2020-10-06 | Texnologiyalar
«Jizzax» erkin iqtisodiy zonasida «Optik tolali aloqa kabellarini ishlab chiqarishni tashkillashtirish» loyihasi doirasida «Global Optical Communication Uzbekistan» («GOC-UZ») MChJ Qo‘shma korxonasining yangi ishlab chiqarish hududida poydevor qo‘yish marosimi bo‘lib o‘tdi.
Tadbirda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining o‘rinbosari Jamol Maxsudov, Jizzax viloyati hokimi o‘rinbosari Akrom Rahmonqulov, «Jizzax» EIZ vakillari, «GOC-UZ» QK xorijiy investorlari, qurilish tashkiloti rahbariyati va xodimlari, ommaviy axborot vositalari vakillari ishtirok etdilar.
Tantanali marosimda Axborot texnologiyalari va kommunikatsiyalarini rivojlantirish vazirining o‘rinbosari Jamol Maxsudov so‘zga chiqib, shunday dedi:
---O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev raisligida 22-sentabr kuni tarmoq va hududlarda raqamli iqtisodiyot hamda elektron hukumatni joriy qilish masalalari bo‘yicha videoselektor yig‘ilishi o‘tkazildi. Unda Prezidentimiz Raqamli iqtisodiyotsiz mamlakat iqtisodiyotining kelajagi yo‘q deya ta’kidladi.
Butun dunyoda raqamli texnologiyalar barcha soha va odamlar hayotiga jadal kirib bormoqda. Bu yo‘nalishga o‘z vaqtida kirishgan davlatlar rivojlanib, aksincha, eskicha ishlaganlar taraqqiyotdan orqada qolyapti.
2020-yil mamlakatimizda “Ilm, ma’rifat va raqamli iqtisodiyotni rivojlantirish yili” deb e’lon qilinib, bu borada katta ishlar boshlandi. Xususan, 28-aprelda davlatimiz rahbarining “Raqamli iqtisodiyot va elektron hukumatni keng joriy etish chora-tadbirlari to‘g‘risida”gi qarori qabul qilindi.
Davlatimiz rahbari har doim avvalo aholi eng ko‘p to‘qnash kelayotgan sohalarni raqamlashtirish, odamlarning og‘irini yengil qilish zarurligini ta’kidlaydi. Shu talabdan kelib chiqib, ishchi guruhlar tomonidan 530 ta hududiy va 280 ta tarmoq loyihasi tayyorlangan.
Xususan, joriy yil yakunigacha 14 va kelgusi yil birinchi choragida yana 14 tumanda odamlar eng ko‘p murojaat qiladigan sog‘liqni saqlash, kadastr, ijtimoiy himoya, qishloq xo‘jaligi, ta’lim yo‘nalishlarini raqamlashtirish bo‘yicha 239 ta loyiha amalga oshiriladi.
Biz barchamiz yaxshi tushunamizki, zamonaviy, ishonchli va yuqori tezlikdagi telekommunikatsiya tarmoqlari mavjud emas ekan, elektron hukumat yoki raqamli iqtisodiyot bo‘lishi mumkin emas.
Raqamli iqtisodiyotni amalga oshirish uchun ishonchli texnologik poydevor yaratib, mamlakatni yuqori tezlikdagi Internet va zamonaviy telekommunikatsiya tarmoqlari bilan ta’minlash - bizning oldimizda - aloqa xodimlari oldida turgan asosiy vazifa hisoblanadi.
«GOC-UZ» yangi ishlab chiqarish korxonasi nafaqat O‘zbekiston telekommunikatsiya infratuzilmasini avvallari xorijiy valyutaga sotib olingan mahsulotlar bilan ta’minlash masalalarini hal etibgina qolmay, balki 100 nafargacha kishilarni, shu jumladan, Jizzax shahridagi kasb-hunar kollejlari bitiruvchilarini ham ish bilan ta’minlaydi.
Optik tolali kabellar ishlab chiqarishga ixtisoslashgan «Global Optical Communication Uzbekistan» MChJ Qo‘shma korxonasiga 2019 yili «O‘zbektelekom» AK va Janubiy Koreyaning «Global Optical Communication Co. Ltd.» va «Uni Asset Global Co. Ltd.» kompaniyalari bilan birgalikda asos solingan.
Qo‘shma korxonaning ustav kapitali 11 million AQSh dollarini tashkil etadi, shu jumladan:
- Janubiy Koreyaning kompaniyalari (55%) – 6 050 000 AQSh dollari;
-«O‘zbektelekom» AK (45%) – 4 950 000 AQSh dollari.
2020-yilda birinchi bosqichda «Global Optical Communication Uzbekistan» QKning «Jizzax» EIZdagi mavjud binosida Koreya, Yaponiya va Xitoy kompaniyalarining zamonaviy uskunalari o‘rnatilgan bo‘lib, tayyor mahsulotlar ishlab chiqarilmoqda.
Hozirgi kunda ushbu zavodda koreyalik mutaxassislar faoliyat yuritmoqdalar. Optik tolali kabellarni Koreya texnologiyasi asosida ishlab chiqarish o‘zlashtirilgan.
Mavjud ishlab chiqarish quvvatlarida 2020-yilda korxona 10 ming km uzunlikdagi optik tolali aloqa kabellarini ishlab chiqaradi.
