O‘zbekiston-Tojikiston siyosiy maslahatlashuvlari to‘g‘risida
2020-yil 29-sentabr kuni Dushanbe shahrida O‘zbekiston va Tojikiston tashqi ishlar vazirlari Abdulaziz Kamilov va Sirojiddin Muhriddin ikki tomonlama hamkorlikning hozirgi holati va istiqbollari to‘g‘risida siyosiy maslahatlashuvlarni o‘tkazdi.
Siyosiy maslahatlashuvlar chog‘ida siyosiy, savdo-iqtisodiy, investitsiya, suv-energetika, transport-kommunikatsiya va boshqa sohalardagi hamkorlik hamda BMT, YXHT, ShHT, MDH, Islom Hamkorlik Tashkiloti, Orolni qutqarish xalqaro jamg‘armasi kabi xalqaro tashkilotlar doirasidagi aloqalarni yanada faollashtirish masalalari muhokama qilindi.
Davlat rahbarlarining qat’iy siyosiy irodasi va qo‘llab-quvvatlashi natijasida O‘zbekiston-Tojikiston munosabatlarining so‘nggi yillarda sifat jihatdan yangi darajaga ko‘tarilgani va barqaror o‘sish sur’ati olganligi qayd etildi. Ikki mamlakat o‘rtasidagi savdo aylanmasining misli ko‘rilmagan darajada ortishi kuzatilmoqda. 2019-yil yakunlariga ko‘ra, mazkur ko‘rsatgich 500 mln. AQSh dollarini tashkil etdi.
Koronavirus infeksiyasi pandemiyasi bilan bog‘liq cheklov choralariga qaramay joriy yil yanvar — iyul oylarida o‘zaro tovar ayriboshlash hajmlari o‘sishi 7,5% ni (255,4 mln. dollarni) tashkil etgani ta’kidlandi.
Vazirlar pandemiya sharoitida ko‘rsatilayotgan o‘zaro ko‘mak O‘zbekiston va Tojikiston o‘rtasidagi do‘stlik va yaqin hamkorlik munosabatlaridan guvohlik berishini e’tirof etdilar.
Muzokaralar davomida Qirg‘izistonda o‘tkazilishi rejalashtirilgan Markaziy Osiyo davlatlari rahbarlarining Uchinchi Maslahatlashuv uchrashuviga tayyorgarlikning borishi to‘g‘risida ham fikr almashildi.

Об узбекско-таджикских политических консультациях
29 сентября 2020 года в г.Душанбе министры иностранных дел Узбекистана и Таджикистана Абдулазиз Камилов и Сироджиддин Мухриддин провели политические консультации о состоянии и перспективах двустороннего сотрудничества.
В ходе политических консультаций были обсуждены вопросы дальнейшей активизации сотрудничества в политической, торгово-экономической, инвестиционной, водно-энергетической, транспортно-коммуникационной и культурной сферах, а также взаимодействия в рамках международных организаций, таких как ООН, ОБСЕ, ШОС, СНГ, ОИС, МФСА.
Было отмечено, что благодаря твердой политической воле и поддержке Глав государств, за последние годы узбекско-таджикские отношения поднялись на качественно новый уровень и приобрели стабильно растущий характер. Наблюдается небывалый рост товарооборота между двумя странами, который по итогам 2019 года составил 500 млн. долл. США.
Подчёркнуто, что, несмотря на ограничительные меры, связанные с пандемией коронавирусной инфекции, за январь-июль текущего года рост товарооборота составил 7,5% (255,4 млн. долл.).
Министры отметили, что оказываемая взаимная поддержка в условиях пандемии, свидетельствует об отношениях дружбы и тесного сотрудничества между Узбекистаном и Таджикистаном.
Во время консультаций также состоялся обмен мнениями о ходе подготовки к Третьей Консультативной встрече Глав государств Центральной Азии, проведение которой запланировано в Кыргызстане.