“Markaziy Osiyo davlatlarining Suriya va Iroqdan qaytib kelgan shaxslarga nisbatan sa’y-harakatlari: yutuqlar, muammolar va to‘plangan tajriba” mavzusidagi onlayn tadbir to‘g‘risida
2020-09-27 | Siyosat
2020-yilning 25-sentabr kuni BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasi doirasida BMTning Aksilterror boshqarmasi tomonidan Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha Mintaqaviy markaz bilan birgalikda “Markaziy Osiyo davlatlarining Suriya va Iroqdan qaytib kelgan shaxslarga nisbatan sa’y-harakatlari: yutuqlar, muammolar va to‘plangan tajriba” mavzusida onlayn tadbir o‘tkazildi.
Tadbirda BMT Bosh kotibining o‘rinbosari Vladimir Voronkov, Bosh kotibning maxsus vakili, BMTning Markaziy Osiyo uchun preventiv diplomatiya bo‘yicha Mintaqaviy markazi rahbari Natalya German, Giyohvanlik va jinoyatchilik bo‘yicha mintaqaviy vakolatxona rahbari Ashata Mittal, Markaziy Osiyo mamlakatlarining ekspertlari hamda qator xalqaro tashkilotlar vakillari ishtirok etdi.
Unda diniy ekstremistik va terroristik tashkilotlar faoliyatida adashib ishtirok etgan fuqarolarning o‘z vataniga qaytishi va ularni jamiyatga qo‘shilishi sohasida hamkorlikni kuchaytirish va tajriba almashish masalalari muhokama qilindi.
Tadbirning asosiy ma’ruzachilaridan biri sifatida O‘zbekiston Respublikasi Tashqi ishlar vaziri o‘rinbosari Sherzod Asadov nutq so‘zladi va mamlakatimizning ushbu sohadagi tajribasi bilan o‘rtoqlashdi, xususan, “Mehr” va “Mehr-2” maxsus operatsiyalari doirasida Suriya va Iroqdagi qurolli mojarolar hududidan 200 dan ziyod yurtdoshlarimizni vatanga qaytarish bo‘yicha olib borilgan ishlar to‘g‘risida ishtirokchilarga ma’lumot berdi.
V.Voronkov, N.German, A.Mittal va tadbirning boshqa ishtirokchilari O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyev tomonidan BMT Bosh Assambleyasining 75-sessiyasi doirasida bildirilgan 2021-yilda Toshkent shahrida Tashkilotning Global antiterror strategiyasini amalga oshirish bo‘yicha 10 yil oldin qabul qilingan Mintaqaviy qo‘shma reja doirasida erishilgan natijalar va o‘zaro hamkorlik istiqbollariga bag‘ishlangan xalqaro konferensiya tashkil etish to‘g‘risidagi tashabbusni yuqori baholadilar.
Shuningdek, o‘z fuqarolarini xavfli joylardan olib kelish bo‘yicha O‘zbekiston tajribasi ijobiy baholandi. Xususan, olib kelinganlarni tez fursatlarda oilalari bag‘riga va yaqinlari safiga qaytarish, ularni mahalla darajasida integratsiyalash, shuningdek, mahalliy sharoitga moslashtirish va jamiyatga qo‘shilishlari bo‘yicha amalga oshirilgan ishlar qayd etildi.

Об онлайн мероприятии на тему: «Усилия стран Центральной Азии в отношении лиц, вернувшихся из Сирии и Ирака: достижения, вызовы и накопленный опыт»
2020-09-27 | Политика
В рамках 75-й сессии Генеральной Ассамблеи ООН 25 сентября 2020 года Контртеррористическим управлением ООН совместно с Региональным центром по превентивной дипломатии в Центральной Азии было проведено онлайн мероприятие на тему: «Усилия стран Центральной Азии в отношении лиц, вернувшихся из Сирии и Ирака: достижения, вызовы и накопленный опыт».
В мероприятии приняли участие заместитель Генерального секретаря ООН Владимир Воронков, спецпредставитель Генсека, глава Регионального центра по превентивной дипломатии в Центральной Азии Наталья Герман, глава Регионального представительства Управления по наркотикам и преступности Ашата Миттал и эксперты из стран Центральной Азии, а также представители ряда международных организаций.
В нем обсуждены вопросы укрепления сотрудничества и обмена опытом в области возвращения в свои родины граждан, вовлеченных по заблуждению в деятельность религиозно-экстремистских и террористических организаций и их интеграции в общество.
В качестве одного из основных докладчиков мероприятия выступил заместитель Министра иностранных дел Республики Узбекистан Шерзод Асадов, который поделился опытом нашей страны в данной области, в частности проинформировал участников о проделанной работе в рамках спецопераций «Мехр» и «Мехр-2» по репатриации более 200 наших соотечественников из сирийско-иракской зоны боевых действий.
В.Воронков, Н.Герман, А.Миттал и другие участники мероприятия дали высокую оценку озвученной в рамках 75-сессии Генеральной Ассамблеи ООН инициативе Президента Республики Узбекистан Шавката Мирзиёева по организации в г.Ташкенте в 2021 году Международной конференции, посвященной достигнутым результатам и перспективам взаимодействия в рамках регионального Совместного плана по реализации Глобальной контртеррористической стратегии Организации, принятого 10 лет назад.
Также был положительно оценен опыт Узбекистана по репатриации своих граждан из горячих точек. В частности, была отмечена проделанная работа по скорейшему воссоединению репатриантов с их семьями и общинами, их интеграции на уровне махалли, а также адаптации к местным условиям и приобщения к обществу.