Oʻzbekiston va Turkmaniston Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 8-oktabr kuni Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlat rahbarlari ikki tomonlama munosabatlar kun tartibidagi dolzarb masalalarni batafsil koʻrib chiqdilar. Xalqaro siyosat va mintaqaviy hamkorlik yuzasidan fikr almashildi.
Oʻzbekiston va Turkmaniston oʻrtasidagi koʻp asrlik doʻstlik va qardoshlik rishtalari, yaxshi qoʻshnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yana-da mustahkamlashga qaratilgan faol muloqotni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Koronavirusning global miqyosda tarqalishi oqibatlarini samarali yengib oʻtish maqsadida amaliy hamkorlik boʻyicha, eng avvalo, savdo, sanoat kooperatsiyasi, energetika, tranzit, qishloq xoʻjaligi va boshqa muhim tarmoqlardagi loyihalarni ilgari surish zarurligiga alohida eʼtibor qaratildi.
Shu maʼnoda ikki mamlakat tashqi siyosat idoralari rahbarlari tomonidan oʻtgan oyda oʻtkazilgan siyosiy maslahatlashuvlarning samarali natijalari ijobiy baholandi.
Suhbat chogʻida Oʻzbekiston va Turkmaniston Prezidentlari 2019-yil noyabr oyida Toshkent shahrida oʻtgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuvida qabul qilingan qarorlar va erishilgan kelishuvlar ijrosining borishini muhokama qildilar.
Tizimli va barqaror tus olayotgan ushbu muhim format doirasida sermahsul muloqot olib borilayotgani mamnuniyat bilan taʼkidlandi.
Koʻp tomonlama hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlari sifatida xavfsizlik, iqtisodiyot, innovatsiyalar, transport, fan, taʼlim va madaniyat sohalari koʻrsatib oʻtildi.
Davlat rahbarlari Qirgʻiz Respublikasidagi voqealar rivojiga alohida toʻxtaldilar. Ushbu mamlakatdagi vaziyat Qirgʻiziston Konstitutsiyasiga muvofiq holda tez fursatda barqarorlashishi zarurligi qayd etildi.

8 октября состоялся телефонный разговор Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева с Президентом Туркменистана Гурбангулы Бердымухамедовым.
В ходе беседы лидеры предметно рассмотрели актуальную двустороннюю повестку, а также обменялись мнениями по вопросам международной политики и регионального взаимодействия.
Подчеркнута важность продолжения активного диалога, направленного на дальнейшее укрепление узбекско-туркменских уз многовековой дружбы и братства, отношений добрососедства и стратегического партнерства.
Особое внимание было уделено необходимости продвижения проектов практического сотрудничества, прежде всего в области торговли, промышленной кооперации, энергетики, транзита, сельского хозяйства и других ключевых отраслях в целях эффективного противодействия последствиям глобального распространения коронавирусной инфекции.
В этом контексте положительно оценены плодотворные результаты политических консультаций, проведенных главами внешнеполитических ведомств двух стран в прошлом месяце.
В ходе разговора Президенты Узбекистана и Туркменистана обсудили ход выполнения принятых решений и достигнутых договоренностей по итогам очередной Консультативной встречи глав государств Центральной Азии, прошедшей в ноябре прошлого года в Ташкенте.
С удовлетворением был отмечен плодотворный диалог в рамках этого важного формата, который приобретает системный и устойчивый характер.
В качестве приоритетов многостороннего взаимодействия стран региона названы безопасность, экономика, инновации, транспорт, туризм, наука, образование и культура.
Лидеры отдельно остановились на развитии событий в Кыргызской Республике. Подчеркнута необходимость скорейшей нормализации ситуации в этой стране в соответствии с Конституцией Кыргызстана.