Oʻzbekiston ilm-fani ogʻir judolikka uchradi.
Atoqli adabiyotshunos olim, Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi akademigi Toʻra Mirzayev shu yil 29-sentyabr kuni 84 yoshida vafot etdi.
T.Mirzayev 1936-yil 6-martda Buxoro viloyatining Shofirkon tumanida tugʻildi. 1957-yili Buxoro davlat pedagogika institutini tugatib, mehnat faoliyatini Surxondaryo viloyatining Jarqoʻrgʻon tumanidagi 22-oʻrta maktabda oʻqituvchi sifatida boshladi. 1961-1963-yillarda Oʻzbekiston Fanlar akademiyasi Til va adabiyot instituti aspiranturasida tahsil oldi, 1965-yilda nomzodlik, 1986-yilda doktorlik dissertatsiyasini himoya qildi. 2017-yilda Oʻzbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining haqiqiy aʼzosi etib saylandi.
Isteʼdodli olim oʻzining qariyb 65 yillik ilmiy-pedagogik va tashkilotchilik faoliyati davomida Fanlar akademiyasi Til va adabiyot instituti katta ilmiy xodimi, sektor mudiri, direktori, Fanlar akademiyasining ijtimoiy-gumanitar fanlar boʻyicha vitse-prezidenti, Oʻzbek tili, adabiyoti va folklori institutining yetakchi ilmiy xodimi kabi lavozimlarda samarali mehnat qilib, yurtimizda adabiyotshunoslik, folklorshunoslik fanlari sohasidagi dolzarb masalalarni tadqiq etish, yuqori malakali kadrlar tayyorlash ishiga munosib hissa qoʻshdi.
T.Mirzayev oʻzbek xalq ogʻzaki badiiy ijodiyotini keng koʻlamda tadqiq etish borasida ilmiy maktab yaratgan, eposshunoslikning nazariy va amaliy masalalariga doir koʻplab asarlari nafaqat mamlakatimiz, balki chet ellarda ham eʼtirof etilgan taniqli folklorshunos olim edi.
Ayniqsa, uning rahbarligi va ishtirokida tayyorlangan 15 jildlik “Oʻzbek folklori va adabiyoti tarixi” ilmiy-amaliy toʻplami, “Alpomish” dostoni, “Oʻzbek xalq maqollari”ning akademik nashrlari, shuningdek, olimning koʻp jildlik “Oʻzbek xalq ijodi”, “Oʻzbek folklori ocherklari”, “Oʻzbek xalq ijodi boʻyicha tadqiqotlar” kabi kitoblari, koʻplab ilmiy maqolalari, kitob va monografiyalari milliy adabiyotimiz va madaniyatimiz xazinasiga munosib hissa boʻlib qoʻshildi.
Jonkuyar ustoz sifatida koʻplab yoshlarga ilm-fan sirlaridan saboq bergan zahmatkash olimning bevosita rahbarligida oʻnlab fan doktorlari va fan nomzodlari tayyorlangan.
Akademik T.Mirzayevning mamlakatimiz ilm-fanini rivojlantirish borasidagi xizmatlari davlatimiz tomonidan munosib taqdirlandi. U Beruniy nomidagi Oʻzbekiston Respublikasi Davlat mukofoti, “Oʻzbekiston Respublikasi fan arbobi” faxriy unvoni, “Fidokorona xizmatlari uchun” va “Doʻstlik” ordenlariga sazovor boʻlgan edi.

29 сентября на 84-м году жизни скончался известный ученый-литературовед, академик Академии наук Республики Узбекистан Тура Мирзаев. Т. Мирзаев родился 6 марта 1936 года в Шафирканском районе Бухарской области. В 1957 году окончил Бухарский государственный педагогический институт, начал трудовую деятельность учителем в средней школе № 22 Джаркурганского района Сурхандарьинской области.
В 1961-1963 годах учился в аспирантуре Института языка и литературы Академии наук Узбекистана, в 1965 году защитил кандидатскую, в 1986 году - докторскую диссертации. В 2017 году был избран действительным членом Академии наук Республики Узбекистан. В течение 65-летней научно-педагогической деятельности талантливый ученый эффективно трудился в институте старшим научным сотрудником, заведующим сектором, директором, вице-президентом Академии наук по социально-гуманитарным предметам, ведущим научным сотрудником Института узбекского языка, литературы и фольклора и внес достойный вклад в исследование актуальных вопросов в сфере литературоведения, фольклористики, подготовку высококвалифицированных кадров.
Т. Мирзаев создал научную школу масштабного исследования узбекского народного устного художественного творчества, был известным фольклористом. Его произведения по теоретическим и практическим вопросам эпосоведения признаны не только в нашей, но и в зарубежных странах. Подготовленные при его участии и под его руководством 15-томный научно-практический сборник "История узбекского фольклора и литературы", академические издания дастана “Алпамыш”, “Узбекские национальные пословицы”, многотомные книги “Узбекское народное творчество”, “Очерки об узбекском фольклоре”, “Исследования узбекского народного творчества”, научные статьи, книги и монографии стали весомым вкладом в сокровищницу национальной литературы и культуры. Под руководством заботливого наставника, обучившего немало молодых людей подготовлены десятки кандидатов и докторов наук.
Заслуги академика Т. Мирзаева в развитии науки страны получили достойную оценку государства. Он удостоен Государственной премии Республики Узбекистан имени Беруни, почетного звания “Заслуженный деятель науки Республики Узбекистан”, орденов “Фидокорона хизматлари учун” и “Дустлик”. Светлая память об известном ученом, заботливом наставнике, скромном человеке Туре Мирзаеве навсегда сохранится в наших сердцах.