“Jeneva savdo haftaligi”ning Jahon savdo tashkilotiga (JST) a'zo bo‘lish masalalari bo‘yicha maxsus sessiyasi bo‘lib o‘tdi
2020-10-03 | Iqtisodiyot
Joriy yilning 30-sentabr kuni videokonferensiya orqali BMTning Yevropa iqtisodiy komissiyasi (YeIK) va JST kotibiyati tomonidan Jahon savdo tashkilotiga (JST) a'zo bo‘lish bo‘yicha tashkil etilgan “Jeneva savdo haftaligi”ning maxsus sessiyasi o‘tkazildi. Sessiya BMTning barqaror rivojlanish maqsadlari (BRM) amalga oshirish uchun turli mamlakatlarning JSTga a'zo bo‘lishi nuqtai nazaridan xalqaro savdodan foydalanish imkoniyatini muhokama qilish maqsadida o‘tkazildi.
Sessiyada shuningdek, BMT YeIK Ijrochi kotibi O.Algaerova, JSTga a'zo bo‘lish bo‘limi direktori M.Oshikava, Bosniya va Gersegovina JSTga a'zo bo‘lish bo‘yicha bosh muzokarachi X.Tinyak, O‘zbekiston Respublikasi investisiyalar va tashqi savdo vazirining o‘rinbosari B.Abidov, Jenevadagi Belarus' va Qozog‘iston diplomatik missiyalari rahbarlari, shuningdek, olimlar, ekspertlar va xususiy sektor vakillari ishtirok etdi.
O.Algaerova o‘zining qutlov nutqida BRMlarni amalga oshirish uchun savdo va mintaqaviy hamkorlikning muhimligini va JSTga qo‘shilishning afzalliklarini ta'kidladi. Uning fikriga ko‘ra, JSTga kirish birinchi o‘rinda barqaror qiymat zanjirlarini va savdo shaffofligini yaratishga qaratilgan.
JSTga kirish bo‘limi direktori M.Oshikava JST unga a'zo mamlakatlar aholisining farovonligi va iqtisodiy o‘sishini ta'minlashga  yo‘naltirilgan savdo islohotlarini ilgari surishga qaratilgan samarali vositasi bo‘lib, BRMga erishishda muhim rol' o‘ynaydi deb aytdi va sessiya ishtirokchilarining diqqatini BRMning 17 maqsadlaridan 13tasini o‘z ichiga olgan JSTga kirish masalalariga qaratdi. Ushbu masalalarning yechimi turli davlatlarga milliy iqtisodiyotlarni isloh qilish bo‘yicha sa'y-harakatlariga qo‘shimcha turtki beradi.
O‘zbekiston tomoni JSTga a'zo bo‘lish jarayoni haqidagi ma'lumotlarni taqdim etdi, xususan, 2017-2021 yillarda Respublikani rivojlantirishning beshta ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha harakatlar Strategiyasi doirasida tashqi savdo rejimi, valyutani tartibga solish, bojxona va soliq qonunchiligini liberalizasiyalash bo‘yicha ko‘rilayotgan manzilli choralar ta'kidlandi. Bu, o‘z navbatida, O‘zbekistonning JSTga a'zo bo‘lishi uchun eng qulay sharoit yaratadi. Shu nuqtai nazardan, bu jarayon O‘zbekistonning jahon iqtisodiy hamjamiyatiga va ko‘p tomonlama savdo tizimiga yanada integratsiyalashuviga qaratilib amalga oshirilayotgan islohotlarning ajralmas qismi hisoblanadi.
Sessiya davomida Bosniya va Gersegovina vakili JSTga a'zo bo‘lish jarayonining hozirgi holati haqida umumiy ma'lumot berdi hamda Qozog‘iston vakili Qozog‘istonning Tashkilotga qo‘shilish tajribasi haqida batafsil ma'lumot berdi.

Состоялась специальная сессия «Женевской недели торговли» по вопросам присоединения к Всемирной торговой организации (ВТО)
2020-10-03 | Экономика
30 сентября текущего года в формате видеоконференции состоялась специальная сессия «Женевской недели торговли» по вопросам присоединения к Всемирной торговой организации (ВТО), организованная Европейской экономической комиссией (ЕЭК) ООН и Секретариатом ВТО в целях обсуждения возможности использования международной торговли для реализации Целей устойчивого развития ООН (ЦУР) в контексте вступления стран в ВТО.
В сессии также приняли участие исполнительный секретарь ЕЭК ООН О.Алгаерова, директор отдела вступлений ВТО М.Ошикава, главный переговорщик по вступлению в ВТО Боснии и Герцеговины Х.Тиняк, заместитель министра инвестиций и внешней торговли Республики Узбекистан Б.Абидов, руководители дипмиссий Беларуси и Казахстана в Женеве, а также ученые, эксперты, представители частного сектора.
В своей приветственной речи О.Алгаерова отметила важность вопросов торговли и регионального сотрудничества для реализации ЦУР, а также подчеркнула преимущества вступления в ВТО, которое, по ее мнению, направлено в первую очередь на создание устойчивых производственно-сбытовых цепочек и транспарентность торговли.
Директор отдела вступлений ВТО Майка Ошикава заявила, что ВТО играет важную роль в достижении ЦУР, являясь эффективным инструментом продвижения торговых реформ, направленных на экономический рост и благосостояние населения стран-участников и акцентировала внимание на вопросах присоединения к ВТО, охватывающих 13 из 17 целей ЦУР, решение которых позволит придать дополнительный импульс усилиям государств по реформированию национальных экономик.
Узбекской стороной была представлена информация о процессе вступления Республики в ВТО, в частности, подчеркнуты принимаемые в рамках Стратегии действий по пяти приоритетным направлениям развития республики в 2017-2021гг., адресные меры по либерализации внешнеторгового режима, валютного регулирования, таможенного и налогового законодательства, направленные на создание максимально благоприятных условий для присоединения Узбекистана к ВТО. В данном контексте, процесс является неотъемлемой частью проводимых реформ, направленных на дальнейшую интеграцию Узбекистана в мировое экономическое сообщество и многостороннюю торговую систему.
В ходе работы сессии с обзором текущего статуса процесса присоединения в ряды ВТО выступили представитель Боснии и Герцеговины, а также представитель Казахстана, представившего подробную информацию о казахском опыте вступления в Организацию.
По итогам сессии участники отметили важность тесного сотрудничества по реализации инициатив ЕЭК, нацеленных на оказание содействия странам во вступлении в ВТО, в том числе в вопросах упрощения процедур торговли, приведения технических регламентов, санитарных и фитосанитарных стандартов в соответствие с международными требованиями.