgatadigan audio va video materiallar tayyorlab tarqatish ham yaxshi samara beradi.
Yigʻilishda “ijtimoiy shartnoma” tajribasini keng qoʻllash muhimligi aytildi. Bunda, avvalo, fuqaro kasb oʻrganishi, ishga joylashishi, oʻzini oʻzi band qilishi uchun davlat tomonidan moddiy va ijtimoiy koʻmak koʻrsatiladi.
“Daftar”lar bilan ishlashda nodavlat notijorat tashkilotlar imkoniyatlaridan samarali foydalanish lozimligi qayd etildi. Ular bilan hamkorlikni kengaytirib, jazoni oʻtab qaytganlarning ijtimoiy moslashuvi, yoshlar va ayollarni psixologik qoʻllab-quvvatlash, ularni chet tillari va kasb-hunarga oʻqitish muhimligi aytildi.
Bu ishlarga “Mahalla va oila” ilmiy-tadqiqot instituti, Yoshlar muammolarini oʻrganish va istiqbolli kadrlarni tayyorlash institutining salohiyati safarbar etiladi. Bundan tashqari, aholini tadbirkorlikka oʻqitish va mikromoliyaviy xizmatlar koʻrsatishdan iborat kompleks dasturlarni amalga oshirish uchun nodavlat notijorat tashkilotlarga yillik 4 foiz stavkada qarz mablagʻlari ajratiladi.
Yigʻilishda moʻljaldagi chora-tadbirlarni amalga oshirish uchun ularni barqaror moliyaviy manbalar bilan taʼminlash masalasi ham koʻrib chiqildi.
Yoshlar va ayollar bandligini taʼminlash masalalariga alohida eʼtibor qaratildi.
Oʻrganishlarda maʼlum boʻlishicha, ehtiyojmand xotin-qizlarning 55 foizi oʻrta maʼlumotli. Ishsiz yoshlarning ham koʻpchiligi zamonaviy bilim va hunarlarni egallamagan.
– Yoshlar va xotin-qizlarni mehnat bozorida talab yuqori kasb-hunarlarga tayyorlashni tizimli yoʻlga qoʻysak, ularning munosib ish topishiga koʻmaklashsak, koʻplab ijtimoiy va iqtisodiy muammolar hal boʻladi. Buning uchun nafaqat davlat taʼlim muassasalari, balki mingdan ziyod nodavlat kasb-hunar taʼlimi markazlarini ham jalb qilish zarur, – dedi Shavkat Mirziyoyev.
Qayd etilganidek, bu borada mutlaqo yangi tizim joriy qilinib, nodavlat kasb-hunar taʼlimi markazlari orqali yoshlar va ayollarda kasbiy koʻnikmalarni shakllantirish, ularni moliyaviy qoʻllab-quvvatlashga Tiklanish va taraqqiyot jamgʻarmasidan 100 million dollar miqdoridagi mablagʻ yoʻnaltiriladi. Shuning 10 millioni yoshlar va xotin-qizlarni kasb-hunarga oʻqitishga, 90 millioni esa oʻquv kurslarini tamomlab, sertifikat olganlarga imtiyozli kreditlar ajratish uchun sarflanadi. “Ijtimoiy shartnoma” orqali nodavlat kasb-hunar oʻquv kurslarini bitiradigan yoshlar va ayollarga taʼlim xarajatlari uchun 1 million soʻmgacha subsidiya beriladi.
Yana bir masala – Kasb va lavozimlar klassifikatori bugungi zamon va mehnat bozori talablariga mos kelmaydi. Misol uchun, unda 2 ming 484 ta, yaʼni 70 foiz xizmatchi lavozimi boʻyicha oliy maʼlumot talab etiladi. Xususan, maʼlumotlar bazasi bilan ishlaydigan mutaxassis, veb dizayner kabi ixtisosliklarga oliy malaka talabi qoʻyilgan. Ushbu kasblarni IT-markazlarda yarim yilda yaxshi oʻrganish mumkin.
Kutubxonachi, tarjimon, bank agenti, reklama mutaxassisi kabi koʻplab vazifalarga ham oliy maʼlumot talabi qoʻyilgan. Mehnat bozorida bunday kasblar boʻyicha 4 mingga yaqin vakansiya mavjud.
Bandlik va mehnat munosabatlari vazirligiga Kasb va lavozimlar klassifikatorida oliy maʼlumot talab qiladigan mutaxassisliklar va lavozimlarni qisqartirish vazifasi qoʻyildi.
Hokimlarning ijtimoiy masalalar boʻyicha oʻrinbosarlari “yoshlar daftari” boʻyicha, mahalla va oila masalalari boʻyicha oʻrinbosarlari “ayollar daftari” boʻyicha masʼulligi belgilandi.

A new system for working with women and youth defined
On October 8, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev chaired a videoconference on measures to increase the role of women and youth in society and ensure their employment.
