Rossiya turoperatorlar assotsiatsiyasi rahbariyati bilan muzokaralar o‘tkazildi
30-sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Turizmni rivojlantirish davlat qo‘mitasi raisi o‘rinbosari Ulug‘bek Azamov Rossiya turoperatorlar assotsiatsiyasi (RTOA) ijrochi direktori M.Lomidze bilan videokonferensiya o‘tkazdi. Tadbirda turizm sohasida ikki tomonlama hamkorlikni rivojlantirish holati va istiqbollari muhokama qilindi.
Rossiya tomon O‘zbekistonda sayyohlik sohasi, infratuzilma va turizmning yangi turlarini rivojlantirish yo‘lida amalga oshirilayotgan ishlar, mamlakatda pandemiya davrida sohani tezkor tiklash maqsadida turizm biznesini qo‘llab-quvvatlashga doir ko‘rilayotgan choralar, shuningdek xalqaro turizmni tiklash uchun sharoitlarni bosqichma-bosqich yumshatish haqidagi maʼlumotlardan batafsil xabardor qilindi.
RTOA rahbariyatiga O‘zbekiston Prezidentining joriy yil 19 iyundagi “Turizm sohasini sanitariya-epidemiologik xavfsizlikning kuchaytirilgan rejimi talablariga qatʼiy rioya qilgan holda rivojlantirishga doir qo‘shimcha chora-tadbirlar to‘g‘risida”gi 4755-sonli qarori tafsilotlari yetkazildi. Shu bilan birga, jahon standartlariga javob beruvchi “Uzbekistan.
Safe Travel GUARANTEED” sanitar-epidemiologik xavfsizlik tizimining yo‘lga qo‘yilishi, “Xavfsiz obyektlar reyestri”ning yaratilishi hamda ichki va tashqi turizmni rivojlantirishdagi xavfsizlik sharoitlarini tashkil qilishga oid boshqa chora-tadbirlar haqida maʼlumotlar taqdim etildi.   Mayya Lomidze O‘zbekistonda turizm sohasini tiklash va rivojlantirish, xorijiy mehmonlar xavfsizligini taʼminlash hamda aviatashuvchilar bozorini librerallashtirish yo‘lida amalga oshirilayotgan ishlarga katta qiziqish bildirdi.
Muzokaralar davomida Rossiyada O‘zbekiston barcha mavsumlarda sayohat qilish mumkin bo‘lgan yo‘nalish sifatida ko‘rilayotgani qayd etilib, mamlakatimizning rossiyalik sayyohlar orasida katta qiziqish uyg‘otayotgani hamda muntazam aviareyslar ochilishi kutilayotgani taʼkidlandi.   Onlayn uchrashuv yakunlariga ko‘ra, tomonlar O‘zbekiston-Rossiya turkompaniyalari o‘rtasidagi hamkorlik aloqalarini yana-da rivojlantirish hamda qo‘shma loyihalarni amalga oshirish, shuningdek Rossiya aholisi o‘rtasida O‘zbekistonning turistik salohiyatini targ‘ib qilishda Assotsiatsiya maydonidan foydalanish uchun mazkur formatdagi muloqotni davom ettirishga kelishib olishdi.

Состоялись переговоры с исполнительным директором Ассоциации туроператоров России
30 сентября 2020 года состоялась встреча заместителя председателя Государственного комитета Республики Узбекистан по развитию туризма У.Азамова с исполнительным директором Ассоциации туроператоров России (АТОР) М.Ломидзе в формате видеоконференцсвязи, с целью обсуждения состояния и перспектив развития двустороннего сотрудничества в области туризма.
Российская сторона была подробно проинформирована о развитии сферы туризма Узбекистана, туристической инфраструктуры и новых видов туризма, предпринимаемых в стране мерах по поддержке туристского бизнеса в период пандемии для скорейшего восстановления отрасли, а также поэтапному смягчению условий для возобновления международного туризма в республику.
До руководства АТОР доведена информация о деталях постановления Президента Узбекистана от 19 июня т.г. «О дополнительных мерах по развитию сферы туризма при строгом соблюдении требований усиленного режима санитарно-эпидемиологической безопасности», внедрении отвечающей высоким мировым стандартам системы санитарно-эпидемиологической безопасности «Uzbekistan. Safe Travel GUARANTEED», создании «Реестра безопасных объектов», а также других мер по организации безопасных условий для внутреннего и въездного туризма. Майя Ломидзе выразила большой интерес к предпринимаемым в Узбекистане мерам по развитию и восстановлению туристической сферы, обеспечению безопасности иностранных посетителей, а также  либерализации рынка авиаперевозок в стране.
В ходе переговоров М.Ломидзе отметила, что Узбекистан рассматривается в России в качестве круглогодичного направления, вызывает большой интерес у российских туристов, которые также ждут открытия регулярного авиасообщения с республикой. По итогам стороны договорились о продолжении данного формата диалога на регулярной основе для развития сотрудничества и реализации новых проектов совместно с узбекскими и российскими туркомпаниями, а также использования площадок Ассоциации для продвижения туристического потенциала республики среди российской общественности.