Aholi va uy-joy fondini ro‘yxatga olish masalalari bo‘yicha ekspertlar guruhining navbatdagi yig‘ilishi
2020-09-30 | Jamiyat
Joriy yilning 29- sentabr kuni Shveytsariyaning Jeneva shahrida aholi va uy-joy fondini ro‘yxatga olish masalalari bo‘yicha ekspertlar guruhining yig‘ilishi o‘z faoliyatini boshladi.
Mazkur yig‘ilish 1- oktabrgacha davom etadi. Unda Sharqiy Yevropa, Kavkaz va Markaziy Osiyo davlatlari statistika idoralari vakillari hamda xalqaro tashkilotlar ekspertlari ishtirok etadi.
Onlayn ravishda o‘tkazilayotgan tadbirda pandemiya sharoitida aholi va uy-joy fondini ro‘yxatga olishga tayyorgarlik ko‘rish, tadbirni o‘tkazishda innovatsion usullar, ma'muriy va boshqa axborot manbalaridan foydalanish, ma'lumotlar sifatini baholash, foydalanuvchilarning ehtiyojlarini qondirish, aholini ro‘yxatga olish va ijtimoiy kuzatuvlarni integratsiyalash kabi masalalar ko‘rib chiqiladi.
Tadbirda O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasdan Ro‘yxatga olish jarayonlarini tashkil etish va o‘tkazish boshqarmasi boshlig‘i Berdiqulov Qobil G‘ulomovich ham qatnashmoqda.
Tadbirning asosiy maqsadi – Aholi va uy-joy fondini ro‘yxatga olish 2020- yil raundi doirasida amalga oshirilgan ishlar va ro‘yxatga olish tadbirini o‘tkazgan davlatlar tajribasini muhokama qilishdan iborat.
Yig‘ilish davomida Qobil Berdiqulov so‘zga chiqib, O‘zbekistonda aholini ro‘yxatga olishga tayyorgarlik ko‘rish va uni o‘tkazish bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar va kelajakdagi rejalar haqida batafsil ma’lumot berdi.
Davlat statistika qo‘mitasi vakilining ma’ruzasi xalqaro ekspertlarda katta taassurot qoldirdi. Mutaxassislar O‘zbekistonda aholini ro‘yxatga olishga tayyorgarlik ko‘rish bo‘yicha amalga oshirilayotgan ishlarni yuqori baholadi.

Заседание экспертной группы по вопросам переписи населения и жилищного фонда
29 сентября текущего года в Женеве, Швейцария, начало свою работу заседание экспертной группы по вопросам переписи населения и жилищного фонда.
Данное заседание продлится до 1 октября. В нем примут участие представители статистических ведомств стран Восточной Европы, Кавказа и Центральной Азии, а также эксперты международных организаций.
В ходе онлайн-мероприятия будут рассмотрены такие вопросы, как подготовка населения и жилищного фонда к переписи в условиях пандемии, инновационные методы проведения мероприятия, использование административных и других источников информации, оценка качества данных, удовлетворение потребностей пользователей.
В мероприятии также принимает участие начальник управления организации и проведения процессов переписи Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике Бердикулов Кобиль Гуломович.
Основная цель мероприятия – обсуждение опыта стран, проводивших мероприятия по переписи населения и жилищного фонда в рамках раунда 2020.
В ходе встречи Кобиль Бердикулов проинформировал о проделанной работе и планах на будущее по подготовке и проведению переписи населения в Узбекистане.
Доклад представителя Госкомстата произвел большое впечатление на международных экспертов. Специалисты высоко оценили проводимую работу по подготовке к переписи населения в Узбекистане.