Elektroaloqa/AKT bo‘yicha ekspertlar guruhi va uy xo‘jaliklarida AKT ko‘rsatkichlari bo‘yicha takroriy uchrashuv
2020-09-30 | Texnologiyalar
2020- yil 29- sentabr kuni O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasida videokonferentsiya rejimida telekommunikatsiya/AKT sohasidagi ko‘rsatkichlar bo‘yicha ekspertlar guruhining 11-yig‘ilishi va uy xo‘jaliklarida AKT ko‘rsatkichlari bo‘yicha ekspertlar guruhining 8-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi.
Uchrashuvdan ko‘zlangan maqsad joriy yilning 14-sentabrida bo‘lib o‘tgan qo‘shma majlis xulosalarini e’lon qilishdan iborat bo‘lib, ushbu tadbirda kotibiyatning 2020-yilda AKTni rivojlantirish indeksini e’lon qilish bo‘yicha takliflarini muhokama qilish uchun 300 ga yaqin ishtirokchi qatnashdi.
O‘zbekiston Respublikasi Davlat statistika qo‘mitasidan Makroiqtisodiy indikatorlar va milliy hisoblar, Xizmatlar sohasi statistikasi, Aholi turmush darajasi va kuzatuvlari statistikasi hamda Narxlar statistikasi boshqarmalari xodimlari ishtirok etdi.
Joriy yilning 14-18- sentabr kunlari AKT sohasidagi ko‘rsatkichlar bo‘yicha ekspertlar guruhining 11-yig‘ilishi va uy xo‘jaliklarida AKT ko‘rsatkichlari bo‘yicha ekspertlar guruhining 8-yig‘ilishi bo‘lib o‘tdi. Ushbu uchrashuvlarning maqsadi hozirgi ish davrida telekommunikatsiya/AKT bo‘yicha ekspertlar guruhi va uy xo‘jaliklari ko‘rsatkichlari bo‘yicha ekspertlar guruhining onlayn muhokamalar forumlari ishtirokchilaridan olingan takliflarni ko‘rib chiqish va muhokama qilingan mavzular bo‘yicha ishlarni yakunlashdan iborat edi.
Telekommunikatsiya/AKT bo‘yicha ekspertlar guruhi yig‘ilishida 5G ko‘rsatkichlari, AKT xizmatlari narxi, xizmat ko‘rsatish sifati va xalqaro rouming kabi mavzular muhokama qilindi. Bundan tashqari, xalqaro elektraloqa Ittifoqining barcha MSE elektron tarjima tillarida telekommunikatsiya/AKT bo‘yicha ma’muriy ma’lumotlarni to‘plash bo‘yicha qayta ko‘rib chiqilgan ma’lumotnomasi rasmiy ravishda taqdim etildi.
Uy ko‘rsatkichlari bo‘yicha ekspertlar guruhi yig‘ilishida AKT foydalanish ko‘nikmalarini hisoblash va internet foydalanuvchilari sonini hisoblash usullari kabi mavzular muhokama qilindi. Xalqaro elektraloqa ittifoqining AKTdan foydalanishni hisoblash va ularni uy xo‘jaliklari va shaxslar darajasida MSE elektron tarjima tilida ishlatish bo‘yicha qayta ko‘rib chiqilgan qo‘llanma rasmiy ravishda taqdim etildi.

Повторная встреча групп экспертов по показателям в области электросвязи/ИКТ и показателям ИКТ в домашних хозяйствах
2020-09-30 | Технологии
29 сентября 2020 года в Государственном комитете Республики Узбекистан по статистике в режиме видеоконференцсвязи состоялась повторная встреча 11-го собрания Группы экспертов по показателям в области электросвязи/ИКТ и 8-го собрания Группы экспертов по показателям ИКТ в домашних хозяйствах.
Цель сегодняшней встречи заключалась в объявлении выводов совместного заседания, проведенного 14 сентября текущего года, на котором присутствовало около 300 участников для обсуждения предложений Секретариата о возможном выпуске Индекса развития ИКТ в 2020 году.
От Государственного комитета Республики Узбекистан по статистике в сегодняшней повторной встрече приняли участие сотрудники Управления макроэкономических индикаторов и национальных счетов, Управления статистики сферы услуг, Управления статистики уровня жизни и обследований населения, а также Управления статистики цен.
С 14 по 18 сентября текущего года проводились 11-е собрание группы экспертов по показателям в области электросвязи/ИКТ и 8-е собрание Группы экспертов по показателям ИКТ в домашних хозяйствах. Цель этих собраний заключалась в том, чтобы рассмотреть вклады, полученные от участников онлайновых дискуссионных форумов Группы экспертов  по показателям электросвязи/ИКТ и Группы экспертов по показателям домохозяйств в текущем рабочем периоде и завершить работу по обсуждаемым темам.
На собрании Группы экспертов  по показателям электросвязи/ИКТ обсуждались такие темы, как показатели 5G, цены на услуги ИКТ, качество обслуживания и международный роуминг. Кроме того, был официально представлен пересмотренный Справочник Международного союза электросвязи по сбору административных данных в области электросвязи/ИКТ на всех языках МСЭ.
На собрании Группы экспертов по показателям домохозяйств обсуждались такие темы, как измерение навыков в области ИКТ и методы измерения числа пользователей интернета. Было официально представлено пересмотренное Руководство Международного союза электросвязи по измерению доступа к ИКТ и их использованию на уровне домохозяйств и отдельных лиц на всех языках МСЭ.