O'zbek-Turkman ishbilarmonlar kengashining yig'ilishi
2020-yil 7-oktabr kuni O‘zbekiston va Turkmaniston Savdo-sanoat palatalari tomonidan O‘zbekiston-Turkmaniston ishbilarmonlar kengashining videokonferesiya shaklidagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ishbilarmonlar kengashining milliy bo‘limlari raisi sifatida O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisi Adham Ikramov, shuningdek, Turkmaniston Savdo-sanoat palatasi raisi Dovletgeldi Rejepov qatnashdi.
Shuningdek, tadbirda O‘zbekistondan O‘zbekiston Respublikasining Turkmanistondagi Favqulotda va Muxtor Elchisi A.Qo‘chqorov, O‘zbekiston eksportchilar uyushmasi raisi M.Umarov, O‘zbekiston Respublikasi Investisiyalar va tashqi savdo vazirligi boshqarma boshlig‘i N.Xoshimov, Tashqi ishlar vazirligi bo‘lim boshlig‘i A. Xadjaeva, shuningdek, bir qator  vazirlik va idoralar, hamda tadbirkorlar ishtirok etishdi.
Turkmanistondan, Turkmanistonning O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Ya.Mamedov, Turkmaniston Qishloq xo‘jaligi va atrof-muhitni muhofaza qilish vazirligining agrar islohotlar va jahon tajribasi boshqarmasi boshlig‘i G.Guseynov, “Tenekar” farmasevtika korxonalari direktori, Sog‘liqni saqlash vazirligining “Turkmensenagat” uyushmasi va Turkmaniston tibbiyot sanoati rahbari S. Akgaev va boshqa mas'ul vazirlik va idoralarning vakillari, shuningdek tadbirkorlik subyektlari ishtirok etishdi.
Ta'kidlash joizki, ushbu ishbilarmonlar kengashi 2018 yil aprel oyida Toshkentda tashkil etilgan bo‘lib, O‘zbekiston va Turkmaniston ishbilarmon doiralari o‘rtasida savdo-investisiya, transport-logistika sohalarida, shuningdek iqtisodiyotning turli sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirishga qaratilgan.
Shuni alohida ta'kidlab o‘tish joizki, ushbu Ishbilarmonlar kengashi iqtisodiy muloqotni faollashtirishga xizmat qilib, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasida qulay sharoitlar yaratishga asos yaratadi. O‘zbekiston-Turkmaniston ishbilarmonlar kengashi turli sohalardagi potensial investisiya loyihalarini muhokama qilish va amalga oshirish uchun platforma bo‘lib, ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo aloqalarini rivojlantirishga hissa qo‘shadi.
Ishtirokchilarning ta'kidlashlaricha,  so‘nggi 2 yil ichida ikki tomonlama hamkorlik jarayonida Ashxabodda bo‘lib o‘tgan "Made in Uzbekistan” Milliy ko‘rgazmasida 70 ga yaqin o‘zbekistonlik kompaniyalar vakillari qatnashgan, shu bilan birga Turkmaniston tovar ishlab chiqaruvchilarining ko‘rgazmasi, shuningdek Toshkentda qo‘shma o‘zbek-turkman biznes forumi tashkil etilgan.
Kun tartibida sanoat va transport, to‘qimachilik sanoati, sog‘liqni saqlash va farmasevtika, shuningdek, Turkmaniston va O‘zbekiston o‘rtasidagi qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi. Shuningdek, koronavirus pandemiyasi sabab bo‘lgan global iqtisodiyotdagi og‘ir davrda hamkorlar topishga ko‘maklashish va ikki mamlakat biznes vakillari o‘rtasida “B2B” formatidagi muzokaralarni ta'minlash orqali hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida, shuningdek, O‘zbekiston iqtisodiyotining asosiy istiqbolli tarmoqlari taqdimoti namoyish etildi. Shuningdek, Turkmaniston qatnashchilari O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlarning natijalari, Respublikada investisiyalar kiritish va biznes yuritish uchun yaratilgan qulay sharoitlar bilan tanishtirib o‘tildi.
Ta'kidlash joizki, O‘zbekistonda turkman kapitali ishtirokidagi 148 korxona, 66 qo‘shma korxona va 100 foiz turkman kapitali ishtirokidagi 88 korxona faoliyat ko‘rsatmoqda.
