O'zbek-Turkman ishbilarmonlar kengashining yig'ilishi
2020-yil 7-oktabr kuni O‘zbekiston va Turkmaniston Savdo-sanoat palatalari tomonidan O‘zbekiston-Turkmaniston ishbilarmonlar kengashining videokonferesiya shaklidagi yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda ishbilarmonlar kengashining milliy bo‘limlari raisi sifatida O‘zbekiston Respublikasi Savdo-sanoat palatasi raisi Adham Ikramov, shuningdek, Turkmaniston Savdo-sanoat palatasi raisi Dovletgeldi Rejepov qatnashdi.
Shuningdek, tadbirda O‘zbekistondan O‘zbekiston Respublikasining Turkmanistondagi Favqulotda va Muxtor Elchisi A.Qo‘chqorov, O‘zbekiston eksportchilar uyushmasi raisi M.Umarov, O‘zbekiston Respublikasi Investisiyalar va tashqi savdo vazirligi boshqarma boshlig‘i N.Xoshimov, Tashqi ishlar vazirligi bo‘lim boshlig‘i A. Xadjaeva, shuningdek, bir qator  vazirlik va idoralar, hamda tadbirkorlar ishtirok etishdi.
Turkmanistondan, Turkmanistonning O‘zbekiston Respublikasidagi Favqulodda va Muxtor Elchisi Ya.Mamedov, Turkmaniston Qishloq xo‘jaligi va atrof-muhitni muhofaza qilish vazirligining agrar islohotlar va jahon tajribasi boshqarmasi boshlig‘i G.Guseynov, “Tenekar” farmasevtika korxonalari direktori, Sog‘liqni saqlash vazirligining “Turkmensenagat” uyushmasi va Turkmaniston tibbiyot sanoati rahbari S. Akgaev va boshqa mas'ul vazirlik va idoralarning vakillari, shuningdek tadbirkorlik subyektlari ishtirok etishdi.
Ta'kidlash joizki, ushbu ishbilarmonlar kengashi 2018 yil aprel oyida Toshkentda tashkil etilgan bo‘lib, O‘zbekiston va Turkmaniston ishbilarmon doiralari o‘rtasida savdo-investisiya, transport-logistika sohalarida, shuningdek iqtisodiyotning turli sohalarida hamkorlikni chuqurlashtirishga qaratilgan.
Shuni alohida ta'kidlab o‘tish joizki, ushbu Ishbilarmonlar kengashi iqtisodiy muloqotni faollashtirishga xizmat qilib, ikki mamlakat ishbilarmon doiralari o‘rtasida qulay sharoitlar yaratishga asos yaratadi. O‘zbekiston-Turkmaniston ishbilarmonlar kengashi turli sohalardagi potensial investisiya loyihalarini muhokama qilish va amalga oshirish uchun platforma bo‘lib, ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo aloqalarini rivojlantirishga hissa qo‘shadi.
Ishtirokchilarning ta'kidlashlaricha,  so‘nggi 2 yil ichida ikki tomonlama hamkorlik jarayonida Ashxabodda bo‘lib o‘tgan "Made in Uzbekistan” Milliy ko‘rgazmasida 70 ga yaqin o‘zbekistonlik kompaniyalar vakillari qatnashgan, shu bilan birga Turkmaniston tovar ishlab chiqaruvchilarining ko‘rgazmasi, shuningdek Toshkentda qo‘shma o‘zbek-turkman biznes forumi tashkil etilgan.
Kun tartibida sanoat va transport, to‘qimachilik sanoati, sog‘liqni saqlash va farmasevtika, shuningdek, Turkmaniston va O‘zbekiston o‘rtasidagi qishloq xo‘jaligi sohasidagi hamkorlik masalalari ko‘rib chiqildi. Shuningdek, koronavirus pandemiyasi sabab bo‘lgan global iqtisodiyotdagi og‘ir davrda hamkorlar topishga ko‘maklashish va ikki mamlakat biznes vakillari o‘rtasida “B2B” formatidagi muzokaralarni ta'minlash orqali hamkorlik aloqalarini yo‘lga qo‘yish masalalari muhokama qilindi.
Uchrashuv davomida, shuningdek, O‘zbekiston iqtisodiyotining asosiy istiqbolli tarmoqlari taqdimoti namoyish etildi. Shuningdek, Turkmaniston qatnashchilari O‘zbekistonda amalga oshirilayotgan iqtisodiy islohotlarning natijalari, Respublikada investisiyalar kiritish va biznes yuritish uchun yaratilgan qulay sharoitlar bilan tanishtirib o‘tildi.
Ta'kidlash joizki, O‘zbekistonda turkman kapitali ishtirokidagi 148 korxona, 66 qo‘shma korxona va 100 foiz turkman kapitali ishtirokidagi 88 korxona faoliyat ko‘rsatmoqda.