Women and youth make up a significant part of the population, and solving their problems is an essential part of social work.
In recent years, Uzbekistan has created a vertical system for implementing state policy on women and youth issues up to the level of mahallas. To address youth issues in each district, a separate position of deputy hokim with a staff of up to 3 specialists was introduced, in each region – deputy hokim with a staff of 4 specialists, 3 and 11 staff units were allocated to the territorial departments of the Agency for Youth Affairs, respectively.
To address women's issues at the mahalla level, a separate post of Deputy Chairman of the Mahalla has been introduced, at the district level – Deputy Head of the Department for Mahalla and Family Affairs, which is assigned 2 specialists, at the regional level up to 8 staff units have been allocated.
In addition, People's Reception Offices of the President and trade unions are assigned to address issues of youth and women, respectively.
However, the ability of these agencies and four local sectors to effectively organize the work in this area raises questions.
In this regard, the introduction of a new system for working with women and youth has been determined.
As is known, in order to provide social support to the population, Uzbekistan has started maintaining a list of families in need of financial assistance and support, also known as the “iron notebook”. Similarly, a “youth notebook” and a “women's notebook’ will be formed in each mahalla, district, city and region. These lists will be kept separately from the “iron notebook”. They will include young people and women in need of social, legal and psychological support, as well as those seeking to acquire new knowledge and professions. As a result, systematic, targeted work will be established with them.
System of work with youth and women in the example of Khatirchi district and Yangiyer city was discussed at the meeting.
Responsible persons were instructed to develop a standard model of this system and test it in the Republic of Karakalpakstan, Tashkent city, one city and district of each region, in 28 territorial units.
Heads of sectors and representatives of responsible agencies were instructed to study the situation in each mahalla, talk with each woman and young man, identify their interests and needs, and develop targeted measures on this basis.
“From now on, we need to establish a system of employment of the unemployed by visiting people's homes. The situation will change where managers visit homes and resolve issues. The main goal is to move from the economic stability to efficiency”, said the President.
It was noted that it is important to motivate youth and women to improve their knowledge and skills, acquire a profession, and provide them with psychological, legal, medical and financial assistance.
For example, we can arrange free consultations through a family psychologist or district department of justice. Nursing staff, mahalla and family departments can work with single elderly women.
Ensuring the employment of unemployed youth and women should be the most important task of Deputy hokim for investments, district and city employment departments, Business Support Center, Prime Minister's reception offices and banks.
Organizing meetings with celebrities who have achieved great success through their work to motivate young people and women, preparing and distributing audio and video materials that teach foreign languages, professions and business will also give a good result.
The importance of making extensive use of social contract mechanism was highlighted at the meeting. At the same time, the state provides material and social support for a citizen to acquire a profession, find a job or ensure their own employment.
It was noted that while working with “notebooks”, it is necessary to effectively use the capabilities of non-governmental non-profit organizations. The importance of expanding interaction with them in such areas of work as social adaptation of persons who have served their sentences, psychological support for youth and women, teaching them foreign languages and professions was noted.
The potential of “Mahalla va Oila” Research Institute, Institute for Studying Youth Problems and Training Promising Personnel will be mobilized for this work. In addition, non-governmental non-profit organizations will be granted loans at 4 percent per annum for the implementation of comprehensive programs of business courses and microfinance services.
The issue of providing these measures with stable sources of financial resources was also considered.
Special attention was paid to youth and women's employment issues.
Studies have shown that 55% of low-income women have a secondary education. The majority of unemployed young people do not have in-demand skills.
“Many social and economic problems will be solved if we systematically prepare young people and women for professions that are in demand on the labor market, and help them find a decent job. It is necessary to attract not only state educational institutions, but also more than a thousand non-state vocational training centers”, stressed Shavkat Mirziyoyev.
It was noted that a completely new system will be introduced for this purpose, and $100 million will be allocated from the Reconstruction and Development Fund for development of professional skills among youth and women through non-state vocational training centers. Of these, $10 million will be allocated for professional training of youth and women, and $90 million will be allocated for soft loans for those who have completed advanced training courses and received a certificate. Under the social contract, young people and women who want to attend training courses at non-state vocational training centers will be able to receive subsidies of up to 1 million UZS to cover training costs.
Another important issue is that the Classifier of main positions of employees and professions of workers does not meet the requirements of modern labor market. For example, 2,484 or 70 percent of positions of employees included in the classifier require higher education. In particular, this requirement applies to professions such as database specialists and web designers. These professions can be purchased in IT centers in six months.
Many professions, such as librarian, translator, bank agent and advertising specialist also require higher education. There are about 4 thousand vacancies in these professions and positions on the labor market.
The Ministry of Employment and Labor Relations has been instructed to reduce the number of classifier positions and professions that require higher education.
It was noted that Deputy Hokims for Social Affairs are responsible for the “youth book”, and Deputy Hokims for Mahalla and Family Affairs for “women's notebook”.