O‘zbekiston va Janubiy Koreya Prezidentlarining telefon orqali muloqoti bo‘lib o‘tdi
O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev 6-oktabr kuni Koreya Respublikasi Prezidenti Mun Chje In bilan telefon orqali muloqot qildi.
Davlatimiz rahbari suhbat avvalida O‘zbekistonning ko‘p millatli xalqi nomidan va shaxsan o‘z nomidan Prezident Mun Chje Inni va do‘st koreys elini Koreya tashkil topgan kun va an’anaviy Chusok bayrami bilan samimiy tabriklab, tinchlik-osoyishtalik, farovonlik va ravnaq tiladi.
O‘zbekiston va Janubiy Koreya yetakchilari mamlakatlarimiz o‘rtasidagi alohida strategik sheriklik maqomidagi ikki tomonlama munosabatlarning holati va ularni yanada rivojlantirish istiqbollarini batafsil ko‘rib chiqdilar, shuningdek, xalqaro siyosatning dolzarb masalalari yuzasidan fikr almashdilar.
Koronavirus global miqyosda tarqalishining keng ko‘lamli O‘zbekiston-Koreya aloqalari uchun oqibatlarini kamaytirish maqsadida turli darajalarda faol hamkorlik va muntazam samarali muloqotni davom ettirish muhim ekani ta’kidlandi.
O‘zbekiston Prezidenti pandemiyaga qarshi samarali kurashni tashkil etish, ushbu kasallikni profilaktika qilish va davolash bo‘yicha ilg‘or tajribani joriy etishga Koreya Respublikasi tomonidan ko‘rsatilgan amaliy ko‘mak uchun hamkasbiga minnatdorlik bildirdi.
Sog‘liqni saqlash vazirliklari va boshqa manfaatdor tashkilotlar darajasida yaqindan o‘zaro muvofiqlashuvni, shu jumladan, davolash metodikasini takomillashtirish, vaksinalar ishlab chiqish va ulardan foydalanishni ta’minlash borasida davom ettirishga kelishib olindi.
Suhbat chog‘ida bo‘lajak oliy darajali uchrashuvlarning kun tartibini tayyorlashga alohida e’tibor qaratildi.
Xususan, Prezidentlar savdo-iqtisodiy va investitsiyaviy hamkorlik, o‘zaro tovar ayirboshlashni kengaytirish va kooperatsiyani kuchaytirish uchun qulay shart-sharoitlarni shakllantirish, shu jumladan, zarur huquqiy bazani mustahkamlash va ishbilarmonlik tashabbuslarini ilgari surishga ko‘maklashish masalalarini ko‘rib chiqdilar.
Davlat rahbarlari ikki mamlakat hukumatlariga investitsiyaviy, moliyaviy-texnik va gumanitar hamkorlik doirasida amalga oshirilayotgan 65 ta qo‘shma loyihani, eng avvalo, Koreya xalqaro hamkorlik agentligi va Iqtisodiy taraqqiyot va hamkorlik jamg‘armasi doirasida sog‘liqni saqlash va ta’lim sohalaridagi ijtimoiy ahamiyatga ega dasturlarni har tomonlama qo‘llab-quvvatlashni davom ettirish bo‘yicha topshiriq berdilar.
Bundan tashqari, O‘zbekiston va Janubiy Koreyaning yetakchi kompaniyalari va bank-moliya institutlari ishtirokidagi hozirgi kunda umumiy qiymati 4 milliard dollardan ortiq bo‘lgan istiqbolli loyihalar portfelini kengaytirish yuzasidan o‘zaro muvofiqlashgan choralar qabul qilinadi.
Muloqot so‘ngida Prezidentlar ikki xalq o‘rtasidagi ko‘p asrlik do‘stlik rishtalariga asoslangan serqirra munosabatlarni yanada mustahkamlash hamda keng ko‘lamli amaliy hamkorlikni ilgari surish borasida qat’iy ekanliklarini yana bir bor tasdiqladilar.

Shavkat Mirziyoyev talks with South Korean President over the phone
On October 6, President of the Republic of Uzbekistan Shavkat Mirziyoyev held a telephone conversation with President of the Republic of Korea Moon Jae-In.
The head of our state started the conversation with cordially congratulating – on behalf of the multiethnic people of Uzbekistan and his own behalf – President Moon Jae-In and the friendly Korean people on the National Foundation Day and the traditional holiday of Chuseok, expressing warm wishes of peace, wellbeing and prosperity.
The two leaders examined in detail the current state and prospects of bilateral relations of special strategic partnership, and also exchanged views on pressing issues of international politics.
The sides emphasized the importance of continuing active interaction and regular productive dialogue at different levels in order to minimize the consequences of the global spread of coronavirus for the Uzbek-Korean wide-ranging cooperation.
Shavkat Mirziyoyev also sincerely thanked his colleague for the practical assistance provided by South Korea in organizing an effective fight against the pandemic, in introducing advanced experience in the prevention and treatment of this disease.
The Presidents agreed to keep with close coordination between the ministries of health and other interested agencies across the board, including on issues of treatment methods and access to vaccines.
Special significance was attached during the conversation to the development of agenda for upcoming summit meetings.
In particular, the parties discussed issues of trade, economic and investment cooperation, those concerning the delivery of favorable conditions for the growth of trade and enhancement of cooperation, including in matters pertaining to legal framework and assistance in promoting business initiatives.
Shavkat Mirziyoyev and Moon Jae-In urged the governments of the two countries to continue with comprehensive support for 65 current joint projects in the investment, financial, technical and humanitarian cooperation, primarily the socially significant programs in healthcare and education through the Korean International Cooperation Agency and the Economic Development Cooperation Fund.
In addition, coordinated measures will be taken to upsurge the already exceeding $ 4 billion portfolio of promising projects with the participation of leading companies and banking and financial institutions of Uzbekistan and South Korea.
The heads of state reaffirmed their strong commitment to the consolidation of multifaceted relations built on robust bonds of centuries-old friendship as well as to the promotion of full-scale practical interaction.