O‘z navbatida, Turkmaniston tomoni so‘nggi uch yil davomida O‘zbekistonning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish sur'atlari va mamlakatning xorijiy mamlakatlar bilan savdo-iqtisodiy aloqalarini kengaytirishdagi faoliyatini yuqori baholadi.
Ikki mamlakat ishbilarmon doiralarining 30 dan ortiq vakillari ishtirok etishi ushbu tadbirning o‘ziga xos xususiyatidir. Ishbilarmonlar kengashi aynan ikki mamlakat tadbirkorlari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga ko‘maklashadigan, sheriklik aloqalarini o‘rnatish va yangi aloqalarni topish uchun sharoit yaratadigan, shuningdek, O‘zbekiston va Turkmaniston ishbilarmonlari o‘rtasida biznes aloqalari sohasida yuzaga keladigan aniq muammolarni hal qiladigan platformaga aylandi.

The meeting of the Uzbek-Turkmen Business Council
On October 7, 2020,the meeting of the Uzbek-Turkmen Business Council was held through videoconference by the Chambers of Commerce and Industry of Uzbekistan and Turkmenistan.
Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of the Republic of Uzbekistan Adkham Ikramov and Chairman of the Chamber of Commerce and Industry of Turkmenistan Dovletgeldi Rejepov attended the event as chairmen of the national parts of the Business Council.
Aslo, Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of the Republic of Uzbekistan in Turkmenistan A. Kuchkarov, Chairman of the Association of Exporters of Uzbekistan M. Umarov, Head of Department of the Ministry of Investments and Foreign Trade of the Republic of Uzbekistan N. Khoshimov, Head of Department of the Ministry of Foreign Affairs A. Hajayev and a number of ministries and organizations, as well as entrepreneurs of Uzbekistan took part in the event from the Uzbek side.
Extraordinary and Plenipotentiary Ambassador of Turkmenistan to the Republic of Uzbekistan Y. Mamedov, Head of the Department of Agrarian Reforms and World Experience of the Ministry of Agriculture and Environment of Turkmenistan G. Guseynov, Director of pharmaceutical enterprises “Tenekar”, Association “Turkmensenagat” of the Ministry of Health and Medical Industry of Turkmenistan S. Akgaev and other representatives of responsible departments, as well as businessmen of Turkmenistan took part in the event from the Turkmen side.
It should be noted that this Business Council was established in April 2018 in Tashkent and is aimed at deepening cooperation between business communities of Uzbekistan and Turkmenistan in trade and investment, transport and logistics spheres, as well as in various sectors of the economy.
It should be emphasized that this Business Council serves to activate the economic dialogue, which will allow laying the foundation for the creation of favorable conditions between the business communities of the two countries. The Uzbek-Turkmen Business Council is a platform for discussing and implementing potential investment projects in various fields, and promotes trade turnover between the two countries.
Speakers noted that in the course of bilateral cooperation only over the past 2 years, about 70 representatives of Uzbek companies have participated in the National Exhibition “Made in Uzbekistan” in Ashgabat, an exhibition of Turkmenistan’s commodity producers, as well as a joint Uzbek-Turkmen business forum in Tashkent was organized.
On the agenda, there were the issues of cooperation in industry and transport, textile industry, healthcare and pharmaceuticals, as well as agriculture between Turkmenistan and Uzbekistan. There were also discussed the issues of ensuring business contacts between the two countries, by facilitating the finding of partners and ensuring the negotiations of business representatives of the two countries through the “B2B” format in the difficult period in the world economy caused by the coronavirus pandemic.
During the session the main perspective industries of Uzbek economy were also presented. Moreover, the Turkmen side was acquainted with the results of economic reforms carried out in Uzbekistan, created favorable conditions for investing and doing business in the country.
It should be noted that 148 enterprises with participation of Turkmen capital, 66 joint ventures and 88 enterprises with 100 percent Turkmen capital are operating in Uzbekistan.
In its turn, the Turkmen side highly appreciated the pace of socio-economic development of Uzbekistan for the past three years and the country’s activity in enhancing trade and economic relations with foreign countries.
Participation of more than 30 representatives of business communities of the two countries in this Business Council was a special feature of the event. The Business Council has become the very platform that promotes cooperation between entrepreneurs of the two countries, creates conditions for establishing partnerships and finding new contacts, as well as solving specific problems arising in the field of business cooperation between entrepreneurs of Uzbekistan and Turkmenistan.