«Jizzax» EIZda «Optik tolali aloqa kabellarini ishlab chiqarishni tashkillashtirish» loyihasining ikkinchi bosqichini amalga oshirish doirasida «Global Optical Communication Uzbekistan» («GOC-UZ» MChJ QK), yangi binolarIni qurish uchun Koreya Respublikasining «EXIMbank»dan 3,6 million AQSh dollari miqdorida kredit mablag‘lari jalb qilindi. Qurilish 2021 yilning birinchi choragida yakunlanishi rejalashtirilgan.
«GOC-UZ» QK yangi ishlab chiqarish liniyasi foydalanishga topshirilgandan so‘ng, korxona O‘zbekiston telekommunikatsiya tarmoqlari uchun ham, eksport uchun ham 50 ming km gacha optik tolali aloqa liniyalarini ishlab chiqaradi.
Birinchi bosqichda ishlab chiqarishni mahalliylashtirish darajasi 32% ni, ikkinchi bosqichda esa 60% gachani tashkil qiladi.
O‘zbekistonning raqamli iqtisodiyotini rivojlantirish uchun zamonaviy yuqori tezlikdagi va ishonchli telekommunikatsiya tarmog‘i zarur. Bugungi kunda O‘zbekiston mis aloqa liniyalaridan optik tolali aloqa liniyalariga faol tarzda o‘tmoqda va bu telekommunikatsiya tarmoqlarining ishonchliligi va tezkorligini ta’minlash barobarida sifatini ham oshiradi.

В Джизакской области началось строительство нового завода «GOC-UZ» по производству волоконно-оптических кабелей связи
2020-10-06 | Технологии
В свободной экономической зоне «Джизак» в рамках проекта «Организация производства волоконно-оптических кабелей связи» состоялась церемония закладки фундамента новой производственной площадки Совместного предприятия «Global Optical Communication Uzbekistan» (ООО СП «GOC-UZ»).
В мероприятии приняли участие заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Жамол Махсудов, заместитель хокима Джизакской области Акрам Рахмонкулов, представители свободной экономической зоны «Джизак», иностранные инвесторы ООО СП «GOC-UZ», руководство и сотрудники строительной компании, представители СМИ.
На церемонии выступил заместитель Министра по развитию информационных технологий и коммуникаций Жамол Махсудов:
- 22 сентября под председательством Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева состоялось видеоселекторное совещание по вопросам внедрения цифровой экономики и электронного правительства в отраслях и регионах. На этом совещании наш Президент отметил, что «без цифровой экономики нет будущего у экономики страны».
Сегодня цифровые технологии стремительно проникают во все сферы человеческой жизни. Своевременно вставшие на путь цифрового развития государства достигают успехов, а те страны, которые работают по-старому, отстают от прогресса.
Глава государства неоднократно отмечал необходимость цифровизировать прежде всего те сферы, с которыми люди сталкиваются чаще всего, и таким образом облегчить жизнь граждан. Исходя из этого требования рабочими группами подготовлено 530 региональных и 280 отраслевых проектов.
Но мы все прекрасно понимаем, что без современных, надежных и высокоскоростных сетей телекоммуникаций нет, и не может быть ни электронного правительства, ни цифровой экономики.
Именно перед нами - связистами сегодня стоит главная задача – обеспечить страну высокоскоростным Интернетом и современными сетями телекоммуникаций, создав надежный технологический фундамент для внедрения цифровой экономики в повседневную жизнь.
Новое производственное предприятие «GOC-UZ» не только решает вопросы обеспечения телекоммуникационной инфраструктуры Узбекистана продукцией, которая раньше закупалась за иностранную валюту, но и обеспечит рабочими местами до 100 человек, в том числе из числа выпускников профессиональных колледжей города Джизака.
Совместное предприятие «Global Optical Communication Uzbekistan», специализирующееся на производстве волоконно-оптических кабелей связи, было создано в 2019 году АК «Узбектелеком» совместно с южнокорейскими компаниями «Global Оptical Communication Co. Ltd. » и «Uni Asset Global Co. Ltd.».
Уставной капитал совместного предприятия составляет 11 миллионов долларов, в том числе доля южнокорейских компаний составляет 55 процентов, или 6,05 миллиона долларов, доля АК «Узбектелеком» - 45 процентов, или 4,95 миллиона долларов.
На первом этапе в 2020 году здание СП Global Optical Communication Uzbekistan в свободной экономической зоне «Джизак» оснащено современным оборудованием от корейских, японских и китайских компаний и будет производить готовую продукцию.
В настоящее время на заводе работают корейские специалисты. Освоено производство волоконно-оптических кабелей связи на основе корейской технологии. На имеющихся производственных мощностях в 2020 году компания произведет 10 тысяч километров волоконно-оптических кабелей связи.
В рамках реализации второго этапа проекта «Организация производства оптоволоконных кабелей связи» в свободной экономической зоне «Джизак» Совместное предприятие «Global Optical Communication Uzbekistan» (ООО СП «GOC-UZ») привлекло кредитные средства корейского Эксимбанка (Korea «Eximbank») в размере 3,6 миллиона долларов. Завершение строительства намечено в первом квартале 2021 года.
После ввода в эксплуатацию новой производственной линии СП «GOC-UZ» предприятие будет производить до 50 тысяч километров волоконно-оптических линий связи как для телекоммуникационных сетей Узбекистана, так и на экспорт. На первом этапе уровень локализации производства составит 32 процента, а на втором этапе – 60 процентов.
Развитие цифровой экономики Узбекистана требует современной высокоскоростной и надежной телекоммуникационной сети. Сегодня Узбекистан активно переходит от медных к волоконно-оптическим линиям связи, что не только обеспечивает надежность и скорость телекоммуникационных сетей, но и улучшает их качество.