Oʻzbekiston va Turkmaniston Prezidentlari telefon orqali muloqot qildilar
Oʻzbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 8-oktabr kuni Turkmaniston Prezidenti Gurbanguli Berdimuhamedov bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlat rahbarlari ikki tomonlama munosabatlar kun tartibidagi dolzarb masalalarni batafsil koʻrib chiqdilar. Xalqaro siyosat va mintaqaviy hamkorlik yuzasidan fikr almashildi.
Oʻzbekiston va Turkmaniston oʻrtasidagi koʻp asrlik doʻstlik va qardoshlik rishtalari, yaxshi qoʻshnichilik va strategik sheriklik munosabatlarini yana-da mustahkamlashga qaratilgan faol muloqotni davom ettirish muhimligi qayd etildi.
Koronavirusning global miqyosda tarqalishi oqibatlarini samarali yengib oʻtish maqsadida amaliy hamkorlik boʻyicha, eng avvalo, savdo, sanoat kooperatsiyasi, energetika, tranzit, qishloq xoʻjaligi va boshqa muhim tarmoqlardagi loyihalarni ilgari surish zarurligiga alohida eʼtibor qaratildi.
Shu maʼnoda ikki mamlakat tashqi siyosat idoralari rahbarlari tomonidan oʻtgan oyda oʻtkazilgan siyosiy maslahatlashuvlarning samarali natijalari ijobiy baholandi.
Suhbat chogʻida Oʻzbekiston va Turkmaniston Prezidentlari 2019-yil noyabr oyida Toshkent shahrida oʻtgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining navbatdagi Maslahat uchrashuvida qabul qilingan qarorlar va erishilgan kelishuvlar ijrosining borishini muhokama qildilar.
Tizimli va barqaror tus olayotgan ushbu muhim format doirasida sermahsul muloqot olib borilayotgani mamnuniyat bilan taʼkidlandi.
Koʻp tomonlama hamkorlikning ustuvor yoʻnalishlari sifatida xavfsizlik, iqtisodiyot, innovatsiyalar, transport, fan, taʼlim va madaniyat sohalari koʻrsatib oʻtildi.
Davlat rahbarlari Qirgʻiz Respublikasidagi voqealar rivojiga alohida toʻxtaldilar. Ushbu mamlakatdagi vaziyat Qirgʻiziston Konstitutsiyasiga muvofiq holda tez fursatda barqarorlashishi zarurligi qayd etildi.

Telephone conversation with the President of Turkmenistan
President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev has had a telephone conversation with President Gurbanguly Berdymuhamedov of Turkmenistan.
The leaders discussed the current bilateral agenda in detail and exchanged views on issues of international politics and regional cooperation.
The importance of continuing the active dialogue was emphasized to further bolster the Uzbek-Turkmen ties of centuries-old friendship and brotherhood, good-neighborliness and strategic partnership.
Particular attention was paid to the need to promote joint projects, primarily in the field of trade, industrial cooperation, energy, transit, agriculture and other key industries in order to effectively counter the consequences of the global spread of coronavirus infection.
In this context, Shavkat Mirziyoyev and Gurbanguly Berdymuhamedov positively assessed the outcomes of the political consultations held by the foreign ministers of our two nations last month.
The Presidents of Uzbekistan and Turkmenistan discussed progress in the implementation of decisions and agreements reached as a result of the Consultative Meeting of the Heads of State of Central Asia that took place in last November in Tashkent.
The fruitful dialogue within this important format, which is acquiring systemic and sustainable character, was noted with satisfaction.
Security, economy, innovation, transport, tourism, science, education and culture are named as priorities of multilateral interaction among the countries of the region.
The two leaders also deliberated on the developments in the Kyrgyz Republic. The need for the soonest normalization of the situation in accordance with the Constitution of that country was emphasized.