Qishloq xoʻjaligi loyihalari koʻzdan kechirildi
Bu korxona yiliga 200 tonna baliq va 5 million dona baliq lichinkalari yetishtirish, 5 ming tonna ozuqa yem tayyorlash quvvatiga ega. U shu yil iyulda faoliyat boshladi, 35 ta ish oʻrni yaratildi.
Loyihaning ahamiyati shundaki, korxonada yopiq sigʻimda intensiv usulda baliq yetishtiriladi. Yaʼni, suvdan takroran foydalanish evaziga katta hajmda suv tejaladi. Masalan, 200 tonna baliq yetishtirish uchun oddiy sharoitda 1,5 million metr kub suv sarflansa, bu yerda 250 metr kub yetarli. Bu Qoraqalpogʻiston uchun juda muhim.
Korxonada, shuningdek, qayta ishlash quvvati va muzlatgich tashkil etilgan.
Shu yerda qishloq xoʻjaligi tarmoqlaridagi loyihalar taqdimot qilindi. Davlatimiz rahbari chorvachilikda oilaviy koopersiyalarni yoʻlga qoʻyib, parrandani koʻpaytirib, goʻsht narxini arzonlashtirish choralarini koʻrish muhimligini taʼkidladi. Hududda yer va suvning aniq hisobini yuritish, bunga axborot texnologiyalarini joriy qilish boʻyicha koʻrsatmalar berildi.

Представлены проекты в сфере сельского хозяйства
Президент Шавкат Мирзиёев 2 октября ознакомился с деятельностью общества с ограниченной ответственностью «Коракалпок балик саноат» в Нукусе.
Предприятие способно заготавливать 200 тонн рыбы и 5 миллионов мальков рыбы, а также производить 5 тысяч тонн корма в год. На производстве, начавшем работу в июле этого года, создано 35 рабочих мест.
Значимость проекта заключается в том, что здесь рыбу выращивают интенсивным методом в закрытых помещениях. Достигается экономия большого количества воды за счет ее повторного использования. К примеру, если для выращивания 200 тонн рыбы в обычных условиях используется 1,5 миллиона кубометров воды, то здесь достаточно 250 кубометров. Данное обстоятельство играет важную роль в условиях Каракалпакстана.
Предприятие также имеет перерабатывающие и морозильные мощности.
Здесь же состоялась презентация проектов по отраслям сельского хозяйства. Глава государства подчеркнул важность создания семейных кооперативов животноводства, расширения птицеводства, принятия мер по снижению цен на мясо. Даны указания по ведению точного учета земли и воды в регионе, в том числе через внедрение информационных технологий.