O‘zbekiston Tashqi ishlar vazirligi Operativ shtabi axboroti
O‘zbekistonning Qozon va Rostov-Don shaharlaridagi bosh konsulxonalari ma’lumotlariga asosan, 2020-yil 29-sentabr holatiga ko‘ra Samara viloyatining “Kinel”, Rostov viloyatining “Pervomayskaya” va “Lixaya” temir yo‘l stansiyalari yaqinida O‘zbekiston fuqarolarining to‘planishi kuzatilmayapti.
To‘plangan barcha fuqarolar avtobus reyslari va “O‘zbekiston temir yo‘llari” AJning maxsus poyezdlari orqali vatanga qaytarilgan. Shu munosabat bilan ushbu stansiyalar yaqinidagi maxsus vaqtinchalik lagerlar ayni paytda yopilgan.
Mamlakatimizning Rossiyadagi diplomatik vakolatonalari xabar berishicha, so‘nggi vaqtlarda ijtimoiy tarmoqlar va messenjerlarda Rossiya-Qozog‘iston davlatlararo chegarasi joriy yilning 1-oktabridan ochilishi hamda Rossiyadagi O‘zbekiston fuqarolari Qozog‘iston hududi orqali Vatanimizga qaytishlari mumkinligi haqidagi yolg‘on xabarlar tarqalmoqda. Bundan tashqari, yo‘lovchi tashish bilan shug‘ullanadigan ayrim shaxslar shaxsiy avtomobil vositalarida O‘zbekistonga qaytish to‘g‘risida turli e’lonlar tarqatmoqdalar.
Hamyurtlarimizdan bu kabi yolg‘on xabarlarga ishonmasliklarini so‘raymiz. Rossiya va Qozog‘iston o‘rtasidagi avtomobil chegaralari tomonlar ushbu masala bo‘yicha maxsus qaror qabul qilgunga qadar chet el fuqarolari uchun yopiq qolishi haqida ma’lum qilamiz.
Hozirda Vatanga qaytishni istagidagi O‘zbekiston Respublikasi fuqarolari uchun avia, temir yo‘l va avtobus charter qatnovlari tashkil etilmoqda. Ushbu reyslarga chiptalar onlayn tarzda sotilmoqda
Koronavirus infeksiyasi pandemiyasi tarqalayotgan bir paytda fuqalorning bir joyda to‘planishi ularning virus bilan kasallanish ehtimolini keskin oshiradi. Bunday holat ayniqsa qariyalar, bemorlar, surunkali kasalligi bor fuqarolar uchun nihoyatda xavflidir.
Rossiya hududida bo‘lgan vatandoshlarimizdan joylarda to‘planmaslik, barcha karantin talablariga qat’iy rioya qilish hamda o‘zlari va yaqinlari salomatligini xavf ostiga qo‘ynmasliklarini yana bir bor so‘raymiz.

По информации генеральных консульств Узбекистана в гг.Казани и Ростове-на-Дону, по состоянию на 29 сентября 2020 года скопление граждан Узбекистана вблизи железнодорожных станций «Кинель» Самарской области, «Первомайская» и «Лихая» Ростовской области не наблюдается.
Все скопившиеся граждане были возвращены на Родину специальными поездами АО «Ўзбекистон темир йўллари» и автобусными рейсами. В этой связи, в настоящее время палаточные лагери вблизи данных станций закрыты.
Как сообщают диппредставительства нашей страны в России, в соцсетях и мессенджерах распространяются сообщения о том, что якобы российско-казахстанская межгосударственная граница будет открыта после 1 октября текущего года и гражданам Узбекистана, находящимся в России, можно вернуться на Родину через территорию Казахстана. Кроме того, отдельные лица, занимающиеся извозом, рассылают объявления о наборе пассажиров для возращения на Родину на частных автомобильных средствах.
Убедительно просим не поддаваться подобным провокациям. Сообщаем, что автомобильные границы между Россией и Казахстаном остаются закрытыми для иностранных граждан до особого решения сторон по данному вопросу.
В настоящее время для желающих граждан Республики Узбекистан вернуться на Родину организуется чартерное авиа, железнодорожное и автобусное сообщение. Билеты на указанные рейсы продаются в онлайн режиме.
Ещё раз подчеркиваем, что в условиях пандемии коронавирусной инфекции массовое скопление граждан повышает риски заражения вирусом, особенно людей в группе риска (пожилые, беременные, больные, в том числе с хроническими болезнями).
Убедительно просим находящихся на территории России сограждан не собираться на отдельных местах, строго соблюдать все карантинные меры и не подвергать опасности своё здоровье и здоровье окружающих.