O‘z navbatida, Turkmaniston tomoni so‘nggi uch yil davomida O‘zbekistonning ijtimoiy-iqtisodiy rivojlanish sur'atlari va mamlakatning xorijiy mamlakatlar bilan savdo-iqtisodiy aloqalarini kengaytirishdagi faoliyatini yuqori baholadi.
Ikki mamlakat ishbilarmon doiralarining 30 dan ortiq vakillari ishtirok etishi ushbu tadbirning o‘ziga xos xususiyatidir. Ishbilarmonlar kengashi aynan ikki mamlakat tadbirkorlari o‘rtasidagi hamkorlikni rivojlantirishga ko‘maklashadigan, sheriklik aloqalarini o‘rnatish va yangi aloqalarni topish uchun sharoit yaratadigan, shuningdek, O‘zbekiston va Turkmaniston ishbilarmonlari o‘rtasida biznes aloqalari sohasida yuzaga keladigan aniq muammolarni hal qiladigan platformaga aylandi.

Заседание Узбекско-туркменского Делового Совета
7 октября 2020 года, в формате видеоконференции Торгово-промышленными палатами Узбекистана и Туркменистана было проведено Заседание Узбекско-туркменского Делового совета.
На мероприятии в качестве председателей национальных частей Делового Совета приняли участие Председатель Торгово-промышленной палаты Республики Узбекистан Адхам Икрамов, а также Председатель Торгово-промышленной палаты Туркменистана Довлетгельды Реджепов.
Также на мероприятия с узбекской стороны приняли участие Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Узбекистан в Туркменистане А.Кучкаров, председатель Ассоциации экспортеров Узбекистана М.Умаров, начальник управления Министерства инвестиции и внешней торговли Республики Узбекистан Н.Хошимов, начальник департамента Министерства иностранных дел А.Хаджаев и ряд отраслевых министерств и ведомств, а также предприниматели Узбекистана.
С туркменской стороны участвовали: Чрезвычайный и Полномочный Посол Туркменистана в Республике Узбекистан Я.Мамедов, начальник управления аграрных реформ и мирового опыта Министерства Сельского хозяйства и охраны окружающей среды Туркменистана Г.Гусейнов, Директор фармацевтических предприятий «Тенекар», Объединения «Туркменсенагат» Министерства здравоохранения и медицинской промышленности Туркменистана С.Акгаев и другие представители ответственных ведомств, а также представители бизнеса Туркменистана.
Стоит отметить, что данный Деловой Совет был создан в апреле 2018г. в г. Ташкенте и направленный на углубление сотрудничества между деловыми кругами Узбекистана и Туркменистана в торгово-инвестиционной, транспортно-логистической сферах, а также в различных отраслях экономики.
Стоит акцентировать внимание на то, что данный Деловой совет служит в целях активизации экономического диалога, который позволит заложить основу для создания благоприятных условий между деловыми кругами двух стран. Узбекско-Туркменский Деловой Совет является платформой для обсуждения и реализации потенциальных инвестиционных проектов в различных областях, и способствует продвижению товарооборота между двумя странами.
Выступавшие отметили, что в ходе двустороннего сотрудничества только за последние 2 года было организовано участие около 70 представителей узбекских компаний на Национальной выставке «Made in Uzbekistan» в Ашхабаде, организована выставка товаропроизводителей Туркменистана, а также совместный узбекско-туркменский бизнес-форум в Ташкенте.
На повестке дня стояли вопросы сотрудничества в сфере промышленности и транспорта, текстильной промышленности, здравоохранения и фармацевтики, а также в сфере сельского хозяйства между Туркменистаном и Узбекистаном. Также были обсуждены вопросы обеспечения деловых контактов двух стран, путем содействия нахождению партнеров и обеспечения переговоров представителей бизнеса двух стран в формате «В2В» в тяжелый период в мировой экономике, вызванной пандемией коронавируса.
В ходе заседания также презентованы основные перспективные отрасли узбекской экономики. Туркменская сторона также была ознакомлена с результатами проводимых в Узбекистане экономических преобразований, создаваемыми благоприятными условиями для инвестирования и ведения бизнеса в республике.
Следует отметить, что в Узбекистане осуществляют деятельность 148 предприятий с участием туркменского капитала, 66 совместных предприятий и 88 предприятий - со 100% туркменским капиталом.
В свою очередь туркменской стороной были высоко оценены темпы социально-экономического развития Узбекистана за последние три года и активность страны в расширении торгово-экономических отношений с зарубежными странами.
Особенностью данного Делового Совета стало участие более 30 представителей предпринимательских кругов двух стран. Деловой совет стал именно той площадкой, которая способствует развитию сотрудничества между предпринимателями двух стран, создаст условия для налаживания партнерских связей и нахождению новых контактов, а также решению конкретных проблем, возникающих в сфере делового взаимодействия между предпринимателями Узбекистана и Туркменистана.